خبرگزاری کار ایران

آیت الله هاشمی در واكنش به دعوت دانشجویان از وی برای كاندیداتوری:

قانع شوم، درنگ نخواهم كرد

asdasd
کد خبر : ۷۰۱۲۹

اگر قانع شوم در شرایط كنونی كشور، حضورم در انتخابات می‌تواند برای نظام و انقلاب اسلامی مفید و مؤثر خواهد بود و به حل مشكلات كمك می‌كند، درنگ نخواهم كرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:اگر قانع شوم در شرایط كنونی كشور، حضورم در انتخابات می‌تواند برای نظام و انقلاب اسلامی مفید و مؤثر خواهد بود و به حل مشكلات كمك می‌كند، درنگ نخواهم كرد ولی در صورتی كه احساس كنم این حضور خدای ناكرده مقاومتهایی را در پی خواهد داشت كه مخلّ وحدت و موجب تشدید اختلافات در كشور بوده و مؤثر نخواهد بود اقدام نخواهم كرد.

به گزارش ایلنا،آیت ا... هاشمی رفسنجانی، امروز در دیدار اعضای ادوار انجمن اسلامی دانشگاههای امیر كبیر، شهید بهشتی و آزاد اسلامی با ذكر این مطلب گفت: در حال حاضر رهبری انقلاب به عنوان عمود خیمه انقلاب، مسوولیت حفظ انقلاب را بر عهده دارند و باید برای حفظ نظام و انقلاب اسلامی، ایشان را یاری كنیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در بخش دیگری از سخنان خود، در پاسخ به اصرار حاضران برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری گفت: در سالهای باقی مانده از عمرم، هیچ هدفی جز حفظ و تقویت انقلاب و نظام اسلامی، مكتب اهل بیت (ع)، اعتلا و پیشرفت ایران ندارم و اگر تصمیم به حضور در انتخابات بگیرم برای خدمت و كمك به حل مشكلات خواهد بود نه اینكه نتیجه معكوس بدهد.

عضو مجلس خبرگان، با اشاره به اینكه جوانان آینده سازان كشور هستند گفت: شما باید با امید و تلاش، تحصیل، فعالیت های سیاسی، تحلیل و نقد و تأمل در امور جامعه، حضور فعال داشته باشید تا بتوانید آینده‌ای روشن برای كشور ترسیم كنید.

ایشان در تشریح شرایط و اوضاع كنونی كشور بویژه در آستانه برگزاری انتخابات گفت: یكی از مشكلات عمده فعالیت‌های سیاسی در كشور، عدم وجود احزاب قوی و ریشه‌دار در جامعه است زیرا در یك نظام مدعی مردمسالاری دینی، احزاب قوی و شناخته شده می‌توانند با ارائه برنامه‌ها، آموزش و معرفی افراد كارآمد، افكار عمومی را در انتخابات شكل دهند و در صورت پیروزی، براساس برنامه‌هایی كه ارائه داده‌اند كشور را اداره كنند و اگر نتوانستند به شعارها و برنامه‌های ادعایی خود عمل كنند نهایتاً، مردم از آن حزب و برنامه‌هایش رویگردان خواهند شد ولی اصل نظام و اركان آن آسیب نمی‌بیند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در تشریح این مطلب، به تاریخچه نحوه شكل‌گیری حزب جمهوری اسلامی اشاره كرد و گفت: ضرورت وجود حزب در كشور از همان اوایل شكل‌گیری مبارزات در بین برخی مبارزین وجود داشت ولی بنا به ملاحظاتی، حضرت امام (ره) اجازه تأسیس حزب را نمی‌دادند ولی به محض پیروزی انقلاب، با استدلالاتی كه محضر امام (ره) كردم ایشان اجازه تشكیل حزب را دادند و با اذن و كمك اقتصادی ایشان، حزب جمهوری اسلامی شكل گرفت.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به موفقیت‌های حزب جمهوری اسلامی ایران در طول فعالیت خود، به آسیب شناسی آن پرداخت و گفت: متأسفانه در طول زمان، یك نوع انحصار توسط این حزب در جامعه شكل گرفت و بتدریج مخالفت‌ها با آن شروع شد تا نهایتاً حضرت امام (ره) به رغم موفقیت‌ها و توفیقاتی كه حزب برای كشور داشت، نهایتاً برای جلوگیری از شائبه انحصار در كشور اجازه فرمودند تا فتیله حزب پایین كشیده شود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی، فعالیت‌های سیاسی متفرق افراد، تشكلها و احزاب كوچك و مقطعی را مشكل واقعی برای جوامع دمكراسی ذكر كرد و گفت: البته در حال حاضر شرایط به گونه‌ای است كه ایجاد یك حزب قوی با موانع و مشكلات و مخالفت‌های جدّی روبرو می‌شود ولی باید در آینده به نحوی این متشكل حل شود.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در تشریح شرایط داخلی و خارجی كشور گفت: اكنون كشور از لحاظ تهدیدات و تحریم‌های خارجی، تحت فشار دنیای استكبار قرار دارد كه سعی دارند ما را از اهدافمان دور كنند و در داخل نیز برخی سوء مدیریت‌ها، شرایط را برای تأثیر تحریم‌ها مساعد و برای مردم مشكلاتی ایجاد كرده است.

ایشان افزود: راه غلبه بر این مشكلات و برون رفت از این شرایط، حفظ و تقویت اعتماد و وحدت و همبستگی مردم با برگزاری انتخاباتی رقابتی و پرشور با حضور همه سلایق مختلف سیاسی است كه در این صورت دولت برآمده از انتخابات نیز مورد حمایت همه جانبه مردم خواهد بود و در بعد بین‌المللی، تنش زدایی و ایجاد رابطه سالم بر مبنای حفظ عزت و كرامت و احترام متقابل با جهان است.

در ابتدای این دیدار، نمایندگانی از انجمن ادوار دانشجویان دانشگاههای امیركبیر، شهید بهشتی و آزاد اسلامی و چندتن از استادان دانشگاهها دیدگاهها و نظرات خود را در مورد مسائل مختلف كشور بیان كردند و از آیت الله هاشمی رفسنجانی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری دعوت كردند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز