کد خبر: 100376 A

عبداللهی در تذکر آیین نامه ای:

لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز ماهیت قضایی داشته و به جای اینکه از قوه قضائیه اخذ شود و دولت آن را به مجلس بدهد دولت خود شخصا این کار را کرده است که شورای نگهبان نیز این ایراد را گرفت.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه مصوبات مجلس طبق آیین نامه داخلی تا زمان اعلام نظر شورای نگهبان از دستور خارج نمی شود، گفت: شورای نگهبان در صورت رد مصوبات مجلس باید علت آن را صریحا اعلام کند.

به گزارش ایلنا، رضا عبداللهی در نشست علنی امروز (چهارشنبه 6 شهریور) مجلس شورای اسلامی، در تذکر آیین نامه ای با استناد به ماده 200 و 201 آیین نامه، گفت: در ماده 201 آیین نامه داخلی مجلس مصوبات عادی و یک فوریتی که از سوی شورای نگهبان رد شده به کمیسیون مربوطه ارسال می شود و با اعلام وقت قبلی با حضور نماینده شورای نگهبان موارد اعتراض برای اصلاح مورد بحث قرار می گیرد.

نماینده مردم ماه نشان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه شورای نگهبان در ایراداتی که در خصوص لایحه مبارزه با کالا و ارز به مجلس ارائه کرده است نظر به اینکه این لایحه د رموارد عدیده دارای ماهیت قضایی است و باید توسط رئیس قوه قضائیه تهیه می شد و با عنایت به نظریه تفسیری این شورا در خصوص آن اقدام می گردید، تصریح کرد: لازم است که نظر قوه قضائیه در خصوص این لایحه گرفته شود.

وی ادامه داد: شورای نگهبان باید نظر قوه قضائیه را در خصوص لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز مدنظر قرار می داد.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه باید نظر قوه قضائیه نیز چاپ شده و در اختیار نمایندگان قرار می گرفت گفت: اگر جنس ایراد قوه قضائیه با ایراد شورای نگهبان همسان باشد باز باید مورد توجه قرار گیرد.

لاریجانی در پاسخ به تذکر عبداللهی افزود: لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز ماهیت قضایی داشته و به جای اینکه از قوه قضائیه اخذ شود و دولت آن را به مجلس بدهد دولت خود شخصا این کار را کرده است که شورای نگهبان نیز این ایراد را گرفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: نظرات شورای نگهبان و قوه قضائیه هر دو به کمیسیون ارجاع شده و کمیسیون نیز آن را بررسی کرده که برخی مباحث را لحاظ نکرده است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر