کد خبر: 100967 A

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی:

هدف اصلی آمریكا از ماجراجویی در منطقه،كل خاورمیانه را دربر می‌گیرد/باید از بیان مواضع غیررسمی و افراطی توسط افراد غیرمرتبط پرهیز شود و مواضع اصولی و هوشیارانه نظام توسط كانال‌های رسمی و مسئول بیان شود/باید ضمن حفظ وحدت و هماهنگی و انسجام در داخل از انقلاب اسلامی خود صیانت كنیم.

در جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام، بررسی و تدوین سیاست‌های كلی اقتصاد مقاومتی، جهاد و حماسه اقتصادی در دستور كار قرار گرفت.

به گزارش ایلنا، در این جلسه، ابتدا آخرین شرایط و وضعیت سیاسی منطقه به ویژه بحران سوریه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و آقای دكتر روحانی، رئیس جمهور، تحلیل خود را از اوضاع بحرانی سوریه و تحركات داخلی و تهدیدهای خارجی علیه این كشور و مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در قبال این تحولات و تحركات به اطلاع اعضا رساند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در ادامه، ابتدا با تسلیت ایام شهادت امام جعفر صادق(ع) به جهان تشیّع و امت اسلامی، یاد و خاطره شهیدان بزرگوار دولت، شهید رجایی و شهید باهنر را به عنوان دو عنصر مخلص انقلاب اسلامی گرامی داشت و گفت: خدمات این عزیزان به انقلاب در زمان خود و شهادت این دو بزرگوار، آنان را برای همیشه در بزم انبیای الهی در تاریخ و خاطر مردم قدرشناس ایران جاودان كرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تبریك هفته دولت به همه دولتمردان جمهوری اسلامی ایران به ویژه رئیس جمهور و وزرای دولت گفت: تقارن آغاز كار دولت یازدهم با هفته دولت را به فال نیك گرفته و امیدواریم دولت در حل مشكلات پیش روی كشور موفق باشد. ایشان همچنین سلامت و بهبودی هر چه سریع‌تر آقای عسگراولادی را از درگاه احدیت مسألت كرد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با ابراز نگرانی شدید از بحران‌آفرینی هایی كه در كشورهای جهان اسلام در حال اوج‌گیری است، گفت: اوج این بحران‌آفرینی‌ها را در حال حاضر در كشور سوریه مشاهده می‌كنیم.

ایشان به مقدمه‌چینی‌های قبلی آمریكا برای حمله به سوریه اشاره كرد و گفت: به نظر می‌رسد هدف اصلی آمریكا از ماجراجویی در منطقه، محدود به سوریه نیست و كل خاورمیانه را دربرمی گیرد.

ایشان به نقش‌آفرینی اسرائیل در جنگ‌افروزی‌های آمریكا و متحدانش در منطقه اشاره كرد و گفت: دامنة حمله و تجاوز آمریكا احتمالاً به سوریه و شروع جنگ در این كشور محدود نخواهد بود و در واقع بازی خطرناك جنگ‌افروزی آنان ممكن است دامن كل منطقه را فرا گیرد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفت: ممكن است، شروع جنگ با اراده آنان باشد، ولی ختم آن، در اختیار آنان نخواهد بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأكید بر اهمیت راهبردی سوریه در منطقه، به عنوان دژ مستحكم مقابله با اسرائیل گفت: جمهوری اسلامی ایران در مقابل ماجراجویی‌های آمریكا كه مانند ابر سیاهی كل منطقه را فرا می‌گیرد، باید هوشیارانه و آگاهانه برخورد كند.

ایشان تأكید كرد: باید ضمن حفظ وحدت و هماهنگی و انسجام در داخل از انقلاب اسلامی خود صیانت كنیم.

ایشان با انتقاد از اظهار مواضع سیاسی توسط افراد و كانال‌های غیررسمی كه می‌تواند برای سیاست خارجی كشور تبعات منفی به همراه داشته باشد تأكید كرد: باید از بیان مواضع غیررسمی و افراطی توسط افراد غیرمرتبط پرهیز شود و مواضع اصولی و هوشیارانه نظام توسط كانال‌های رسمی و مسئول بیان شود.

در این جلسه كه علاوه بر اكثریت اعضا، وزرای صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی، رئیس كل بانك مركزی، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور و رئیس كمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی در مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند، پس از قرائت سند ایده‌های اولیه، ارسالی از دفتر رهبری معظم انقلاب اسلامی و بحث و استدلال مبسوط اعضا و مدعوین، مقرر شد، با توجه به شروع كار دولت جدید و ضرورت استفاده از نظرات كارشناسان مربوطه در دولت، این موضوع به كمیسیون مربوطه در مجمع ارائه شود تا مورد بررسی مجدد قرار گیرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر