کد خبر: 19879 A

پس از انتشار بیانه از سوی خانواده هاشمی؛

هوشنگ پوربابایی، وکیل مهدی هاشمی در واکنش به اقدام برخی خبرگزاری‌ها مبنی بر انتشاری اخباری در مورد اتهامات موکل خود و اینکه بیماری وی مورد تایید پزشکان نبوده است، اقدام به انتشار تکذیبیه کرد.

هوشنگ پوربابایی، وکیل مهدی هاشمی در واکنش به اقدام برخی خبرگزاری‌ها مبنی بر انتشاری اخباری در مورد اتهامات موکل خود و اینکه بیماری وی مورد تایید پزشکان نبوده است، اقدام به انتشار تکذیبیه کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا در بخشی از ابن تکذیبیه که خطاب به رسانه مذکور نوشته شده، آمده است: درابتدا ضرورت دارد بیانات دادستان کل کشور و سخنگوی قوه قضاییه به تاریخ ۱۰ مهر در پاسخ به سوال خبرنگاران در باب نوع اتهامات موکل را به استحضار  آن رسانه برساند که عنوان شد: «ما معذوریم از اینکه فردی که هنوز محاکمه نشده اتهاماتش را مطرح کنیم، در صورت اعلام فرد می‌تواند شکایت کند». علاوه بر این طبق قانون درج عناوین اتهامی و اطلاعات مربوط به پرونده اشخاص در رسانه‌های گروهی قبل از صدور حکم از جانب محاکم صالحه قضایی خلاف قانون و متخلف از این تبصره به مجازات محکوم می‌شود.

این تکذیبیه همچنین اضافه می‌کند: برابر فتوای بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران امام خمینی (ره) انتشار عناوین اتهامی به اشخاص در مجامع عمومی قبل از اثبات آن‌ها و به منظور بهره برداری در کشمکش‌های سیاسی بر خلاف شرع و قانون اساسی است. ضمن اینکه نظر به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه امنیت حیثیتی در کنار امنیت اخلاقی امری مهم است و نباید آبروی افراد در جامعه بازیچه قرار گرفته و بدون دلیل افراد مورد سوال قرار گرفته و به آن‌ها تهمت زده شود، می‌توان خلاف شرع بودن این مساله را استنباط کرد.

وکیل مهدی هاشمی در بخش دیگری از این تکذیبیه همچنین عنوان می‌کند: از حیث بستری شدن موکل در بیمارستان چون خبرگزاری مذکور از قید «بهانه بیماری» استفاده نموده نیز، وهن دستگاه قضایی قلمداد می‌گردد چه آنکه در تشریفات اعزام متهم از زندان یا بازداشتگاه به بیمارستان جهت مداوا مطابق آیین نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و موافقت مقام قضایی پس از تشخیص و تایید پزشکان ذی صلاح صورت می‌گیرد. لذا استفاده از چنین قیودی، تساهل و عدم رعایت موازین قضایی توسط قضات محترم رسیدگی کننده را به جامعه القا می‌نماید.

لازم به ذکر است مهدی هاشمی که چندی پیش به دلیل بیماری قلبی و ریوی از زندان به بیمارستان منتقل شده بود،در حالی به زندان منتقل شد که برخی رسانه‌ها تاکید داشتند بیماری وی تنها یک بهانه بوده و مورد تایید پزشکان نیست.

گفتنی است پیش از این نیز خانواده هاشمی با انتشار بیانیه‌ای در این خصوص اقدام کرده بودند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر