کد خبر: 100420 A

فیاضی در موافقت با کلیات طرح پیگیری خسارات ایران در کودتای ۲۸ مرداد:

در مورد کودتای ۲۸ مرداد انبوهی از اسناد وجود دارد که ظلم علنی و آشکار امپریالیسم علیه ایران را نشان می‌دهد ولی ما حتی فرصتی برای خود فراهم نکردیم که از این گونه موارد استفاده کنیم.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس پیگیری خسارات ایران در کودتای ۲۸ مرداد را شروع مبارکی برای احقاق حقوق ملت ایران و سخن گفتن قانونی با نظام سلطه دانست.

به گزارش ایلنا، عبدالوحید فیاضی در نشست علنی امروز (چهارشنبه ۶ شهریور) مجلس شورای اسلامی در موافقت با کلیات طرحی درخصوص پیگیری خسارات ایران در کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ گفت: در مورد کودتای ۲۸ مرداد انبوهی از اسناد وجود دارد که ظلم علنی و آشکار امپریالیسم علیه ایران را نشان می‌دهد ولی ما حتی فرصتی برای خود فراهم نکردیم که از این گونه موارد استفاده کنیم.

نماینده مردم محمودآباد و نور در مجلس شورای اسلامی افزود: در چنین مواردی می‌توان با تدوین قانون از یک ادبیات جدید که نشانه مقاومت باشد علیه کسانی که به منافع جمهوری اسلامی حمله کردند، استفاده کرد.

وی نفع عمومی را یکی از موارد این پیگیری دانست و تصریح کرد: براساس ماده ۲ این طرح دولت نسبت به پیگیری و احقاق حقوق ملت ایران از طریق مجامع و نهادهای ذی‌ربط داخلی و بین‌المللی مکلف شده و باید ظرف ۶ ماه گزارش پیشرفت آن را ارائه کند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با انتقاد از اینکه تا به حال از حقوق خود دفاع و پیگیری نکرده‌ایم، ادامه داد: مجلس چقدر از ظرفیت قانونی خود برای احقاق حقوق ملت ایران استفاده کرده است و بنابراین اگر فعالیتی نداشته، نمی‌توان گفت پیگیری‌ها نتیجه نخواهد داشت.

فیاضی با اشاره به اینکه چنین سندی در حافظه تاریخی ملت ایران باقی خواهد ماند، گفت: سرنگونی هواپیمای ایرباس و بمباران شیمیایی در طول ۸ سال دفاع مقدس علیه ایران از موارد ظلم آشکار نظام سلطه جهانی ضد ملت ما بود ولی ما به‌عنوان قانونگذار در مجلس نتوانستیم از حقوق ملت ایران دفاع کنیم.

این نماینده مردم در مجلس نهم ابراز امیدواری کرد این قانون شروع مبارکی باشد تا مجلس به‌عنوان نماینده ملت ایران با ادبیات متقن، قانونی و آشکار وارد سخن گفتن با نظام سلطه جهانی شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر