کد خبر: 100461 A

حمیدرضا جلایی‌پور در همایش ملی تبیین و مفهوم اعتدال:

افراط گرا‌ها به پیامدهای اعمال خود نسبت به وضع مردم توجهی ندارند و به عبارتی در ایجاد سازگاری بین اهداف و مسائل آن بی‌دغدغه هستند.

ایلنا: یک عضو هیئت علمی دانشگاه تهران چالش اعتدال گرایی در جامعه سیاسی ایران را زنده شدن دوباره افراطی گرایی عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، "حمیدرضا جلایی‌پور" در همایش ملی تبیین و مفهوم اعتدال که در محل مرکز تحقیقات استراتژیک برگزار شد؛ به مشی و گفتمان اعتدالی در جامعه سیاسی ایران اشاره کرد و گفت: افراد و گروه‌هایی که اعتدال سیاسی را دنبال می‌کنند در واقع نمی‌خواهند کسی را آزار دهند یا برنجانند.

وی با اشاره به اینکه اعتدال‌گرا‌ها دنبال سازش و توافق و نه درگیری هستند، افزود: مواجهه اعتدال‌گرا‌ها با مسائل جامعه نه اصلاح طلبی و نه انقلابی‌گری است. به این معنا که به دنبال دگرگونی نهادهای جامعه ازجمله نهاد خانواده و مذهب نیستند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: اعتدال‌ گرا‌ها با افرادی که مخالف نظر آن‌ها باشند کنار می‌آیند و نمی‌خواهند که ریشه‌شان را بزنند.

جلایی‌پور با تاکید بر اینکه اعتدال در برابر مشی افراطی‌گری قرار می‌گیرد، افزود: اگر چه ممکن است افرادی خوب و مومن دارای مشی افراطی‌گری را دنبال کنند اما در پیش گرفتن چنین مشی‌ای آثار و پیامدهایی را برای جامعه به دنبال دارد.

وی به برخی از ویژگیهای افراطی‌گری اشاره کرد و افزود: افراط گرا‌ها به پیامدهای اعمال خود نسبت به وضع مردم توجهی ندارند و به عبارتی در ایجاد سازگاری بین اهداف و مسائل آن بی‌دغدغه هستند.

وی با تاکید بر اینکه افراط گرا‌ها دغدغه معیار هم ندارند، افزود: حقوق بشر برای آن‌ها مهم نیست و تنها چیزی که برای آن‌ها اهمیت دارد این است که فکری که دارند عملیاتی کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران تاکید کرد: افراط گرا‌ها اگر بتوانند مخالفان خود را محو می‌کنند.

جلایی‌پور با اشاره به اینکه مشی سیاسی اعتدالی با مشی سیاسی اصلاح طلبی و محافظه کاری روشن اندیش همپوشانی دارد، افزود: اعتدال گرایی نسبت به اصلاح طلبی تاریخی‌تر و قدیمی‌تر است و از همین رو می‌گویند تبار اصلاح طلبی اعتدال گرایی قدیم است.

وی تصریح کرد: مشی اصلاح طلبی و اعتدال گرایی نظر خاصی به عقلانیت دارند. به این ترتیب که عقلانیت اصلاح طلبان تحت تاثیر عقلانیت ابزاری و علمی است اما عقلانیت اعتدال گرایی وسیع‌تر است.

به گفته جلایی‌پور؛ اعتدال گرا‌ها در عمل ترکیبی از اصلاح طلبان و محافظه کار روشن اندیش هستند.

وی در ادامه به سخنرانی‌های روحانی اشاره کرد و افزود: روحانی در اظهارات خود منش و مشی اعتدالی را به نمایش گذاشت.

وی به افراطی‌گری‌ها درطول ۸ سال گذشته و خسته شدن و نارضایتی مردم از این برخورد‌ها اشاره کرد و افزود: روحانی در حالی رای مردم را از آن خود کرد که گفتمان اعتدالی را خیلی توضیح نداده بود. که این موضوع را باید در ائتلاف نانوشته اصلاح طلبان و محافظه کاران میانه رو جستجو کرد.

وی خاطرنشان کرد: اصلاح طلبان و محافظه کاران میانه رو در حمایت از روحانی ائتلاف نانوشته کردند و بعد گفتمان اعتدال تبیین شد. چنانچه در دوره آقای خاتمی هم همین طور بود و ایشان تا مدتی اسم اصلاحات را نمی‌آوردند.

جلایی‌پور در ادامه رد صلاحیت رفسنجانی در انتخابات اخیر را اوج افراطی‌گری دانست و افزود: اینکه چرا نتوانستند با روحانی چنین برخوردهایی کنند به این دلیل است که جامعه سیاسی این را به افراط گرا‌ها تحمیل کرد. عقلا نیز رای مردم را خواندند که باید در این زمینه از آن‌ها تشکر کرد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به چالش‌هایی که اعتدال گرایی در آینده با آن‌ها روبرو خواهد شد، افزود: اعتدال گرایی در سایر زمینه‌ها پیش خواهد رفت اما چالش اساسی آن زنده شدن دوباره افراطی گرایی است.

جلایی‌پور با اشاره به اینکه افراطی گرایی مافیای سیاسی نیست بلکه پایگاهش بخشی از دولت پنهان است، افزود: کار روحانی این است که افراطی گرایی را مهار کند. در غیر این صورت نمی‌تواند و کار‌ها پیش نمی‌رود و موج نارضایتی مردم دوباره برمی‌گردد.

وی با تأکید بر اینکه دولت اعتدال گرایی عقبه اجتماعی دارد، افزود: این عقبه اجتماعی‌‌ همان ائتلاف بین اصلاح طلبان و محافظه کاران میانه رو است که باید این را حفظ کند.

وی با تاکید بر اینکه اصلاح طلبان و محافظه کاران میانه رو باید انسجام پیدا کنند، افزود: آن‌ها باید رسانه داشته باشند تا دیده شوند. زیرا نیرویی هستند که دولت اعتدال گرا کار خود را با آن‌ها پیش خواهد برد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر