کد خبر: 3382 A

رهبر معظم انقلاب در دیدار نخست وزیر عراق:

جنبش غیرمتعهدها باید با ورود سیاسی در موضوع سوریه، ابتكار عمل را به دست گیرد و به وضعیت كنونی پایان دهد.

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی در دیدار آقای نوری مالكی نخست وزیر عراق و هیأت همراه با اشاره به مسائل منطقه از جمله اوضاع سوریه و بحرین تأكید كردند: جمهوری اسلامی ایران به عنوان رئیس جنبش عدم تعهد و عراق به عنوان رئیس اتحادیه عرب،‌می توانند از ظرفیت این نهادها برای تأثیرگذاری جدی و صحیح در مسائل منطقه ای استفاده و نقش ایفاء كنند.

ایشان افزودند:‌ جنبش غیرمتعهدها باید با ورود سیاسی در موضوع سوریه، ابتكار عمل را به دست گیرد و به وضعیت كنونی پایان دهد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تبلیغات سوء دشمنان برای القای جنگ شیعه و سنی در سوریه، خاطرنشان كردند: واقعیت قضایای سوریه، یك جنگ نیابتی با دولت سوریه از طرف برخی دولتها به سردمداری امریكا و برخی قدرتهای دیگر و با هدف تأمین منافع رژیم صهیونیستی و ضربه زدن به مقاومت در منطقه است.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: در این میان، مردم سوریه، وجه المصالحه و قربانی این توطئه شده اند كه این وضعیت باید هرچه زودتر متوقف شود.

ایشان همچنین با اشاره به مسائل عراق، تأكید كردند: جمهوری اسلامی ایران، پیشرفت و اقتدار عراق را به نفع خود می داند و معتقد است كه روابط دو كشور می تواند یك الگو و نمونه در منطقه باشد.

رهبر انقلاب اسلامی با اظهار خرسندی از همكاری و اتحاد گروههای داخلی عراق افزودند: كشورهای منطقه و همچنین همه گروهها و جریانهای داخل عراق باید بدانند كه امریكاییها شریك قابل اطمینانی نیستند و هر زمانی كه لازم بدانند، قطعاً تمام قول و قرارهای خود را زیرپا خواهند گذاشت و خیانت خواهند كرد.

حضرت آیت الله خامنه ای تأكید كردند: تنها دولتی كه امریكا برای آن شریك قابل اطمینانی است، رژیم جعلی و غاصب صهیونیستی است.

آقای نوری مالكی نخست وزیر عراق در این دیدار، ضمن بیان توضیحاتی از وضعیت داخلی عراق گفت: به لطف خداوند عراق توانسته است از بسیاری از مشكلات عبور كند و در مسیر بازسازی و پیشرفت قرار گیرد و در این مسیر احتیاج به تجربیات جمهوری اسلامی ایران دارد.

وی با اظهار نگرانی شدید از وضعیت سوریه و دخالتهای بیگانگان و گسترش القاعده و جریان های تندرو در این كشور و تأثیر آن در كشور همسایه سوریه گفت: جنبش عدم تعهد باید ابتكار عمل را در حل مسئله سوریه به دست بگیرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر