کد خبر: 100491 A

مدیرگروه اجتماعی مرکز تحقیقات استراتژیک:

اعتدال به معنای راضی نگه داشتن همگان، یافتن راهی میانه در بین حاکمیت قانون و حفظ شرایط رانتی و امتیازهای غیرقانونی برای افراد و گروه‌های خاص است.

ایلنا: استادیار جامعه‌شناسی و مدیرگروه اجتماعی مرکز تحقیقات استراتژیک گفت: بروز عدم اعتدال‌ها در دولت نهم و دهم بیش از آنکه از مشی رفتاری و گفتاری احمدی‌نژاد حاصل شده باشد محصول برهم زدن ساختار بروکراتیک و تضعیف ظرفیت آن است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد فاضلی در همایش ملی تبیین مفهوم اعتدال که در مرکز تحقیقات استراتژیک برگزار شد گفت: کردار روحانی در گفتگو‌هایش مصداق اعتدال است.

وی با تأکید براینکه در بنیان مفهوم اعتدال باید نیازهای جامعه را تعریف کرد افزود: بهتر شدن وضعیت معیشت اقتصادی توسعه سیاسی، اجتماعی اقتصادی تعامل مثبت با جهان و عدالت همه جانبه در اعتدال لحاظ می‌شود.

استادیار جامعه‌شناسی و مدیرگروه اجتماعی مرکز تحقیقات استراتژیک با تأکید براینکه اعتدال را باید ساختاری و نه کنشی تعریف کرد افزود: اعتدال بسته‌ای از سیاست‌ها برنامه‌ها و اقدامات است که به شکل ساختاری و پایدار توانایی جامعه ایرانی را برای پاسخ گفتن به سلسله مراتب نیازهای خود ارتقا می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه بسته اعتدال باید حاوی موارد مهمی باشد افزود: ارائه تعریف روشن از نیازهای جامعه، اصلاحات ساختاری در بروکراسی حرکت به سوی غلبه بر عدم ساختاری باید در این بسته وجود داشته باشد.

فاضلی در ادامه با اعلام مواردی که اعتدال در آن معنا به کار نمی‌رود افزود: اعتدال به معنای میانه روی در بین جناح‌های سیاسی و ایجاد کابینه‌ای مرکب از شخصیت‌های مقبولی جناح سیاسی کشور نیست.

وی با تأکید براینکه همچنین اعتدال به معنای راضی نگه داشتن همگان نیست افزود: یافتن راهی میانه در بین حاکمیت قانون و حفظ شرایط رانتی و امتیازهای غیرقانونی برای افراد و گروه‌های خاص معنای اعتدال نیست.

به گفته استادیار جامعه‌شناسی و مدیرگروه اجتماعی مرکز تحقیقات استراتژیک اعتدال به معنای یک ذره بهتر شدن حقوق شهروندی هم نیست.

فاضلی گام اول اعتدال را تعریف نیازهای جامعه عنوان کرد و افزود: باید دید نیاز‌ها را چه کسانی تعریف می‌کنند و در نسبت به چه پتانسیل‌هایی این نیاز‌ها برآورده می‌شود و همچنین چه افق زمانی برای رفع آن مدنظر قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: باید دید چه کسانی استحقاق آن را دارند که نیاز‌هایشان برآوره شود زیرا یک عده‌ای در کشور نیاز به پرشه و هواپیمای شخصی دارند و عده‌ای دیگر به نان و دو واحد انسولین نیاز دارند.

فاضلی گام دوم اعتدال را اصلاحات بروکراتیک عنوان کرد و افزود: برای برآوردن نیازهای جامعه به دولت با ظرفیت نیازمندیم زیرا با دولت‌های بی‌ظرفیت نمی‌توانیم نیازهای را برآورده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: بروز عدم اعتدال‌ها در دولت نهم و دهم بیش از آنکه از مشی رفتاری و گفتاری احمدی‌نژاد حاصل شده باشد محصول برهم زدن ساختار بروکراتیک و تضعیف ظرفیت آن است.

فاضلی با تأکید براینکه بدون اصلاحات بروکراتیک حتی با افراد معتدل هم به جایی نمی‌رسیم افزود: جامعه ایران دارای عدم تعادل‌های ساختاری است که برآوردن نیازهای اساسی جامعه را با مشکل مواجه می‌کند. بنابراین برآورده شدن خواسته ایرانیان نیازمند بهبود عدم تعادل‌های ساختاری است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر