کد خبر: 21367 A

رئیس سازمان بازرسی کل کشور:

ولت باید با سبک‌سازی خویش، نقش متولی را بازی کند و تنها بر جریان امور، نظارت و مدیریت داشته باشد و دست از دخالت بردارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی عصر شنبه با حضور در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمانشاه؛ با فعالین اقتصادی این استان دیدار و گفتگو کرد. وی در این دیدار گفت: «طرح اقتصاد مقاومتی یک پیام قاطع دارد و آن هم این‌که ایران و ملت ایران اهل ایستادگی هستند. در واقع اقتصاد مقاومتی برخاسته از این ایده است که ما در هیچ شرایطی نباید تسلیم شویم.»


به گزارش ایلنا، در این جلسه رئیس سازمان بازرسی کل کشور پس از استماع نگرانی‌ها و دغدغه‌های فعالان اقتصادی کرمانشاه و نظرات کار‌شناسان اقتصادی در مورد وضعیت اقتصادی کشور، ضمن قبول وجود برخی مشکلات اقتصادی در کشور گفت: «بخشی از این مشکلات به این خاطر است که ما در تنگنای ناشی از تحریم غرب هستیم. البته این تحریم، هزینه‌ای است که ما برای استقلال، شرف و مبارزه با باطل می‌پردازیم.» وی با اذعان به این‌که آرمان‌خواهی ملت ایران، سبب افزایش عزت و اقتدار جمهوری اسلامی شده است افزود: «ما هزینه ایستادن در برابر دشمن را می‌دهیم چون پای ارزش‌هایمان ایستاده‌ایم و باور داریم ملتی که پیرو پیام امام حسین و فرهنگ عاشورایی باشد، در این کارزار‌ها، چیزی از دست نمی‌دهد، چرا که سرمایه اصلی، مکتب و پرچم حسینی است.»

باید با عدم وادادگی در برابر مشکلات و مرور اشتباهات گذشته، به فکر آینده بود


حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی با اشاره کم توجهی مسئولان دولت در برابر وضعیتی که به مشکلات اقتصادی امروز منتهی شده است گفت: «از‌‌ همان سال ۱۳۸۵ که نخستین قطعنامه سازمان ملل متحد علیه ما به تصویب رسید باید با برنامه‌ریزی، به فکر کنترل تبعات داخلی تصمیمات خارجی علیه کشور می‌بودیم. چه این‌که در این سال‌ها، درآمدهای سرشار ارزی دولت ناشی از فروش نفت، عاملی بود که می‌شد به کمک آن به نحوی برنامه‌ریزی کرد که شاهد مشکلات اقتصادی امروز نباشیم.» وی در یک جمع‌بندی این‌چنین نتیجه گرفت که شرایط نامساعد اقتصادی کنونی محصول تحریم‌های خارجی و بی‌تدبیری داخلی است و امروز باید با عدم وادادگی در برابر مشکلات و مرور اشتباهات گذشته، به فکر آینده بود.

دولت باید موضع خود را از تصدی‌گری به تولی‌گری تبدیل کند


پورمحمدی به طرح نظریه اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز اشاره کرد و گفت: «طرح اقتصاد مقاومتی یک پیام قاطع دارد و آن هم این‌که ایران و ملت ایران اهل ایستادگی هستند. در واقع اقتصاد مقاومتی برخاسته از این ایده است که ما در هیچ شرایطی نباید تسلیم شویم.» وی با تشریح پیام اقتصاد مقاومتی، تبیین فرمول این اقتصاد را بر عهده اقتصاددانان گذاشت. رئیس سازمان بازرسی کل کشور مشکل بنیادین اقتصاد را تا حد زیادی متوجه دخالت دولت در بازار ارزیابی کرد و افزود: «دولت باید با کاهش دخالت خویش، موضع خود را از تصدی‌گری به تولی‌گری تبدیل کند. در غیر این صورت مادامی که دولت متصدی امور است، مشکلات مالی و اقتصادی پا برجا است. دولت باید با سبک‌سازی خویش، نقش متولی را بازی کند و تنها بر جریان امور، نظارت و مدیریت داشته باشد و دست از دخالت بردارد.» وی تجدید نظر در نحوه توزیع ارز، چگونگی ثبت سفارشات و معافیت‌های مالیاتی را از جمله کارهایی دانست که باید برای سامان دادن به اقتصاد آشفته انجام شود.

در هیچ زمانی و در هیچ حالتی نباید قانون را زیر سؤال برد


پورمحمدی نگاه لحظه‌ای، بخشی و موضعی به اقتصاد کشور را آفت‌زا دانست و گفت: «برای سر و سامان دادن به اوضاع اقتصادی و به صورت کلیتر برای پیروزی در هر جبهه‌ای باید دو امر مهم را مدنظر قرار داد. یکی این‌که به راه خود ایمان داشته و تسلیم تبلیغات و تلقینات نشویم. دوم این‌که درست عمل کنیم؛ درست عمل کردن در عرصه اقتصاد به معنای اتخاذ تدبیر صحیح و عدم پیگیری سیاست‌های غلط است.» وی سپس احترام به قانون را به عنوان اصلیترین عامل توفیق در عرصه‌های اجتماعی و اقتصادی مطرح کرد و افزود: «در هیچ زمانی و در هیچ حالتی نباید قانون را زیر سؤال برد. نمی‌توان از صنعتگر و تولیدکننده انتظار داشته باشیم سالم و منضبط عمل کند، اما دستگاه دولتی ما خود را معاف از رعایت انضباط بداند.» رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اذعان به این‌که باید همگرایی میان صاحبان سرمایه، بازرگانان، تولیدکنندگان و دولت به وجود آید گفت: «تن‌ها در این صورت است که از تخلف و فساد فاصله گرفته و با بالا رفتن اعتماد عمومی و وحدت ملی، هم افزایی میان مردم و دستگاه‌های دولتی به بالا‌ترین حد خود رسیده و مشکلات یکی پس از دیگری حل می‌شود.»

 

عبور از فضای هیجانی به فضای کار‌شناسی برای هم افزایی ملی


وی حرکت از فضای هیجانی به سمت فضای کار‌شناسی را شرط نخست قدم گذاشتن در مسیر هم‌افزایی دانست و افزود: «وقتی دولت می‌گوید می‌خواستیم مقداری پول در جیب مردم بگذاریم، اما نگذاشتند، نشان می‌دهد نه تنها اراده‌ای در جهت نگاه کار‌شناسی به مسائل اساسی کشور وجود ندارد، بلکه این تحقیر اجتماعی به راحتی از سوی جامعه مورد پذیرش قرار می‌گیرد و واکنشی را بر نمی‌انگیزد.» پورمحمدی با بیان این‌که اگر جامعه ما به سمت قانون‌مداری، منطق و طرد هیجان قدم بردارد، کسی جرات نمی‌کند با ملت ایران اینگونه سخن بگوید گفت: «در ‌‌نهایت امر، اتخاذ تصمیم بر عهده جامعه ما است. اگر فضای کار‌شناسی بر مسائل متفاوت کشور چیره شود، قطعاً جامعه ما می‌تواند تصمیم درست را اتخاذ کند و دچار موج هیجاناتی نشود که تاوان آن را با این‌گونه مصائب اقتصادی و اجتماعی دهد.»

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر