کد خبر: 100489 A

لیلاز در همایش تبیین مفهوم اعتدال:

ما هنوز تحت جاذبه انقلاب اسلامی قرار داریم و این جاذبه می‌تواند جامعه ایران را منسجم نگاه داشته و جلوی تحولات شکننده را بگیرد.

یک فعال اصلاح‌طلب با تاکید بر اینکه ما هنوز تحت جاذبه انقلاب اسلامی قرار داریم گفت: این جاذبه می‌تواند جامعه ایران را منسجم نگاه داشته و جلوی تحولات شکننده را بگیرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا سعید لیلاز فعال اصلاح‌طلب در همایش تبیین مفهوم اعتدال که در مرکز تحقیقات استراتژیک در حال برگزاری است در خصوص تعریف اعتدال اظهار داشت: وقتی جامعه‌ای در ژرفای خود دچار بی‌تعادلی می‌شود به تبع آن نیز نظریات افراطی شکل می‌گیرد.

لیلاز با بیان اینکه ما انتظار داشتیم که این ساختار‌ها از جایی شروع به آرام شدن کند افزود: اگر ما به مفهوم اعتدال نگاه کنیم می‌بینیم که جامعه در معرض بر هم خوردن این اعتدال قرار داشت.

این فعال اصلاح‌طلب نفت را عنصر بر هم زننده تعادل در جامعه عنوان کرد و بیان داشت: شرایط داخلی و خارجی همچون محافظه کاری بوش پسر و ماجرای 11 سپتامبر شرایط را برای ظهور رادیکالی در ایران فراهم کرد و اگر ما در حال حاضر از اعتدال برخوردار هستیم به این دلیل است که نفت نداریم.

وی با تاکید بر اینکه ما همواره باید به ژرف ساخت‌های مناسبات سیاسی _ اجتماعی دقت کنیم یادآور شد: هرچه جوامع توسعه‌یافته‌تر باشد این تحولات کمتر و جامعه در حال گذار تحولاتش بیشتر است.

لیلاز در عین حال افزود: ما از مصر و سوریه خیلی جلوتر هستیم اما هنوز از کشوری مثل ترکیه عقب‌تریم و نمی‌توان مطمئن بود که دوباره رادیکالی از هر دو طیف سیاسی در برنیاورد.

این فعال اصلاح‌طلب با تاکید بر اینکه جامعه هنوز تحت جاذبه انقلاب اسلامی قرار دارد تصریح کرد: همین عامل توانسته است جامعه ایران را منسجم نگاه داشته و جلوی تحولات شکننده را بگیرد.

لیلاز مفهوم اعتدال را امری نسبی دانست و خاطرنشان کرد: ما باید توجه کنیم که اعتدال از چه منظری تعریف می‌شود اما بزرگترین زمینه در ایجاد عدم تعادل در جامعه ایران در مسائل سیاسی و اجتماعی اتفاق افتاده و زیر نقاب عدالت بی‌عدالتی رخ داده است.

این فعال اصلاح‌طلب با اشاره به راهکارهای موجود برای برون‌رفت از برخی مشکلات اقتصادی اظهار داشت: ما باید به حداکثر آزاد‌سازی اقتصادی بپردازیم و جهت تامین کالاهای اساسی، آموزش رایگان و حفظ ملی یک تور امنیتی را برای همه مردم فراهم کنیم.

وی بزرگترین معضل دولت یازدهم را جبران رشد منفی اقتصادی عنوان کرد و افزود: با تجهیز همه منابع این کار شدنی است و هر حرکتی باید با هدف دور شدن از لبه پرتگاه صورت گیرد هرچند که ما با شوک‌درمانی مخالف هستیم.

لیلاز در پایان تاکید کرد: ما برای تحقق عدالت باید بتوانیم از همه آحاد کشور در یک نظام اقتصادی تولید‌محور برای سرمایه‌گذاری دعوت به عمل بیاوریم.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر