کد خبر: 11476 A

امام جمعه تهران:

ما در آن روزی که موشک هم نداشتیم، تحریم بودیم. آمریکا اموال و دارایی‌های ایران را بلوکه کرد و غاصبانه با اموال ما برخورد کرد و هر روز بازی جدیدی داشتند

خطیب نماز جمعه این هفته تهران با بیان اینکه "حضور همیشگی مردم در صحنه موجب یاس دشمن و در نظر گرفتن تحریم برای ملت ایران شده است"، گفت: اگر مسئولان ما تدبیر بیشتری داشتند، هزینه‌های ما و فشار بر مردم کمتر می‌شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت‌الاسلام و المسلمین کاظم صدیقی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه تهران با اشاره به سفر رهبر معظم انقلاب به استان خراسان شمالی گفت: سفر رهبر فرزانه و نورانی ما به خراسان شمالی از حوادث مهم و قابل ملاحظه است و در شرایطی که دنیا ما را در شدیدترین تحریم‌ها قرار داده و به خیال خام خود ملت ایران را در اثر تحمیل فشارهای اقتصادی توانسته نسبت به نظام کم‌علاقه کند، خورشید ولایت در استان خراسان شمالی طلوع می‌کند و مردم مومن خداشناس، فهیم و بصیر آن استان با یک حضور اعجاب‌انگیز به استقبال رهبر انقلاب می‌روند.

وی در خصوص استقبال اقوام مختلف و برادران اهل سنت از حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی در بجنورد همچنین افزود:‌ در استان خراسان شمالی اقوام مختلف نژادی و زبانی مانند فارس، ترک، ترکمن و کرد به علاوه مناطق مرزی که هم شامل شیعیان بزرگوار و هم شامل برادران اهل سنت هستند، حضور دارند اما در مراسم استقبال معلوم شد که همه اقوام از شیعه و سنی در این مراسم حضور داشتند و چیزی که صحنه را دلپذیرتر می‌کرد، حضور نسل چهارم انقلاب است؛ آن هم حضوری عاشقانه توام با اشک و تقدس.

صدیقی با اشاره به استقبال گرم نوجوانان از تشریف فرمایی رهبر انقلاب به استان خراسان شمالی گفت: آنچنان حالات حضار آدم را تحت تاثیر قرار می‌دهد که انسان را به فکر عشق مسلمانان صدر اسلام به پیغمبر اکرم (ص) می‌اندازد.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران گفت: بشر این حالات و هیجانات را نسبت به چهره‌هایی که تقدس فوق‌العاده دارند نشان می‌دهد و این همین چیزی است که دنیا نمی‌تواند ببیند که مساله رهبری در ایران سلطنت نیست، جمهوریت محض نیست، بلکه استمرار حرکت انبیاء است.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: این برای مردم ما به عنوان یک پشتوانه و سرمایه تمام‌نشدنی مایه آرامش و امید است و به دشمنان هشدار می‌دهد که این ملت با داشتن چنین رهبری دریاست. به همین جهت جا دارد که ما از همه ملت و بویژه برادران عزیزی که در این فرصت، وقت‌شناسی کردند و چنین حماسه‌ای را آفریدند سپاسگزاری کنیم.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در جمع مردم استان خراسان شمالی گفت: حضرت آقا واقعا همیشه به نقاط روشنی اشاره و خطرات و سمپاشی‌های دشمن را خنثی می‌کنند. نکته مهم توجه به این معناست که آیا علت این تحریم، مساله هسته‌یی ماست و آیا اگر ما دست از انرژی هسته‌یی برداریم این‌ها دست دوستی به ما می‌دهند؟

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه "تحلیل‌های مقام معظم رهبری همیشه بر اساس واقعیاتی است که برای ما ملموس بوده است"، افزود: ما در آن روزی که موشک هم نداشتیم، تحریم بودیم. آمریکا اموال و دارایی‌های ایران را بلوکه کرد و غاصبانه با اموال ما برخورد کرد و هر روز بازی جدیدی داشتند. در داخل مملکت ما قومیت‌ها را تحریک کردند تا ناامنی‌ها را مشتعل کنند که دیدند این کارها اقدامات وزارت اطلاعات را در پی خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: پس از ناکامی دشمن، آن‌ها حمله نظامی را طراحی کردند. شرق و غرب با پول شیوخ منطقه خواستند مملکتی را که تازه انقلاب کرده بود از پای درآورند اما مردم هشت سال و نیم در مقابل مدرن‌ترین سلاح‌های دنیا مبارزه کردند و وعده خدا را حق یافتند.

صدیقی در بخش دیگری از سخنان خود مطرح  کرد: حضرت آقا قبل از رفتن به استان خراسان شمالی مشکلات و دردهای این استان را احصاء کردند. گرانی و بیکاری از جمله مشکلات بود و آقا از دردهای مردم اطلاع دقیق دارند.

خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه با توسل به آئمه می توان از مشکلات عبور کرد و افزود: ما این مشکلات را داریم اما این طور نیست که قابل حل نباشد، بلکه به حول خدا و با استمداد نیروهای غیبی و توسل به ائمه و مولایمان حضرت مهدی (عج) این مشکلات حل خواهد شد زیرا ما مشکل جنگ جهانی و نظامی را پشت سر گذاشته‌ایم و در جریان فتنه و غیر فتنه هم دشمن جلو آمد اما هوشیاری رهبری و بصیرت مردم فتنه را خنثی کرد.

وی تصریح کرد: ملتی که زمین‌های کشاورزی و جوان‌های مستعد دارد و ملتی که نشان داده توان ارسال ماهواره به ‌آسمان و بومی کردن انرژی هسته‌یی را دارد، خودش را یافته است. بخشی از مشکلات ما مربوط به تحریم است اما در طول 33 انقلاب ما عقبگرد نداشتیم و دائم رو به صعود بودیم اما دشمنان رو به زوال بودند.

صدیقی با بیان اینکه "قدرت‌های زورگو نمی‌توانند ملتی را که جان به کف گرفته است از پای دربیاورند"، گفت: ما برای آن‌ها مشکل‌ساز نیستیم. تفکر ما با موشک از بین نمی‌رود. تفکری را که امام (ره) به صحنه آورد، اسلام کتابخانه‌ای را به متن جامعه معرفی کرد و ملت قدرت جهنمی آمریکا را دور کردند و انگلیس را در بعد سیاسی به زانو آوردند و این استمرار حضور مردم در صحنه با وجود جنگ و همه گرفتارهایی که داشتند امروز سبب یاس آن‌ها و عصبانیت بیش از حدشان شده است.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه "این عصبانیت موجب شده است که دشمن رو به تحریم آورد"، اظهار کرد:‌ این تحریم، تحریم بعدی را در پی خواهد داشت ولی ما باید بیدار باشیم. مسئولان ما اگر تدبیر داشتند، هزینه ما و فشار بر این مردم کمتر می‌شد.

وی تصریح کرد:‌ پیاده کردن قانون یارانه‌ها یک نقطه عطف و یک شجاعت بود اما پول به دست مردم دادن و پول را در بازار عرضه کردن و از آن طرف تقویت نکردن تولید و نیز پول‌ها را در مسیر تولید و کارگاه‌های تولیدی قرار ندادن، این عوارض را دارد. باید همان وقت فکر می‌کردند حالا که پول در اختیار مردم قرار می‌گیرد، این پول مجرایی پیدا کند تا چنین گرفتارهایی پیش نیاید.

صدیقی ادامه داد: همین چند روز مشکلاتی برای مردم پیش آمد و عده‌ای بهانه‌جو برای دشمنان ما چماقی درست کردند و موجب شد آن‌ها که به تعبیر حضرت آقا اقتصادشان قفل است و تظاهرات در کشورهایشان بیشتر از کشور ماست، به ما بگویند وضع به هم ریخت. ما می‌توانستیم و می توانیم حتی این مقدار آسیب‌ها را پایین بیاوریم. توجه به تولید ملی، در واقع امر ولایت، دستور دین و خواست قرآن است. خدا هرگز راضی نیست امت اسلامی در امور مختلف زیر سایه شوم کفار قرار گیرد و آن‌ها نباید استیلای اقتصادی، نظامی و فرهنگی بر ما داشته باشند.

وی با بیان اینکه "پیامبر (ص) از جانب خدا برای ما دارو آورده است و داروی ما «خودکفایی» است"، گفت: چرا ما در شرایطی قرار بگیریم که اگر درها را به روی ما بستند موجب فشار بر ما شود؟ ما از دولت محترم که در این چند سال کارهای بزرگی انجام داده و همچنین از مجلس محترم می‌خواهیم که تولید را به عنوان یک جهاد در نظر بگیرند و کارگاه‌های تولیدی را حمایت کنند تا مشکلی برای ما پیش نیاید.

صدیقی در بخش دیگری از خطبه‌های این هفته نماز جمعه تهران، به تحولات منطقه اشاره کرد و افزود: حرکت‌های مرز سوریه و ترکیه نشانه‌هایی است که نشان می‌دهد ترکیه قلقلکش می‌شود با حمایت غرب به یک کشور ضداسرائیلی حمله و آن را تضعیف کند یا از پای دربیاورد.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران ادامه داد: ما برای ترکیه متاسفیم. ترکیه سوابق اسلامی دارد؛ به جای اینکه به شورشی‌ها اسلحه بدهند، می‌آمدند آن‌ها را قانع می‌کردند و انسجام ملی بوجود می‌آوردند. ما این حرکت را حرکت ترکیه نمی‌دانیم بلکه حرکت غرب است و از ملت ترکیه انتظار داریم که از مسئولان خود بخواهند برادرکشی راه نیندازند.

وی با اشاره به اعتراضات مردم بحرین نیز گفت: با وجود تدابیر شدید امنیتی، تظاهرات مردم به‌پاخواسته بحرین ادامه دارد و این نشانه آن است که با اینکه آل‌خلیفه به بیگانه اتکا دارد، در بین مردم خود جایگاهی ندارد و پیروزی ازآن ملت بحرین است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر