کد خبر: 82489 A

اولین نشست خبری دكتر حسن روحانی با اصحاب رسانه/2/

اولین اولویت من مسائل اقتصادی مردم و معیشتی مردم است و این کار در دو مرحله اقدام می‌شود. در مرحله اول باید به حال نیازهای ضروری مردم و تامین کالاهای اساسی فكری بکنیم و در مرحله دوم برنامه‌ریزی برای آرامش و ثبات یافتن اقتصاد در کشور انجام می‌شود.

ایلنا: حسن روحانی در بخش دوم اولین نشست خبری خود عصر امروز (۲۷ خرداد) در پاسخ به سوال واحد مرکزی خبر مبنی بر اینکه مصادیق شعار اعتدال در عرصه اقتصاد و سیاست چیست؟ گفت: اعتدال‌‌ همان مشی و شیوه‌ای است که چه در زمینه اقتصادی، سیاسی و فرهنگی از تندروی افراط‌گرایی و شعارزدگی، خودمحوری و خودشیفتگی دوری کنیم.
وی افزود: عقلانیت و اعتدال مبتنی بر خرد جمعی و مشورت است. خرد جمعی در برآورد هزینه‌ها و طی کردن مسیر قانونی است. البته این مساله در هر موردی مصداق خاص خود را دارد که انشاالله در موقع آن توضیح خواهم داد. اما به‌طور مثال می‌توانم بگویم با مشی اعتدال می‌توانیم با مشورت گرفتن از انجمن‌ها و تشکل‌های صنفی و تخصصی بهره برده و استفاده کنیم و تا حد ممکن انجام امرو را به خود مردم و صاحبان نظران واگذاریم.
رئیس جمهور منتخب در پاسخ به سوال شبکه خبر كه پرسید؛ مهم‌ترین و فوری‌ترین برنامه جنابعالی در بهبود وضعیت معیشت مردم چگونه است و دولت جنابعالی از موفقیت به وجود آمده در افزایش حوزه بین‌الملل چگونه برخورد خواهد کرد؟ گفت: اولین اولویت من مسائل اقتصادی مردم و معیشتی مردم است و این کار ضروری و لازم است که در دو مرحله اقدام شود.
وی ادامه داد: در مرحله اول ضروری است باتوجه به نزدیك شدن ماه رمضان فکری به حال نیازهای ضروری مردم و تامین کالاهای اساسی بکنیم. البته از آنجا که دولت جدید فعلا مسئولیتی ندارد با یاری و کمک فعلی نسبت به این مهم اقدام کنیم و از طریق تشکیل کمیته‌های تخصصی مشترک چاره‌اندیشی کنیم.
رئیس جمهور افزود: در مرحله دوم برنامه‌ریزی برای ماه‌های آتی و آرامش یافتن و ثبات یافتن اقتصاد در کشور و سایر زمینه‌هاست و در این زمینه هم توجه خواهد شد. برای اینکه ظرفیت‌های موجود اقتصادی فعال شود؛ بخش‌هایی که در اقتصاد فعال نیست با برنامه‌ریزی فوری فعال شود، نقدینگی به صورت كامل کنترل شود و هدایت شود به سمت تولید. اگر این کار سامان پیدا کند اولین قدم‌ها برداشته خواهد شد و آثارش در‌‌ همان ماه‌های اولیه در بازارهای مختلف ظاهر خواهد شد و تبعات آن در بحث گرانی، تورم و اشتغال نیز مشاهده می‌شود.
وی در پاسخ به پرسش دوم شبکه خبر گفت: مرحله بعد که دولت جدید احساس می‌کند فرصت جدیدی برای تعامل با سطح دنیا توسط دنیا به وجود آمده و حضور فعال مردم و مشارکت مردم این فرصت را آفریده، من امیدوارم همه این کشور‌ها از این فرصت استفاده کنند چون استفاده از این منابع؛ منافع متقابلی را در امور اقتصادی و سیاسی برای جمهوری اسلامی ایران و کشورهای منطقه و جهان دارد.

روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار الجزیره که درمورد روابط دولت وی با کشورهای عربی منطقه و حوزه خلیج فارس پرسیده بود، گفت: اولویت دولت در سیاست خارجی برقراری روابط دوستانه و نزدیک با همه همسایگان خواهد بود. یعنی با ۱۵ کشور همسایه یک رابطه بسیار نزدیک براساس حسن همجواری و با دوستی و روابط متقابل براساس احترام و منافع متقابل برقرار خواهد شد.
وی افزود: در حوزه ارتباط با کشورهای خلیج فارس و کشورهای عربی باید گفت باتوجه به ویژگی و اهمیت سیاسی اقتصادی و شرایط استراتژیک خلیج فارس درصدد حسن تعامل هستیم.
وی همچنین درخصوص عربستان گفت: نه تنها همسایه‌ایم و برادر هم هستیم بلکه رابطه بسیار نزدیکی از لحاظ فرهنگی و تاریخی و منطقه‌ای با هم داریم. سالانه صد‌ها هزار نفر از مردم کشور ما در سال برای زیارت خانه خدا به کشورهای آن‌ها سفر می‌کنند و از اتباع آن کشور هم به ایران می‌آیند.
وی با یادآوری اینکه اولین تفاهم‌نامه امنیتی بین ایران و عربستان سعودی از طرف ایران با امضای در سال ۱۳۷۷ وی بود، افزود: انشاالله امیدوارم در دولت آینده روابط بسیار خوب با همسایگان به ویژه با عربستان سعودی انشاالله داشته باشیم.
وی همچنین در پاسخ به سوال دوم الجزیره درخصوص موضع ایران در رابطه با بحران سوریه گفت: حل مسائل سوریه به عهده مردم سوریه است. تصمیم گیری نهایی نسبت به سرنوشت سوریه، با ملت سوریه است. البته ما با تروریسم مخالفیم، با جنگ داخلی مخالفیم، با دخالت‌های کشورهای دیگر كه می‌خواهند در امر سوریه مداخله کنند مخالفیم. ما امیداوریم با کمک همه کشورهای جهان و منطقه هرچه زود‌تر صلح و آرامش به کشور سوریه برگردد و آنچه نظر ملت سوریه است‌‌؛ همان در این کشور محقق شود.

حسن روحانی اولین نشست خبری دکتر حسن روحانی با اصحاب رسانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر