کد خبر: 100439 A

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی:

وظیفه جمهوری اسلامی حفظ كرامت شهروندان و شرط اخلاق انسانی، شكستن حصارهای امنیتی و ایجاد رفاه اجتماعی برابر برای اقلیت‌ها و اكثریت‌های قومی، مذهبی، دینی، نژادی و سیاسی است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:مهمتر از خلق یك حماسه، حفاظت از آن است تا فرصت‌طلبان و شكست‌خوردگان سیاسی، آن را آلوده به اقدامات افراطی و تفریطی نكنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی عصر دیروز در دیدار چند گروه مختلف از ایثارگران، آزادگان و تشكّل‌های دانشجویی، با بیان مقاطع حساس تاریخ معاصر ایران از سال 1342 تاكنون، گفت: در تمام این 50 سال هر وقت مشكل یا بن‌بستی در حركت جامعه ایحاد می‌شد، فقط حضور مردم بود كه گره‌ها را باز و ادامه مسیر را ممكن می‌كرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام برای بیان مصادیق این مقاطع سرنوشت‌ساز، به 15 خرداد 42، 17 شهریور 56، 22 بهمن 57، دفاع مقدس، دوران سازندگی و انتخابات 24 خرداد اشاره كرد و گفت: وقتی اراده خداوند و حركت مردم همزمان می‌شود، دیگر نمی‌توان جلوی تدبیر عمومی و تقدیر الهی را گرفت.

عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه سخنان خویش با تأكید بر اهمیت امر به معروف و نهی از منكر، نظارت همگانی بر عملكرد مسئولان را ضروری و همیشگی دانست و با بیان معنای لغوی و اصطلاحی نقد، گفت: انتقاد سازنده، سرمایه‌ای ارزشمند برای دولت‌هاست تا با شناسایی معایب و محاسن كارها، در راه اداره بهتر جامعه تلاش كنند.

ایشان در این دیدار كه جمعی از آزادگان دفاع مقدس، جانبازان شهر قم و ایثارگران شهرهای رفسنجان و انار حضور داشتند، با ارائه تحلیلی از چرایی و چگونگی شروع، تداوم و پایان جنگ تحمیلی، گفت: فداكاری ایثارگران و خانواده‌ها، مقاومت آزادگان در سیاه‌چال‌های بعثی، استواری جانبازان كه چون شیر روی ویلچرها راه می‌روند و قداست شهدا، یك فرهنگ غنی را در تاریخ ایران خلق كرد كه در مقایسه با مجموعه ارزش‌ها در جهان بی‌بدیل است.

ایشان با اشاره به سالروز ورود اولین گروه از آزادگان به كشور گفت: آن روز، شیرین‌ترین روز در طول زندگی من است و اخیراً وقتی خاطرات یك زن آزاده از دوران اسارت و شكنجه‌های غیرانسانی بعثی‌ها را خواندم، به راز و رمز آن دلواپسی‌ها و انتظار تلخ برگشت آنان پی بردم.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در ادامه این دیدار با اشاره به حضور نمایندگان انجمن‌های اسلامی دانشگاه‌های كشور و اعضای انجمن فرهنگ و سیاست دانشجویان شیراز در جلسه، گفت: شور جوانی و بلوغ فكری دانشجویی، باعث نشاط كشور می‌شود و دانشگاه كانون ذخیره‌سازی برای آینده هر ملت است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، رویكرد اعتدالی در فضای سیاسی و اجتماعی فعلی جامعه را محصول درایت جوانان و همت مردم دانست و گفت: مهمتر از خلق یك حماسه، حفاظت از آن است تا فرصت‌طلبان و شكست‌خوردگان سیاسی، آن را آلوده به اقدامات افراطی و تفریطی نكنند.

ایشان آزادگی را مرام و آزادی را حق مردم حق‌طلب دانست و به فلسفه كراهت ایجاد زندان‌ها در جوامع انسانی پرداخت و تأكید كرد: وظیفه جمهوری اسلامی حفظ كرامت شهروندان و شرط اخلاق انسانی، شكستن حصارهای امنیتی و ایجاد رفاه اجتماعی برابر برای اقلیت‌ها و اكثریت‌های قومی، مذهبی، دینی، نژادی و سیاسی است.

در آغاز این دیدار 7 نفر به نمایندگی از آزادگان، ایثارگران، جانبازان، دانشجویان و جوانان به بیان مطالبات صنفی و دیدگاه‌های سیاسی خویش پرداختند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر