کد خبر: 41841 A

سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد:

انتخابات ریاست جمهوری توسط هیئت اجرایی مرکزی انتخابات متشکل از نمایندگانی از 3 قوه و 7 نفر از چهره های ملی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و به ریاست وزیر کشور اجرا می شود.

 سخنگوی شورای نگهبان از تأیید طرح اصلاح قانون انتخابات و بیش از 14 ایراد اعضای این شورا به مصوبه ممنوعیت دو یا چند شغله بودن خبر داد.

به گزارش ایلنا، عباسعلی کدخدایی اعلام کرد: پس از اصلاحاتی که مجلس در خصوص طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری اعمال کرد، در آخرین نشست اعضای شورای نگهبان مغایرتی در این اصلاحیه با شرع و قانون اساسی ملاحظه نشد.

وی افزود: هیئت اجرایی مرکزی نیز در این قانون باقی ماند؛ اگر چه ایراداتی را نسبت به اختیارات این هیئت داشتیم که مجلس آنها را اصلاح کرد و مقداری اختیارات مذکور محدود شده است.

سخنگوی شورای نگهبان یادآور شد بر اساس طرح مجلس انتخابات ریاست جمهوری توسط هیئت اجرایی مرکزی انتخابات متشکل از نمایندگانی از 3 قوه و 7 نفر از چهره های ملی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و به ریاست وزیر کشور اجرا می شود.

کدخدایی در خصوص طرح مجلس درباره ممنوعیت عضویت کارمندان و مدیران دستگاه‌های اجرایی در هیئت‌های مدیره نیز توضیح داد: تفسیر شورای نگهبان مبنی بر این بوده که عضویت در شورای نگهبان شغل محسوب نمی شود و این تفسیر همچنان بر جای خود باقی است که عضویت در شورای نگهبان شغل نیست.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه چنین تفسیری از سوی شورای نگهبان وجود دارد و بارها مطرح شده، ما تعجب کردیم که چطور بحثی را که مربوط به هیئت مدیره‌ها و پرداخت‌های آنچنانی که دارند، می باشد به حقوقدانان شورای نگهبان نسبت می دهند.

کدخدایی با یادآوری اینکه ماده 15 طرح مجلس عینا همان چیزی است که پیشتر مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب رسانده بود، اضافه کرد: قانونی که به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفته، چون با مخالفت شورای نگهبان مواجه شده بود به مجمع رفت و در مجمع مصوباتی که مربوط به اختلاف شورا و مجلس هست محدود به زمان مشخصی است ب و لذا نمی توانند دوباره آن را به شورا بیاورند.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: وقتی این موضوع در مجمع تشخیص مصلحت مصوب شده، مجلس دیگر نمی تواند وارد این مسأله شود.

کدخدایی افزود: این تفسیر قبلی شورای نگهبان است و اینکه آقایان اشاره کردند چون ما حقوقدانان شورای نگهبان را گفتیم ایراد گرفته شده، اینطور نیست.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر سوابق کار ما را بررسی کنید دو سه مورد دیگر نیز در گذشته این مسأله مطرح شده بود که ایراد گرفته شد و الآن هم بیش از 14 ایراد به مصوبه موسوم به دوشغله بودن گرفته شد که جزئیات آن به زودی اعلام می شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر