کد خبر: 3372 A

سرتیپ اسماعیلی از اقدامات قرارگاه پدافند هوایی ارتش گزارش داد:

امنیت آسمان تهران رابرای اجلاس «نم» تامین کردیم/به هرگونه ماجراجویی پاسخ دندان‌شکن می‌دهیم

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء ارتش جمهوری اسلامی ایران به مناسبت ۱۰ شهریور سالروز تشکیل قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء ارتش جمهوری اسلامی ایران به ارائه گزارشی از اقدامات یکسال گذشته این قرارگاه پرداخت.

به گزارش ایلنا، امیر سرتیپ فرزاد اسماعیلی در سخنرانی پیش از خطبه‌های این هفته نماز‌جمعه تهران، با بیان اینکه «امروز پدافند هوایی در اولویت اول نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران است»، به ارائه گزارش کلی از اقدامات یکساله قرارگاه پدافند هوایی ارتش پرداخت و اظهار کرد: قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء ارتش جمهوری اسلامی ایران دهم شهریور ۱۳۸۷ با فرمان حکیمانه رهبر فرزانه و فرماندهی کل قوا با تفکیک از نیروی هوایی تشکیل شد و رویداد تاریخی دیگری در تقویم نیروهای مسلح کشور ثبت شد.

وی یادآور شد: با صدور این فرمان مبارک که نشأت‌گرفته از عمق بینش بیکران رهبری و فرماندهی معظم کل قوا از تهدیدات حال و آینده و شناخت پدافند هوایی بود، قرارگاه پدافند هوایی مزین به نام مبارک حضرت خاتم‌الانبیاء ماموریت یافت به عنوان خط مقدم دفاع در مقابل هرگونه تهدید احتمالی با بهره‌گیری از کل پتانسیل‌های نیروهای مسلح و بخش‌های کشوری و با تشکیل شبکه یکپارچه فرماندهی و کنترل از حریم فضایی و هوایی کشور صیانت کند. این قرارگاه در اجرای ماموریت واگذاری با تلاش بی‌وقفه کارکنان تلاشگر و مومن و ولایی خود در چند سال اخیر اقدامات اساسی در کلیه ابعاد انجام داده است.

اسماعیلی به سازماندهی و ایجاد ساختار متناسب و پاسخگو به عنوان اولین اقدام اساسی در بدو تشکیل قرارگاه خاتم‌الانبیاء اشاره کرد و گفت: این اقدام در قالب مناطق پدافند هوایی کاملا تاکتیکی و خوداتکا در اقصی‌نقاط کشور و در تابعیت ارتش جمهوری اسلامی ایران با هدایت و کنترل متمرکز و منسجم یگان‌های پدافند هوایی نیروهای مسلح در ارتش و سپاه توانسته است موثر‌تر از همیشه ماموریت ذاتی خود را به اجرا بگذارد.

وی به پایش مستمر و مداوم فضای کشور توسط شبکه کشف و شناسایی و جمع‌آوری اطلاعات اشاره کرد و توضیح داد: انجام رزمایش‌های سراسری مشترک موفق با حضور کلیه نیرو‌ها، اجرای منسجم پشتیبانی عملیاتی از سایر نیرو‌ها در مقاطع مختلف، اجرای غرورانگیز ماموریت‌های طرح ولایت در سفرهای رهبر معظم انقلاب، تامین پوشش پدافند هوایی و مراسم ملی مختلف مثل راهپیمایی روز جهانی قدس از جمله اقدامات و مسئولیت‌های قرارگاه پدافند هوایی ارتش است.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء ارتش، تامین امنیت آسمان تهران در زمان برگزاری شانزدهمین اجلاس کشورهای عضو جنبش عدم تعهد را از مسئولیت‌های این قرارگاه برشمرد و اظهار کرد: هم‌اکنون تامین امنیت هوافضای کشور بویژه آسمان تهران بزرگ در زمان برگزاری اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد با این قرارگاه است. این کار از مدت‌ها قبل با اعلام هوشیاری و آمادگی کامل به یگان‌ها مواضع و سایت‌های پدافند هوایی نیروهای مسلح آغاز شده است و به طور مستمر فضای کشور رصد شده و در چندین لایه دفاع هوایی تحت کنترل شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور است.

وی به دیگر اقدامات مهم و اساسی قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء اشاره کرد و گفت: ایجاد زمینه‌های مناسب جهت ارتقاء بیش از پیش روحیه سلحشوری، ایمان، بصیرت، شهادت‌طلبی و آگاهی کارکنان، تکریم خانواده‌های شهدا، جانبازان، ایثارگران و بازنشستگان و کارکنان شاغل پدافند هوایی و خانواده‌های مظلوم آن‌ها از اقدامات نیروی پدافند هوایی بوده است. کارکنان این نیرو هم‌اکنون نیز در اقصی‌نقاط کشور و بویژه در مناطق محروم در حال خدمت به میهن هستند و کار در این مسیر همچنان ادامه خواهد داشت.

اسماعیلی با بیان اینکه «قبل از انقلاب شکوه‌مند اسلامی در تعمیر و نگهداری، بهینه‌سازی و تامین تسلیحات دفاعی بویژه سامانه‌های پدافند هوایی که عمدتا از پیچیدگی‌های زیادی برخوردار هستند، وابسته به کشورهای بیگانه بود» خاطرنشان کرد: امروز می‌توانیم ادعا کنیم به همت همه کارکنان پدافند هوایی و جوانان و دانشمندان داخلی قادریم بدون هیچگونه وابستگی تعمیر و نگهداری کلیه سامانه‌های در اختیار را انجام دهیم و فرا‌تر از آن با ایجاد تغییرات اساسی در ارتقاء قابلیت سامانه‌های موجود آن‌ها را بهینه و برای مقابله با هرگونه تهدیدات هوایی نوین آماده کنیم.

وی در ادامه، به ارتقاء کارآیی و اثربخشی سامانه‌ها در اجرای ماموریت‌ها نسبت به مشخصات قبلی اشاره کرد و افزود: قرارگاه خاتم‌الانبیاء در کنار نهضت عمردهی و بهینه‌سازی سامانه‌های خود با وجود تحریم‌های استکبار جهانی با بهره‌گیری از کلیه توانمندی‌های علمی و دانشی صنایع داخلی اقدام به طراحی، ساخت و تولید انواع تجهیزات پیشرفته پدافند هوایی در حوزه‌های کشف و شناسایی، جمع‌آوری اطلاعات الکترونیک، درگیری و انهدام، فرماندهی و کنترل، شبیه‌سازهای آموزشی و سامانه‌های جنگ الکترونیک کرده که با نمونه‌های خارجی قابل رقابت است و حتی در اکثر موارد از نظر کارآیی و مشخصات از ویژگی‌های برتری برخوردار هستند و از آن جمله می‌توان به رادارهای راهبردی اشاره کرد که قادر هستند هرگونه فعالیت و تحرکات دشمن را بر فراسوی مرزهای کشور رصد کنند.

سخنران پیش از خطبه‌های این هفته نماز جمعه تهران افزود: سامانه‌های راداری فعال و غیرفعال در انواع طیف‌های فرکانسی و در بردهای مختلف به صورت کاملا بومی و ایرانی و به شکل انبوه تولید شده است، به شکلی که شبکه راداری کشور نوسازی و به همراه شبکه دیده‌بانی مجهز به تجهیزات اپتیکی پیشرفته قادر به کشف کلیه اهداف هوایی با هر اندازه و ارتفاع پروازی هستند.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش با بیان اینکه «قرارگاه پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با همکاری‌ مجموعه‌های دانشی کشور در طراحی، ساخت و تولید سامانه‌های زمین و هوا به پیشرفت‌های قابل توجهی دست یافته است»، تصریح کرد: می‌توان در این راستا به تولید انبوه سامانه‌های موشکی پیشرفته در کشور اشاره کرد. همچنین شبکه آرایی ضدکروز، موشک‌های دوش‌پرتاب نوین کشور و پیشرفته بومی، سامانه توپخانه‌ای با مهمات پیشرفته و هوشمند همراه با رادار‌ها و تجهیزات کنترل آتش مربوطه از دیگر اقدامات قرارگاه طی یکسال گذشته است.

اسماعیلی با بیان اینکه «این قرارگاه در تقویت و توسعه شبکه جمع‌آوری اطلاعات زمینی یا هوایی پیشرفت فراوان داشته است»، گفت: در نظر است زمینه بهره‌برداری وسیع‌تر از قابلیت‌های فضا نیز توسعه یابد تا بتوانیم ضمن ارتقاء سرعت و دقت عکس‌العمل‌های عملیاتی در شبکه پدافند هوایی کشور از فرصت‌های موجود در راستای اجرای هر چه موثر‌تر ماموریت‌های محوله استفاده کنیم.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش افزود: تلاش داریم در سال جاری با توسعه مراکز آموزشگاهی و دانشگاهی در ارتقاء کمی و کیفی ارائه آموزشهای تئوریک و عملی با بهره‌گیری از کلیه امکانات و کمک‌آموزشی من جمله شبیه‌سازهای بومی سامانه‌های موجود و ساخته شده گام‌های موثرتری برداریم.

وی تصریح کرد: قرارگاه پدافند هوایی ماموریت دارد با توسعه و تقویت روزافزون شبکه یکپارچه فرماندهی و کنترل پدافند هوایی در کشور و ایجاد انسجام، هماهنگی و هم‌افزایی بین یگان‌های پدافند هوایی نیروهای مسلح عملیاتی موثر در برابر هرگونه تهدید و اقدام خصمانه دشمن در زمان صلح و یا جنگ اجرا کنند که این مهم با به کارگیری سامانه‌های بومی و ایرانی و آخرین فناوری‌های ابتکاری متناسب با موقعیت و ویژگی‌های آمایشی ساختاری پدافند هوایی و تهدیدات منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای انجام خواهد شد.

اسماعیلی به ارتقاء قابلیت سامانه‌ها در مقابله با جنگ الکترونیک دشمن و طراحی ساخت انواع اخلال‌گرهای پیشرفته و هشداردهنده‌های لیزری و آزمایشگاه‌های پیشرفته جنگ الکترونیک اشاره کرد و گفت: بکارگیری اصول پدافند هوایی در کلیه حوزه‌ها و ایجاد بسترهای نوین و بسیاری از دستاوردهای دیگر کارکنان غیور پدافند هوایی است. با تدابیر حکیمانه فرماندهی کل قوا طلیعه حرکت سریع در راستای اجرای فرمایشات معظم‌له به یک پدافند هوایی قدرتمند با عزت، همیشه بیدار و در خور شأن ملت بزرگ ایران به عنوان یک اولویت نیروهای مسلح خواهد بود.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش اضافه کرد: به پشتوانه عنایات خداوند و تدابیر فرماندهی کل قوا و دعای ملت بزرگ دلسوز جمهوری اسلامی ایران و همچنین همت همکاران قرارگاه پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به تمامی بدخواهان، نظام جمهوری اسلامی و استکبار جهانی اعلام می‌کنم ایران اسلامی کشوری قدرتمند و سرشار از منابع و ثروت خدادای است؛ پس اعمال هرگونه تحریم علیه این ملت بزرگ نه تنها تهدیدی برای یک کشور نیست بلکه تنگنایی برای دشمنان ایجاد خواهد کرد و هم‌اکنون نشانه‌های آن را به شکل بحران اقتصادی در جوامع غربی شاهد هستیم.

وی در پایان تاکید کرد: دشمنان مطمئن باشند به فضل پروردگار فرزندان جان‌برکف ملت همیشه در صحنه و مقتدر ایران اسلامی در برابر همه توطئه‌ها و خباثت‌ها ایستاده‌اند و پاسخ دندان‌شکنی به هرگونه ماجراجویی یا تجاوز احتمالی دشمنان خواهند داد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر