کد خبر: 71349 A

روحانیون باید از حرکت انفعالی بپرهیزند و با تکیه بر مبانی قوی به شبهات و سوالات پاسخ دهند.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی با تاکید بر این‌که «باید از توهین به مخالفان خودداری شود» گفت: روحانیون باید از حرکت انفعالی بپرهیزند و با تکیه بر مبانی قوی به شبهات و سوالات پاسخ دهند.

به گزارش ایلنا، آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی در هفتمین مجمع عمومی انجمن کلام اسلامی حوزه‌ علمیه قم، با ارزشمند دانستن توجه به علم کلام، اظهار کرد: آغاز علم کلام به زمان نزول قرآن کریم باز می‌گردد و استفاده از دلایل عقلی در قرآن کاربرد فراوانی دارد و می‌توان به حقیقت این کتاب آسمانی را غنی‌ترین منبع کلام اسلامی دانست.

وی با بیان این‌که «مباحث کلامی بخش عمده‌ای از قرآن را تشکیل می‌دهند و مباحث فروع شرعیه در مرحله بعدی مطرح می‌شود» گفت: پیامبر اسلام(ص) در تمام مدتی که در مکه به تبلیغ اسلام می‌پرداختند، به دنبال تبیین «قولو لا اله الا الله تفلحوا» و تبیین توحید برای مردم بودند.

این مرجع تقلید در ادامه با اشاره به توجه علما و بزرگان به علوم مختلف، برای نیازهای به وجود آمده در جامعه، افزود: شاهدیم که در زمانی، مساله امامت و ولایت مورد هجمه قرار گرفت؛ در این شرایط بزرگان دین وارد عمل شده و در این عرصه آثار ارزشمندی چون الغدیر را نگاشتند.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی با بیان این‌که «امروز دشمنان برای رسیدن به خواسته‌های سیاسی خود به هجمه و شبهه‌افکنی‌ها علیه اسلام، به ویژه مذهب تشیع روی آورده‌اند» تصریح کرد: دشمن به این نتیجه رسیده است که با هجمه و آسیب زدن به اصول و فروع دینی در میان مردم، می‌تواند به خواسته خود دست یابد؛ بنابراین باید مراقب بود.

وی لازمه پاسداری از اسلام در بعد اعتقادی و نیز حراست از نظام اسلامی از نظر سیاسی را مورد توجه قرار داد و با بیان این‌که «در چنین شرایطی ایجاب می‌کند که با اندیشه‌های مادی‌گری و الحادی مقابله و به شبهات اعتقادی به درستی پاسخ داده شود» گفت: امروز شاهدیم که در این راستا خدمات گسترده‌ای در رشته‌های گوناگون در حوزه انجام شده است.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی با بیان این‌که «زحمات دانشمندان شیعه و مسلمان موجب تحول در مباحث کلامی به ویژه در حوزه‌های علمیه شده است» خاطرنشان کرد: به همه فعالان این عرصه در شرایط کنونی توصیه می‌کنم با پیشکسوتان علم کلام در ارتباط باشند.

این مرجع تقلید، شناخت مخاطبان را برای عرصه‌های مختلف علمی ضرورت دانست و یادآور شد: افراد دست به قلم در علوم مختلف، به ویژه در علوم کلامی، باید پیش از نگارش مطلب، ابتدا مخاطبان خود را به خوبی بشناسند و متناسب با سطح معلومات آنها به تنظیم متن و محتوا بپردازند.

آیت‌الله مکارم شیرازی با تأکید بر این‌که «نباید مخاطبان را افرادی ساده بدانیم؛ زیرا اشخاص نقاد در میان همه طیف‌ها هستند» ادامه داد: اصرار بر کثرت دلایل ممکن است به متن آسیب وارد کند؛ چراکه اگر یکی از دلایل رد شود، احتمال دارد که دلایل محکم دیگر مورد توجه قرار نگیرد.

وی همچنین داشتن ادبیات متین و احترام به مخاطب حتی مخالفان را برای پژوهشگران ضروری دانست و بیان کرد: صحیح نیست که مخالفان را با توهین، تحقیر کنیم، بلکه تجربه ثابت کرده است ایجاد رابطه عاطفی و محترمانه صحبت کردن، نفوذ کلام را بیشتر کرده و حتی به مراتب از دلایل منطقی تأثیر بیشتری دارد.

این مرجع تقلید، تکرار و موازی کاری را آسیبی برای فعالیت‌های پژوهشی دانست و گفت: ارتباط با دیگر مجامع علمی و انتشار مجله برای مطرح کردن دستاوردها از تکرار و موازی کاری جلوگیری می‌کند.

آیت‌الله مکارم شیرازی در ادامه با اشاره به ترویج شبهات جدید از سوی دشمنان، گفت: باید نسبت به این شبهات حساس بود و هرچه سریع‌تر پاسخ آنها را داد؛ البته بدانیم که بسیاری از این شبهات، همان شبهات گذشته است، فقط رنگ و لعابی جدید یافته‌اند، هرچند شبهات جدید هم به ویژه در حوزه قرآن دیده می‌شود.

این مرجع تقلید با تاکید بر لزوم پاسخگویی شایسته و منطقی به شبهات با تکیه بر مبانی قوی و محکم اسلام، به ویژه مکتب ناب اهل بیت(ع)، تاکید کرد: طلاب و روحانیون باید از حرکت انفعالی بپرهیزند؛ زیرا معارف اسلامی و شیعی از چنان غنایی برخوردارند که می‌توان با تکیه بر آنها پاسخ هر سوالی را داد.

وی در پایان نظم و ترتیب در امور، پشتکار برای رسیدن به هدف و خلوص نیت را سه عنصر ضروری برای همگان به ویژه برای طلاب دانست.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر