کد خبر: 101189 A

توسط مرکز پژوهش‌های مجلس صورت گرفت؛

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی فعالیت‌ها و عملکرد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را مورد بررسی قرار داد.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی فعالیت‌ها و عملکرد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را مورد بررسی قرار داد.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات ارتباطات و فناوری‌های نوین این مرکز که روند ایجاد و فعالیت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را در فاصله زمانی سال‌های 1387 تا 1390 بررسی کرده است، با بیان این مطلب که از زمان تشکیل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال 1385، این معاونت با توجه به منابع مالی قابل توجهی که در اختیار داشته، توانسته است اقدامات مناسبی در حوزه علم، فناوری و نوآوری کشور به ویژه در حمایت از فناوری و تجاری‌سازی نوآوری به انجام برساند، اعلام کرد: از آن جمله می‌توان به تشکیل ستادهای فناوری‌های راهبردی، تعریف و حمایت از طرح‌های کلان ملی فناوری و نوآوری، تجاری‌سازی طرح‌های دانش بنیان، حمایت از تکمیل و توسعه اختراعات، تشکیل کانون‌های هماهنگی دانش و صنعت و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان مستقر در پارک‌ها و مراکز رشد وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اشاره کرد.

البته علاوه بر امور فناوری و نوآوری که حوزه اصلی فعالیت‌های معاونت را تشکیل می‌دهد، این معاونت در زمینه امور علمی و پژوهشی، امور زیرساختی و امور بین‌الملل و انتقال فناوری نیز فعالیت‌هایی صورت داده است.

بررسی عملکرد معاونت در سال‌های اخیر نشان‌دهنده افزایش حمایت‌های مالی این معاونت در حوزه فناوری و نوآوری، کاهش نسبی تمرکز فعالیت‌ها و حمایت‌ها در حوزه امور علمی و پژوهشی و توجه به حوزه‌های امور زیرساختی و امور بین‌الملل و انتقال فناوری است.

در همین حال یک مسئله مهم در مورد فعالیت‌ها و عملکرد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری این است که از بدو تشکیل آن انتقاداتی نسبت به همپوشانی بخشی از فعالیت‌های آن با وظایف و فعالیت‌های شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) وجود داشته است.

این در حالی است که عملکرد شورای عالی یاد شده طی همین سال‌ها در حوزه تجاری‌سازی فناوری و نوآوری قابل قبول نبوده است.

در مورد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز بخش عمده فعالیت‌های این وزارتخانه به طور اجتناب‌ناپذیری به امور اجرایی نظام در حال گسترش آموزش عالی اختصاص یافته و در سال‌های اخیر اقدامات قابل توجهی در مواردی نظیر حمایت از تجاری‌سازی، شرکت‌های دانش بنیان و خلق ثروت از فناوری و نوآوری به عمل نیامده است.

بنابراین در چنین شرایطی، نیاز به یک نهاد فرادستگاهی مانند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری وجود دارد که به طور ویژه بر حوزه فناوری و نوآوری و موضوعاتی نظیر تجاری‌سازی دستاوردهای تحقیقاتی، شرکت‌های دانش بنیان، صادرات کالاها و خدمات دانش بنیان، انتقال فناوری و... تمرکز کند.

در عین حال، چنین نهادی باید دارای ساختار و تشکیلات تعریف شده قانونی باشد تا علاوه بر پرهیز از تداخل وظایف و موازی کاری با سایر نهادهای موجود در نظام ملی نوآوری (به خصوص شورای عالی عتف و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) امکان پاسخگویی آن به مراجع قانونی نیز وجود داشته باشد.

دفتر مطالعات ارتباطات و فناوری‌های نوین مرکز پژوهش‌ها همچنین در انتهای گزارش خود در زمینه برنامه‌های آتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پیشنهادها و راهبردهایی ارائه داده که شرح آن در متن گزارش آمده است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر