کد خبر: 16693 A

استاندار تهران:

جهت‌گیری‌ کارها به سمتی است که اوقات مردم تلخ نشود/ جامعه را به گونه‌ای جلو ببریم که مردم عصبانی نشوند

استاندار تهران گفت:برای ورود به عرصه انخابات ریاست جمهوری منتظر ابلاغ وزارت کشور هستیم و پس از آن کارهای خود را آغاز خواهیم کرد.

به گزارش ایلنا مرتضی تمدن صبح امروزدر نشستی که به مناسبت هفته پدافند غیرعامل برگزار شد، گفت: اگر این نشست‌ها و گفت‌وگوها نتیجه‌ای نداشته باشد و خدای ناکرده ما فقط درجا بزنیم، این موضوع خسارت‌بار است و شوخی نیست.

وی افزود: به هر ترتیب در جلسه‌ای مثل جلسه امروز مدیران و فرمانداران امور جاری و کاری مردم را رها کرده‌اند و اینجا حاضر شده‌اند، بنابراین اگر نتیجه‌ای از این نشست‌ها حاصل نشود و تاثیری در روند مسئولیت و ماموریت ما نداشته باشد، بسیار خسارت‌بار است.

استاندار تهران با مورد توجه قرار دادن تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت به بحث پدافند غیرعامل، خاطرنشان کرد: در این‌که هم‌اکنون بحث پدافند غیرعامل یک ضرورت است، شکی نیست. مهم نحوه و عملیاتی کردن شکل ماموریت‌هاست که باید پیگیری شود؛ چرا که به هر ترتیب کشور، مملکت و مردم ما لحظه به لحظه در معرض تهدید دشمن هستند و ضرورت را خودشان احساس می‌کنند و مدت‌هاست که به این ضرورت رسیدند.

وی خاطرنشان کرد: در طول دو سه سال اخیر بارها مورد هجمه‌ی سایبری قرار گرفته‌ایم و امروز تمام سیستم‌ها سایبری و استفاده از زیرساخت‌های اینترنتی و بسیار حساس در بخش‌های فناوری و اطلاعات مدنظر است.

تمدن گفت: بسیاری از بخش‌های ما در حوزه‌ها و دستگاه‌هایی که اسناد رسمی مردم به دست آنهاست همچون ثبت‌احوال که اسناد حیاتی ما را در دست دارد اگر در معرض آسیب باشد چه اتفاقی می‌افتد، در این صورت تمام هویت شخصی یک فرد به دست افراد دیگر قرار می‌گیرد. باید پرسید در چنین اتفاق و حادثه‌ای ما چه جایگزینی داریم.

وی افزود: من می‌خواهم بگویم که این نشست‌ها و ظرفیت فکر و اندیشه مدیران و مسئولان باید به این جهت باشد که ما وارد عملیاتی کردن بحث پدافند غیرعامل باشیم.

استاندار تهران با بیان این‌ که در شبکه گازرسانی کشور، ضریب آسیب‌پذیری در صورت وقوع یک حادثه نظامی یا غیرنظامی به شدت بالا رفته است، گفت: حال باید دید که آیا در بخش‌های دیگر نیز اینطور است؟

تمدن گفت: وقتی ما بحث پدافند غیرعامل را مطرح می‌کنیم، بلافاصله با یک لیست طولانی از هزینه‌ها مواجه می‌شویم، در حالی که مفهوم پدافند غیرعامل این نیست که ما هزینه‌های جدید خلق کنیم،‌ باید همین بودجه و هزینه‌ای که داریم را مصرف کنیم و در نهایت به ساختاری برسیم که مساله مدیریت بحران و پدافند غیرعامل به صورت دقیق در دستگاه‌ها و سازمان‌ها رعایت شود و همین هزینه‌هایی را که هست باید درست مصرف و سرمایه‌گذاری کرد.

وی در ادامه با بیان این‌که مملکت در حوزه نظامی پیشرفت‌های برق‌آسا کرده و قدرت و اقتدار نظامی ما خودش را نشان و بروز داده است، گفت: باید دانست که دو بال قدرت نظامی و پدافند غیرعامل و مدیریت بحران هر دو باید با هم به حرکت در بیاید تا بحران‌ها تقلیل پیدا کند و از ظرفیت‌ها استفاده شود.

استاندار تهران با تاکید بر این‌که اگر مدیریت‌ها متشتت و متعدد باشد، ما را به مقصود نمی‌رساند، گفت: هم‌اکنون در حوزه مدیریت بحران و پدافند غیرعامل هم‌پوشانی‌هایی وجود دارد و بنابراین باید تدبیری صورت بگیرد تا ما بتوانیم این دو را در کشور یکی کنیم. البته برخی می‌گویند در این زمینه قانون وجود دارد، قانون وحی منزل نیست. قانون می‌تواند از همان مسیری که تصویب شده اصلاح هم بشود.

تمدن در ادامه سخنان خود با تاکید بر این‌که وقتی جامعه تحت تاثیر فشار اقتصادی است، در کنار کاهش مشکلات ناشی از تحریم، آرام کردن اعصاب و روح و روان مردم یکی از وظایف مسئولان است، اظهار کرد: کار دشمن این است که مردم را عصبی کند، بنابراین ما باید این روزها کاری کنیم که مردم ناراحت و عصبی نشوند.

وی در همین راستا اظهار کرد: در حال حاضر می بینیم که حدود 30 سال کاری انجام نشده و قبضی به در منزل فردی فرستاده نشده اما همین الان و در این شرایط قبضی را روانه خانه مردم می‌کنند یا این‌که یک قانون بازدارنده را که طی 33 سال اجرا نکرده‌اند، همین الان شروع به اجرای آن می‌کنند، آیا این درست است؟ ما مسئولیت داریم که شرایط جامعه را به گونه‌ای جلو ببریم که مردم عصبانی نشوند.

استاندار تهران بر این‌که مردم ما نیاز به آرامش دارند تاکید کرد و گفت: کسی با هم دعوا نکند و خط و نشان برای یکدیگر نکشند، بلکه یکدل و همراه در جهت ایجاد شرایط مطلوب در جامعه تلاش کنند.

تمدن در ادامه با تاکید بر این‌که بحث پدافند غیرعامل تمام کشور یک سمت و در استان تهران یک سمت دیگر است، اظهار کرد: تمام شبکه‌ی سلسله اعصاب مدیریتی، فناوری، اقتصادی، اطلاع‌رسانی و... به تهران ختم می‌شوند، در واقع تمام هست و نیست اطلاعات و نظام بانکی کشور در تهران وجود دارد؛‌بنابراین اگر به این نقطه‌ی حیاتی آسیب وارد شد به کل کشور آسیب وارد می‌شود.

وی با بیان این‌که لازم نیست برای ضربه زدن به کل کشور هزینه شود، همین‌که در تهران چنین هزینه‌ای انجام شود کافی است، در راستای اهمیت بحث پدافند غیرعامل در تهران خطاب به مدیران و دست‌اندرکاران دستگاه‌های اجرایی در این استان گفت: ‌اینقدر نگویید پول می‌خواهیم، پس این پولی که وجود دارد چیست؟

استاندار تهران با بیان این‌که روی بحث موازی‌کاری‌ها و هم‌پوشانی‌ها باید کار شود و در بخش‌های مختلف مهندسی دقیقی صورت بگیرد، اظهار کرد: با توجه به مطالبات مقام معظم رهبری در بحث اهمیت به پدافند غیرعامل، همچنین تاکیدات جناب آقای احمدی‌نژاد و مهندس نجار و توان و استعدادهای خوبی که وجود دارد می‌توانیم در این مسیر به شرایط خوبی دست پید کنیم.

تمدن در پایان از برگزاری دوره آموزشی پدافند غیرعامل در استان تهران از ماه آینده خبر داد و گفت: امیدواریم که همگی با علاقه و انگیزه در این دوره‌های آموزشی شرکت کنند.


تمدن همچنین در حاشیه نشست پدافند غیرعامل، در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این‌که برخی شایعات از جدایی شمیرانات از تهران خبر می‌دهد، اظهارداشت: من در این بخش‌ها اظهارنظر نمی‌کنم؛ چرا که این بحث مساله مردم ما نیست.

خبرنگاری پرسید با توجه به این‌که شما بر این نکته تاکید کرده‌اید که باید برای مردم آرامش ایجاد کرد، خودتان در استانداری تهران چه اقداماتی انجام داده‌اید که این آرامش در سطح تهران دیده شود؟ که تمدن در پاسخ به این سوال گفت: البته تمام کارهایی که انجام می‌شود در راستای آرامش‌بخشی به مردم است و الحمدلله در روند مسائل استان تهران، همه مسئولان یکدست و همراه در مسائل معیشتی و تنظیم بازار در حال تدبیر هستند، همچنین در فضای عمومی و خدمات‌رسانی نیز جهت‌گیری کار مسئولان به این سمت است که با خدمات‌رسانی مناسب اجازه ندهند که اوقات مردم تلخ شود.

همان خبرنگار پرسید هم‌اکنون معیشت مردم به نحوی است که باعث شده مردم در آرامش قرار بگیرند؟ که تمدن در پاسخ به این سوال گفت: تمام قوا و قدرت دشمن به این سمت است که مردم را اذیت کنند و از سویی تمام همت مسئولان نیز در این جهت است که اجازه ندهند که مردم دچار آزار، اذیت و مشکل شوند و این یک امر قطعی است.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا استانداری تهران به مقوله انتخابات ریاست‌جهموری آینده ورود پیدا کرده است یا خیر؟ گفت: منتظر ابلاغ وزارت کشور هستیم و پس از آن کارهای خود را آغاز خواهیم کرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر