کد خبر: 100478 A

رئیس انجمن جامعه‌شناسی ایران:

در ایران محافظه کاران رگ‌های گردن را به جای استدلال و گفتگو به کار می‌برند چرا که استدلال و منطق ندارند/ اصلاح‌طلب حداقل اندیشه‌های خود را از جایی گرفته و با ادبیات سیاسی آشنا است.

ایلنا: رئیس انجمن جامعه‌شناسی ایران گفت: در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری جامعه و نظام هر دو بردند به گونه‌ای که بعد از اعلام نتایج مردم جشن گرفتند و نظام نیز خرسند بود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد قانعی راد در همایش ملی تبیین مفهوم اعتدال که در مرکز تحقیقات استراتژیک برگزار شد، گفت: کاری که روحانی در انتخابات ریاست جمهوری اخیر کرد؛ ایجاد موازنه مثبت بین نظام و جامعه بود.

وی تصریح کرد: در اعتدال گرایی دوگانه حاکمیت بر جامعه دارای موازنه مثبت است به این معنا که هم این و هم آن در نظر گرفته می‌شود.

قانعی راد با اشاره به اینکه مردم در انتخابات اخیر دیگر دنبال یارانه ۵۰ هزار تومانی نبودند، افزود: در چنین شرایطی اگر بخواهیم مفهوم اعتدال را تبیین کنیم می‌بینیم که این مفهوم در میانه گفتمان محافظه کاران و اصلاح طلبان قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه محافظه کاران در ادبیات سیاسی جهان زیبا‌ترین ادبیات را ایجاد کرده‌اند، افزود: محافظه کاران، نگران تغییرات بنیادی در مذهب، خانواده و... هستند اما برای رسیدن به اهداف این ادبیات فاخری را ایجاد کردند.

رئیس انجمن جامعه‌شناسی ایران خاطرنشان کرد: در ایران محافظه‌کاران رگ‌های گردن را به جای استدلال و گفتگو به کار می‌برند چراکه استدلال و منطق ندارند.

قانعی راد با تأکید براینکه ادبیات علمی در حوزه محافظه کاری باید تقویت شود، افزود: اصلاح طلب حداقل اندیشه‌های خود را از جایی گرفته است و به عبارتی دیگر با ادبیات سیاسی آشنا است.

وی، محافظه کاران و اصلاح طلبان را سرمایه‌های اجتماعی نظام دانست و افزود: بد نیست اصلاح طلبان با محافظه کاران تعامل کنند و به آن‌ها چیزهایی یاد دهند.

رئیس انجمن جامعه‌شناسی ایران با اشاره به اینکه گفتمان محافظه کاری از مردم غفلت می‌کند و همه توجه خود را به نظام معطوف کرده است، افزود: این در حالی است که اصلاح طلبی در طول سالهای گذشته همیشه محافظ و مدافع مردم بوده و تأکید کمتری به نظام داشته است.

قانعی راد با طرح این پرسش که چرا مردم دیده نمی‌شوند و عده‌ای به حساب نمی‌آیند، افزود: گفتمان اعتدال در این شرایط توانست با میانه گیری این کار را انجام دهد.

وی با تأکید براینکه همانطور که از نظام تجلیل می‌شود از مردم هم باید تجلیل شود، افزود: روحانی صدای مردم و نظام را شنید و از همین رو شعارهایی داد که هم مردم و هم نظام از آن‌ها خوششان آمد به گونه‌ای که بعد از پیروزی در انتخابات مردم جشن گرفتند و نظام نیز خرسند بود.

رئیس انجمن جامعه‌شناسی درپایان تأکید کرد: در انتخابات اخیر جامعه و نظام هردو بردند.

انجمن جامعه‌شناسی ایران محمد قانعی راد‌
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر