کد خبر: 71592 A

حدادعادل در نشست خبری:

دو قطبی بودن انتخابات ماه آینده، دو قطبی بودن از نوع سال 84 و 88 نیست بلکه دو قطبی بودن انتخابات میان اصولگرایان و جریان طرفداران هاشمی خواهد بود.

کاندیدای ریاست جمهوری دوره یازدهم گفت: این احتمال وجود دارد که کاندیدای مورد نظر دولت از صافی شورای نگهبان نتوانند عبور کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا حدادعادل در نشست خبری که عصر امروز در دانشگاه تهران به همت انجمن اسلامی دانشجویان برگزار شد به ایراد سخن پرداخت.

وی با اشاره به اهمیت علم حقوق در اداره کشور اظهار داشت: بنده معتقدم که یکی از ضعف ها و خلاءهای موجود در دورانی که در آن به سر می بریم فقدان حقوق دان بوده است چرا که وظیفه قانون گذاری و یا اجرای قانون را دارند.

کاندیدای ریاست جمهوری دوره یازدهم انتقال نرم قدرت از دستاوردهای انقلاب برشمرد و افزود جامعه ای می تواند پیشرفت کند که در آن انتقال نرم قدرت نهادینه شده باشد.

وی ادامه داد: منظور این است که باید انتقال قدرت بر حسب ساز و کارهای قانون و همچنین با اراده ملت براساس ساز و کارهای تصویب شده اعمال شود.

حدادعادل با اشاره به علت بروز فتنه سال 88 در کشورمان مطرح کرد: در انتخابات سال 88 انتقال نرم قدرت جای خود را به خشونت داد لذا به همین علت شاهد اتفاقات تلخ سال 88 بودیم.

وی با بیان این که باید از طریق قانون با اتفاقاتی همانند سال 88 برخورد کنیم افزود: به نظر می رسد که دشمنان کشورمان مایل نیستند که اجرای قانون در کشور ما اعمال شود چراکه اگر این شیوه در میان ملت مرسوم شود دیگر نیازی نیست که دولت جدید دولت قبلی را تخریب کند.

حدادعادل با تاکید براینکه انتخابات سال 92 در عین حال که باید پرشور و همراه با شعور ملت باشد مردم باید آگاهانه و هم مشتاقانه به پای صندوق های رای بیایند خاطرنشان کرد: امیدوارم که انتقال نرم قدرت به وجود و نظام جمهوری اسلامی ایران بتوانند یک گام به جلو بردارد.

وی با اشاره به تشکیل ائتلاف پیشرفت گفت:‌ ما در ائتلاف پیشرفت پایبند به میل خود نبوده ایم و به اکثیرت اصولگرایان احترام گذاشته ایم و فرد را برای پیروزی اصولگرایان قرار داده ایم و برهمین اساس بحث ها و نظرسنجی هایی مطرح بوده و هست.

وی با اشاره به علت ثبت نام هر سه نفر از اعضای ائتلاف پیشرفت ابراز داشت علت این که هر سه نفر ما ثبت نام کردیم به این دلیل نبود که قول و قرارهای بسته شده میان خودمان را فراموش کرده ایم لذا هیچ وقت نگفته بودیم که حتما یکی از این سه نفر در مرحله نهایی معرفی خواهد شد و در ائتلاف پیشرفت پذیرای هر شخص اصولگرایی است.

کاندیدای ریاست جمهوری دوره یازدهم با اشاره به فلسفه ائتلاف گفت: علت تشکیل ائتلاف برای جلوگیری از تعدد و تکثر نامزدها در میان اصولگرایان بود و اگر چنانچه باقی اصولگرایان داوطلب می شدند باید بررسی می کردیم که آیا ائتلاف پیشرفت با حضور آنها معنادار خواهد بود یا خیر.

وی با اشاره به احتمال ورود دبیرشورای امنیت ملی به ائتلاف پیشرفت تصریح کرد: باید منتظر بمانیم که آقای جلیلی جهشی در میزان آرا خواهند داشت یا خیر و اگر چنانچه آرای بالایی داشته باشند قطعا نمی توانیم حضور ایشان را در ائتلاف پشرفت نادیده بگیریم.

وی گفت: هدف از تشکیل ائتلاف پیشرفت منحصر به سه نفر نیست و اگر چنانچه مشاهده کنیم که اصولگرایی دیگری می تواند آرای بالایی را به خود اختصاص دهد قطعا ائتلاف پیشرفت پذیرای آن خواهد بود که در پی این امر ممکن است که نتیجه این ائتلاف چیز دیگری شود.

وی با یادآوری مطلب که صحنه سیاسی کشور همواره در حال تغییر است خاطرنشان کرد: این تغییر را می توان به وضوح در ثبت نام کاندیداها در بعد از ظهر روز گذشته در وزارت کشور مشاهده کرد که قطعا در روزهای آینده برخی از افراد ممکن است انصراف و برخی دیگر ممکن است که ائتلاف هایی را تشکیل دهند.

حدادعادل در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نظر شما در رابطه با ثبت نام هاشمی رفسنجانی و مشایی چیست اظهار داشت: از نظر قانونی هر دوی آنها حق ثبت نام دارند اما از نظر جریان سیاسی با کسانی که پشتیبان هاشمی رفسنجانی و حتی پشتیبان مشایی هستند راه مان جدا است و ائتلاف ما از روز اول هم پیش بینی کرده بود که در انتخابات ریاست جمهوری سه ضلع (اصولگرایان، اصلاح طلبان و جریان طرفدار دولت) مایل به حضور جدی هستند.

وی تاکید کرد: تمامی سه ضلع که در انتخابات ثبت نام کرده اند در روزهای آینده قطعا شاهد تایید و یا رد صلاحیت ها از سوی شورای نگهبان خواهند بود و کاملا روشن است که اصولگرایی به هیچ کدام از این جریان ها ارتباط نداشته و راهش کاملا جدا است.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه چارچوب سیاست شما در ارتباط با کشور آمریکا به چه شکل است خاطرنشان کرد: به طور کلی سیاست خارجی نظام ما تنش زا نیست یعنی هیچ گونه دلیلی ندارد که بخواهیم با کشورهای دیگر درگیر شویم چراکه هیچ عقل سلیمی نمی پذیرد دولتی بر روی کار آید و دائما برای خود دشمن تراشی کند.

حدادعادل با بیان این که باید توجه داشته جمهوری اسلامی ایران برخواسته از انقلاب اسلامی است تصریح کرد: دشمنی آمریکا با انقلاب اسلامی ربطی به هیچ دولتی ندارد بلکه آنها با اصل انقلاب مشکل دارند

وی ادامه داد:غرب باید بداند که ملت ایران یک ملت مستقل است و مادامی که شروط ایران را نپذیرد کشور ما به پای میز مذاکره نخواهد رفت.

حدادعادل با اشاره به سیاست خود در قبال کشور سوریه گفت: سوریه در میان تمام کشورهای عربی تنها کشوری است که در برابر نقشه های آمریکا برای تثبیت رژیم غاصب صهیونیستی موافقت و تایید نکرد به همین دلیل سوریه متمایز با کشورهای دیگر قرار گرفت.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه آیا خط مشی هاشمی رفسنجانی با مشایی و احمدی نژاد در یک راستا است تصریح کرد: ما  افکار سیاسی مشایی احمدی نژاد و هاشمی را نمی پسندیم و حضور همزمان این دو طیف در آخرین دقایق ثبت نام تعجب انگیز است چراکه براساس بسیاری از گمانه زنی ها مطرح شده بود که هاشمی گفته بود بنده یا نمی آیم و در برخی از صحبت های خود گفته بود که نمی گویم که نمی آیم.

وی با بیان اینکه شاید محمود احمدی نژاد با ثبت نام کردن هاشمی رفسنجانی خوشحال شده بود و تصور می کرد با دو قطبی کردن فضا می تواند نتیجه بگیرد افزود: بنده تصور می کنم که دو قطبی بودن انتخابات ماه آینده، دو قطبی بودن از نوع سال 84 و 88 نیست بلکه دو قطبی بودن انتخابات میان اصولگرایان و جریان طرفداران هاشمی خواهد بود.

وی با اشاره به نقاط ضعف و قوت دولت احمدی نژاد تصریح کرد: از نظر سیاست خارجی دولت احمدی نژاد پافشاری خوبی بر سر مسائل هسته ای کشورمان و همچنین مواضع مناسبی را در برابر اقدامات مضبوحانه رژیم غاصب صهیونیستی داشته است البته به جز بحث هلوکاست که با مطرح شدن این قضیه باعث شد که کمی شائبه  در مورد سیاست خارجی کشورمان مطرح شود.

وی ادامه داد: از نقاط ضعف این دولت می توان بی توجهی به قانون، هدفمندی یارانه ها آنچنان که مجلس تصویب کرده بود اجرایی نشد، انحراف فرهنگی و عدم تعامل با سران قوه معرفی کرد.

وی با اشاره به مشکلات اقتصاد حاصل در کشور گفت: در رابطه با بحث اقتصادی باید دو بخش را در نظر بگیریم مشکلاتی که بر اثر تحریم ها در کشور ما حاکم شد و از سوی دیگر مشکلاتی که براثر مدیریتی ایجاد شد و در زمان دولت احمدی نژاد فضایی در کشور حاکم شد که وی خارج از حلقه دوستان خود با دیگر مسئولین و سران قوا تعاملی برقرار نمی کردند.

حدادعادل در پاسخ به سوالی مبنی براینکه نظرشما در رابطه با حصر خانگی میرحسین  موسوی و کروبی چیست اظهار داشت: بنده معتقدم تصمیمی که برای هر دوی آنها گرفته شد حداقلی کاری بود که نظام جمهوری اسلامی ایران می توانست برای آنها انجام دهد چراکه این اقدام هم به نفع خودشان هم به نفع کشورمان بود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه نظر شما برخی از اقدامات نامناسب قالیباف چیست افزود: درست است که ما سه نفر ائتلاف پیشرفت را تشکیل داده ایم ولی بدین معنا نیست که از تمامی اقدامات یکدیگر باخبر و آن را تایید می کنیم لذا به این معنا است که قصد داشتیم رقابت را در اصولگرایان کاهش دهیم.

وی با بیان این که ما در دورن خانواده اصولگرایی طیف های مختلفی داریم گفت: ائتلاف پیشرفت یک تشکل سیاسی نیست و قول و قرارهایی را بین خود رد و بدل کرده ایم و برعکس جبهه پایداری به صورت یک شکل فعالیت نمی کنیم.

حدادعادل ادامه داد: در نهایت چه جبهه پایداری و چه پیروان رهبری اگر مشاهده کنند که اصل اصولگرایی در خطر است قطعا این آمادگی را دارند که با یکدیگر همکاری کنند.

وی با تاکید برایکه بنده این هوشمندی را میان اصولگرایان می بینم که به سمت وحدت پیش خواهند رفت اظهار داشت: یک ماه آینده ماهی کاملا سرنوشت ساز برای کشورمان خواهد بود و قطعا اصولگرایان با همکاری های خود می توانند اهداف خود را به شکل مناسب پی گیری کنند.

وی در پاسخ به سوال مبنی براینکه برخی از اخبار منتشر شده هاکی از این است که برخی از جامعتین وجود هاشمی را مورد تایید قرار داده اند خاطرنشان کرد: جامعتین هیچ وقت نگفته اند که آماده ایم برای یک نفر اجماع کنیم و قطعا این اخبار کذب محض است.

وی تاکید کرد: این احتمال وجود دارد که از کاندیدای مورد نظر دولت هیچ کدام از صافی شورای نگهبان نتوانند عبور کنند.

وی درپاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه آیا ائتلاف پیشرفت تنها ملاک خود را براساس نظرسنجی ها قار داده و یا قابلیت اجرایی افراد را نیز مدنظر قرار داده است خاطرنشان کرد: بنده آقای جلیلی را ناتوان از نظر اجرایی نمی بینم با وجود اینکه سابقه ای در این زمینه نداشته اند و آقای قالیباف نیز اعتبار کارش در ساخت و ساز و جنبه اجرایی نیز مشهود است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر