کد خبر: 31241 A

دكتر بصیری در گفتگو با ایلنا؛

شعارهای دولت آینده باید عملیاتی باشد و دولت طبق آمار مستدل از برنامه‌هایش دفاع کند تا نا‌گزیر به ارائه آمار غیر واقعی نباشد/در مقابله با ایران هراسی ضعیف عمل کردیم.

یک استاد علوم سیاسی در نقد سیاست خارجی فعلی، گفت: نقد ما بر این سیاست ناظر بر نوع تعاملات با سازمان‌ها ی بین المللی و کشور‌های همسایه و اسلامی است که اگر این تعاملات به نحو مطلوبی شکل می‌گرفت الان شاهد اجماع بین المللی در بحث تحریم‌های مالی و نفتی علیه ایران نبودیم.


دکتر محمد علی بصیری در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به ضعف عملکرد ارتباطات برون مرزی وزارت خارجه، افزود: دیگر نقطه ضعف دستگاه دیپلماسی ایران مربوط به شبکه‌های ایران هراسی، اسلام هراسی و شیعه هراسی است که در سطح بین الملل فعال هستند و افکار عمومی جهان را نسبت به ایران منفی می‌کنند که اگر رسانه‌های برون مرزی و رایزنی‌های فرهنگی و روابط علمی، فرهنگی و دانشگاهی بهتر از این فعالیت می‌کرد، این هجمه‌ها بهتر مهار می‌شد و ما شاهد ایجاد افکار منفی نسبت به دولت در جهان نبودیم.


وی ادامه داد: اختلاف بین قوا، علی رغم اینکه دولت فعلی در دست اصول گرایان است، ظاهری پریشان از ایران به نمایش گذاشت که به کشورهای خارجی این اطمینان را می‌داد که ایران در داخل دچار تشتت است و ضعیف عمل می‌کند و در نتیجه سیاست‌هایشان را در قبال ایران با قوت قلب پی می‌گرفتند.


بصیری افزود: اخیرا که این اختلافات مسکوت گذاشته شده این مورد کمتر دیده می‌شود وگرنه باعث تحمیل هزینه‌های سنگینی می‌شد.


این دکترای روابط بین الملل، اظهار داشت: علی رغم توصیه مقام معظم رهبری به جذب حداکثری و دفع حداقلی، در عمل کمتر شاهد تحقق این توصیه بوده‌ایم و بخش عمده‌ای از نیروهای وفادار به نظام طرد شده و یا به حاشیه رانده می‌شوند و این ضعف در اداره کشور ایجاد می‌کند.


بصیری ادامه داد: روابط ما با کشور‌های همسایه ضعیف‌ترین نوع روابط در ۳۳ سال گذشته است. به غیر از عراق ما باسایر کشور‌های همسایه به نوعی روابط متشنج یا خنثی و سرد داریم که می‌توانستیم بسیار بهتر از این عمل کنیم.


وی دررابطه با راهکار پیش روی دولت آینده، گفت: امید است دولت آینده بتواند با توجه به این نقاط ضعف برنامه ریزی کند و سیاست خارجی فعال تری داشته باشد و در سیاست داخلی نیز بتواند بر مشکلاتی که در نتیجه تحریم‌ها بر کشور بار شده فائق آید و مردم و کشور را از این گردنه به سلامت عبور دهد.


این کار‌شناس سیاسی تصریح کرد: دولت آینده باید یک سیاست تنش زدایی را در سطح بین الملل مطرح کند و در حوزه داخلی نیز یک دولت وحدت ملی و ائتلافی باشد که برنامه‌اش جذب حداکثری و دفع حداقلی باشد و در عمل همه جریان‌های وفادار با نظام را به کار گیرد.


بصیری در پایان افزود: شعارهای دولت آینده باید عملیاتی باشد و دولت طبق آمار مستدل از برنامه‌هایش دفاع کند تا نا‌گزیر به ارائه آمار غیر واقعی نباشد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر