کد خبر: 101176 A

مفتح در اخطار قانون اساسی:

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به اصل 94 قانون اساسی خواستار گزارش صریح شورای نگهبان در ایراد به مصوبات مجلس شد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به اصل 94 قانون اساسی خواستار گزارش صریح شورای نگهبان در ایراد به مصوبات مجلس شد.

به گزارش ایلنا، محمدمهدی مفتح در نشست علنی امروز (یکشنبه 10 شهریور) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی لایحه اصلاح قانون نظام صنفی کشور اعاده شده از شورای نگهبان گفت: براساس اصل 94 قانون اساسی شورای نگهبان باید با اعلام موضوع و دلیل، علت رد مصوبات را به طور صریح به مجلس گزارش نماید.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب افزود: اینکه ذکر شود "اشکال دارد" مشخص نیست که اشکال قانون اساسی است یا شرعی.

مفتح تصریح کرد: براساس ماده 200 آیین‌نامه شورای نگهبان باید علت رد را به طور صریح گزارش کند تا مجلس بهتر بتواند اصلاحات لازم را انجام دهد.

وی ادامه داد: چگونه می‌توان "امانت" مطرح شده در این لایحه را تامین یا تکذیب یا رد کرد؟

مفتح گفت: علت آنچه شورای نگهبان به‌عنوان گزارش و ایراد به بند (1) به مجلس داده، بیان نشده است در حالی که در بندهای دیگر به طور دقیق اشکال ذکر شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس همچنین تاکید کرد: در ارتباط با بند (1) مشخص نشده است که اشکال شرعی است یا قانون اساسی و علاوه بر این باید قانون به صورت شفاف‌تر و واضح‌تر نوشته شود.

محمدحسن ابوترابی فرد در پاسخ به این اخطار گفت: اصل 94 که مورد اشاره شما بود، تاکید کرد که شورای نگهبان حداکثر ظرف 10 روز مصوبات را مورد بررسی و چنانچه آن را مغایر با قانون اساسی و شرع ببیند به مجلس بازگرداند.

وی تاکید کرد: هر اندازه که ایرادات شفاف‌تر بیان شود، به طور طبیعی نتیجه‌گیری بهتر خواهد بود.

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در این مورد هم نظر شورای نگهبان این است که امانت از نظر شرعی از طریق راه‌هایی که پیش‌بینی شده لحاظ شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر