کد خبر: 101180 A

لاریجانی در سخنرانی پیش از دستور:

گرچه اقدامات آمریکا و انگلیس در شورای امنیت عقیم مانده و پارلمان انگلیس با اقدام نظامی مخالفت نمود اما تحرکات آن‌ها برای ضربه زدن به سوریه همچنان وجود دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: برخی کشورهای منطقه به آمریکا قول داده‌اند هزینه عملیات نظامی را تقبل کنند، این دردناک‌ترین بخش ماجراست که کشوری اسلامی و مدعی با همکاری اطلاعات رژیم صهیونیستی دلال جنگ طلبی توسط آمریکا شده است، علت عقب افتادگی و مشکلات امت اسلامی را باید در این گونه اقدامات ریاکارانه و ناجوانمردانه جست‌و‌جو کرد.

به گزارش ایلنا، علی لاریجانی در سخنرانی پیش از دستور خود گفت: علت عقب افتادگی امت اسلام را باید در اقدامات ریاکارانه جستجو کرد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در ابتدای جلسه شهادت امام جعفر صادق پیشوای بزرگ مذهب جعفری را به مردم، حوزه‌های علمیه و مراجع عظام تقلید تسلیت گفت و افزود: دوران امامت آن حضرت با تغییرات مهم سیاسی در حکومت مصادف بود، پایان دوران امویان درگیری‌های شدید عباسیان که مخالفان امویان بودند و نهایتا آغاز سلطه عباسیان.

وی گفت: زمانه امامت آن حضرت به گونه‌ای بود که به دنبال ضعف و تزلزل حکومت اموی از زمان حکومت هشام بن عبدالملک تمامی افکار و تلاش‌هایشان در جهت بقای حکومتشان قرار داشت از این رو فرصت ایجاد فشار نسبت به امام و شیعیان نداشتند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: پس از نابودی حکومت بنی امیه قدرت به دست بنی عباس رسید که این گروه با شعار طرفداری از خاندان پیامبر و گرفتن انتقام خون ایشان حکومتشان را به دست آوردند. از این رو تا مدت‌ها فشاری از طرف آن‌ها اعمال نمی‌شد لذا نوعی آرامش و آزادی برای امام و شیعیان حاصل آمد و فرصت خوبی برای فعالیت‌های علمی و فرهنگی بود و شور و شوق علمی بی‌سابقه‌ای در جامعه اسلامی در علوم مختلف اعم از علوم اسلامی نظیر علم قرات قرآن، علم تفسیر، علم حدیث، علم فقه و علم کلام و دیگر علوم مثل فلسفه، نجوم و ریاضیت پدیدار شد.

لاریجانی افزود: پس از گذشت یک قرن از طلوع اسلام و رسیدن پیام آن به سراسر جهان آن روز عده زیادی از نژادهای مختلف اسلام را پذیرفتند که خود سابقه علمی و فکری داشتند همانند نپاد ایرانی، سوری، مصری و بین النهری که از مراکز تمدن آن روز به شمار می‌آمدند.

نماینده مردم قم در مجلس گفت: آنان برای درک عمیق تعلیمات اسلامی به تحقیق و جست‌و‌جو و تبادل نظر می‌پرداختند لذا در محضر آن حضرت جنبشی عظیم در علم و دانش حاصل شد.

وی با ذکر مطلبی از شیخ مفید که فرمود به اندازه‌ای علم و دانش از آن حضرت نقل شده است که زبانزد مردم گردید و آوازه‌اش همه جا پخش شد و از هیچ یک از افراد خاندان ایشان این اندازه علم و دانش نقل نشده است، افزود: جاهز یکی از دانشمندان مشهور قرن سوم می‌گوید جعفر بن محمد کسی است که علم و دانشش جهان را پر کرده است.

لاریجانی افزود: ابوحنیفه پیشوای معروف مذهب صنفی می‌گوید من دانشمند‌تر از جعفر بن محمد ندیده‌ام و به خاطر ۲ سال شاگردی آن حضرت فرمود اگر آن دو سال نبود من از بین رفته بودم.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: آن حضرت با توجه به فرصت به دست آمده دانشگاه بزرگ علوم اسلامی را ایجاد کردند که در رشته‌های مختلف علوم عقلی و نقلی کاوش می‌کردند.

نماینده مردم قم در مجلس افزود: مرحوم شیخ طوسی در کتاب رجال خود نام ۳ هزار و ۲۲۴ نفر از شاگردان آن حضرت را آورده است که هر یک از آن‌ها خود از شخصیت‌های بزرگ محسوب می‌شوند و آثار علمی زیادی به جای گذاشته‌اند.

وی افزود: هشام بن حکم ۳۱ جلد کتاب وجابربن حیان پدر علم شیعی ۲۰۰ جلد کتاب تدوین کرد که کتاب‌هایش به زبان‌های مختلف ترجمه شد.

لاریجانی گفت: بنیان حوزه‌های علمی اسلامی که در بقای تفکر دینی نقش اساسی داشته و دارند بر اساس منهجی است که آن حضرت پایه‌های آن را تثبیت کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزودک عصر امام باقر و امام صادق عصر گسترش علوم اهل بیت در زمینه‌های مختلف بوده است و این مساله درباره امام صادق بیشتر صدق می‌کند.

نماینده مردم قم در مجلس گفت: امام صادق قرآن را به عنوان اصل و حدیث را به عنوان فرع مطرح کردند و ملاک دسترسی و نادرستی حدیث را مطابقت حدیث با آن دانستند، این اصلی بود که سایر امامان نیز آن را ترویج کردند.

وی افزود: امام صادق (ع) از مفسران به نام قرآن بودند که اخبار تفسیری آن حضرت در مجمع البیان و پیش از آن در تفسیر عیاشی آمده است.

لاریجانی گفت: پس از ممنوعیت حفظ حدیث در زمان امویان امام (ع) نقل حدیث و حفظ آن را رایج نمودند به طوری که بخش اعظم احادیث فقهی شیعه امامی از امام صادق است و اخیرا اخبار و روایات مربوط به ایشان در یک مجموعه ۲۲ جلدی منتشر شده است و این نشان دهنده گوشه‌ای از نهضت علمی آن حضرت است که در مقام حرکت فکری حوزه‌های علمی اثری بی‌بدیل داشته است که امید داریم همه محبان آن حضرت مخصوصا حوزه‌های علمی از این میراث گرانقدر بهره وافر ببرند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به وضعیت سوریه گفت: اخبار روزهای اخیر مشحون از تفکر جنگ طلبی آمریکا است.

نماینده مردم قم در مجلس افزود: علی رغم موج تنفر مردم کشورهای مختلف از چنین اقدامی همچنان این کشور پیگیر اقدام نظامی علیه سوریه است گرچه اقدامات آمریکا و انگلیس در شورای امنیت عقیم مانده و پارلمان انگلیس با اقدام نظامی مخالفت نمود اما تحرکات آن‌ها برای ضربه زدن به سوریه همچنان وجود دارد.

وی گفت: نکته جالب در این است که هنوز بازرسان سازمان ملل در بررسی استفاده از سلاح شیمیایی تحقیقات خود را تکمیل نکرده و نتیجه را اعلام ننموده‌اند اما مسئولان آمریکایی می‌گویند مساله استفاده از سلاح شیمیایی برای افکار عمومی روشن است و همین را مجوز حمله تلقی کردند، آیا در سایر موارد هم شما چنین قاعده‌ای را می‌پذیرید که مطابق افکار عمومی عمل کنید و آیا ملاکی برای فهم افکار عمومی وجود دارد؟ آیا تظاهرات در کشورهای مختلف در مخالفت با جنگ را نمی‌شنوید؟

لاریجانی افزود: از طرفی می‌گویند مدارکی دال بر دستور جهت استفاده از سلاح شیمیایی در دست داریم، اگر مدارکی در دست دارید چرا در شورای امنیت مطرح نمی‌کنید؟ آیا به صرف ادعای داشتن مدرک عملیات نظامی توجیه می‌شود؟

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: می‌گویند ما شنود مکالماتی را در دست داریم که بعد معلوم شد رژیم صهیونیستی مدعی چنین شنودی است، چه شنود موثقی! رژیم صهیونیستی اگر ادعا نماید باید در اصل و فرع آن تردید کرد.

نماینده مردم قم در مجلس افزود: برخی کشورهای منطقه به آمریکا قول داده‌اند هزینه عملیات نظامی را تقبل کنند، این دردناک‌ترین بخش ماجراست که کشوری اسلامی و مدعی با همکاری اطلاعات رژیم صهیونیستی دلال جنگ طلبی توسط آمریکا شده است، علت عقب افتادگی و مشکلات امت اسلامی را باید در این گونه اقدامات ریاکارانه و ناجوانمردانه جست‌و‌جو کرد.

وی افزود: از طرفی با این گونه منطق عملیاتی که آمریکا این روز‌ها در تبلیغات خود مصرف می‌کند عملا تمامی نظامات بین‌المللی را له کرده است.

لاریجانی گفت: اگر آمریکا به نظر شورای امنیت تکمین نمی‌کند چرا معتقد است در سایر شئون نظرات شورای امنیت نزد دیگران محترم باشد؟ این رفتار دوگانه در صحنه بین المللی ریشه نابسامانی و ناامنی در جهان شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: به نظر می‌رسد اولا عمده مساله به شرایط متفاوت صحنه و میدان در سوریه مربوط است که چون نتوانستند صحنه را با اعزام تروریست‌ها و ارسال سلاح عوض کنند خود را از پشت صحنه بیرون آوردند و امروز در روی صحنه بازی می‌کنند و عاملیت جنگ را بر عهده گرفته‌اند ثانیا بیداری اسلامی که از مقاومت ۳۳ روزه و ۲۲ روزه آغاز شد و موج آن مناطق مختلف را در بر گرفت نگرانی آنان را مضاعف شود، آن‌ها به دنبال محمل دروغینی هستند تا افکار بیداری را منصرف نمایند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: این اقدامات شگردهای کهنه‌ای است که در مقابل اراده ملت‌ها رنگ می‌بازد و نقطه پیروزی را خداوند در استقامت ملت‌ها قرار داده است و رژیم صهیونیستی هم بداند در این میانه نقش آن‌ها روشن شده است و در پس این معرکه با امنیت خود بازی نکنند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر