کد خبر: 4806 A

توصیه‌های استاندار همدان به شهرداران شهرهای استان که در دومین همایش شهرداران استان در شهرداری رزن شرکت کرده بودند.

همدان – ایلنا: شهرستان رزن صبح روز گذشته سه شنبه میزبان دومین همایش شهرداران استان بود که باحضور شهرداران و جمعی از مدیران استان در شهرداری رزن برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا از همدان، در این همایش خسرو سامری معاون عمرانی استاندار، با اعلام اینکه این همایش به صورت فصلی برگزار می‌شود، گفت: مدیریت شهری در استان همدان بسیار خوب است و ۵۷ درصد اعتبارات شهرداری‌ها عمرانی است و ۳ هزار نفر در شهرداری‌های استان مشغول به کار هستند.

استاندار همدان نیز با حضور در این همایش پس از شنیدن مسائل شهرداری‌ها، توصیه‌هایی را برای بهبود فعالیت‌ها به شهرداران داشت.

استاندار همدان در این همایش بعد از سخنرانی مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان در ارتباط با همکاری شهرداران با این سازمان در زمینه گردشگری از شهرداران خواست با تمام توان برای بهبود فضای گردشگری استان تلاش کنند.

علی محمد آزاد با تاکید بر اینکه در زمینه گردشگری استان همدان باید کار جدید انجام شود، افزود: لازم است با شناخت گردشگرانی که به استان همدان می‌آیند، تقسیم بندی از گردشگران به عمل آید و متناسب با شرایط هزینه‌ای آنها و اطلاعات به دست آمده برای هر قشر برنامه ریزی متناسب انجام شود و با این تقسیم بندی نیاز به امکاناتی چون کمپینگ، چادر، سوئیت، منازل اجاره‌ای و هتل برای اسکان گردشگران خواهد بود که باید فراهم شود.

وی با بیان اینکه اکثر گردشگران استان همدان تمایلی به اقامت در هتل ندارند، عنوان کرد: با اطلاع از این موضوع شناسایی منازل خالی از سکنه و تعریف حداقلی از امکانات برای رفاه گردشگران در اسکان، درجه بندی و راه اندازی مرکزی در هر شهر با کمک شهرداران از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و نظارت بر عملکرد، می‌تواند مشکلات اسکان گردشگران در ایام پر مسافر استان، همچون عید نوروز را برطرف کند.

استاندار با تصریح اینکه باید در استان جاذبه برای گردشگر و افزایش مدت اقامت گردشگران ایجاد شود، ادامه داد: همفکری با اصحاب فکر و اندیشه و دستیابی به فکری اساسی برای گردشگری استان لازم است تا فضای گردشگری استان تبدیل به فضای مناسبی شود.

آزاد با یادآوری اینکه استان همدان را همه به صورت کلی می‌شناسند، اما آشنایی با بخشهای مختلف و جاذبه‌های آن ندارند، اضافه کرد: اگر این فضا برای آشنایی با جاذبه‌های گردشگری استان همدان ایجاد شود، همدان به دلیل سهولت دسترسی و ارتباطات می‌تواند جایگزین بخشی از شمال کشور در برنامه‌های گردشگری هم میهنان شود.

وی با اذعان به اینکه گردشگری زمستانه در استان همدان فراموش شده است، اظهار داشت: برف، سرما و یخبندان جاذبه‌ای برای گردشگری است و کسانی که این جاذبه‌ها را کمتر دیده‌اند و برنامه ریزی برای گردشگری زمستانی با هدف جذب آنها‌ لازم است.

استاندار با تاکید بر برنامه ریزی و پیگیری با برنامه از مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان خواست تا در یک برنامه وظایف استانداری، شهرداری‌ها و سازمان خود را برای بهبود فضای گردشگری استان برای بررسی و نهایی شدن و انجام وظایف هر بخش ارائه دهد.

استاندار همدان شهرداری‌ها را قویترین نظام دانست که فشار و بخش اصلی کار‌ها به دوش آنهاست و در ارتباط مستقیم با مردم هستند.

علی محمد آزاد با بیان اینکه مردم سرمایه اصلی نظام هستند، تاکید کرد: باید این سرمایه را حفاظت کرد و با ایجاد رضایتمندی در مردم بر آن افزود.

*** توجه به فرهنگ

استاندار با یادآوری شرایط جنگ نرم با دشمنان، بیان کرد: در جنگ نرم هر کس در هر بخشی که فعالیت دارد وظیفه‌ای بر دوش اوست و شهرداری‌ها هم دستگاه فرهنگی هستند و باید به بخش فرهنگ توجه کنند و در جنگ نرم نیز وظیفه داریم به این بخش توجه کنیم و شهرداری‌ها می‌توانند در مسائل فرهنگی اثرگذاری کنند.

استاندار با تصریح اینکه اصل شاداب نگه داشتن محیط، مد نظر مقام معظم رهبری و مورد نظر مردم است و باید محیط برای زندگی مردم شاداب باشد، ابراز کرد: فعالیت‌ها و کارهایی در شهر‌ها انجام شود که مردم از محیط شهری خسته نشوند و یکنواختی در این محیط نباشد.

استاندار از شهرداران خواست در هزینه کرد‌ها دقت کنند تا از دوباره کاری پیشگیری شود و سرمایه‌های ملی به هدر نرود و تاکید کرد: هزینه‌های اضافی را کاهش دهید و صرفه جویی حتی در کارهای کوچک را در دستور کار داشته باشید.

آزاد در این همایش از شهرداران خواست با مردم ارتباط داشته باشند و تصریح کرد: از ارتباط با مردم نترسید و خواسته‌های مردم را پاسخ دهید. اگر این خواسته‌ها را می‌توانید، انجام دهید و گرنه صادقانه به مردم بگوئید.

وی ادامه داد: به میان مردم بروید و مسائل را برای آن‌ها توضیح دهید به محله‌ها و مساجد بروید و ارتباط مردمی داشته باشید زیرا اگر به پرسش‌ها و خواسته‌های مردم جواب ندهید در مواقعی که به همکاری آن‌ها نیاز دارید، به شما جواب نخواهند داد.

استاندار با تاکید براطلاع رسانی شهرداران از فعالیتهای انجام شده و نشده در شهرداری‌ها، گفت: مردم باید اطلاع داشته باشند که شما از مشکلات آنها آگاهی دارید و آمار‌ها را به مردم بگوئید و به بهانه کم یا کوچک بودن آن‌ها را حذف نکنید، مردم عملکرد‌ها را هر چند کوچک می‌پذیرند اما اگر در آمار دست برده شود تا عملکرد کوچکی بزرگنمایی شود، مردم نمی‌پذیرند و آن وقت آبروریزی می‌شود پس آنچه عمل می‌شود باید اطلاع رسانی شود و آنچه در برنامه هست و نمی توانیم عملی کنیم هم گفته شود تا مردم اطلاع داشته باشند.

استاندار با بیان اینکه در اطلاع رسانی نباید مردم را ناامید کرد، گفت: مردم را ناامید نکنیم زیرا سختی‌ها هست و این کشور سختی‌های بزرگی را چون جنگ تحمیلی پشت سر گذاشته و به دلیل صداقت نظام با مردم، این سختی‌ها تحمل شده است. اکنون هم سختی‌ها برای مدیران است و نباید آن را به مردم منتقل کرد و شرایط ناامیدی بوجود آورد.

آزاد در این همایش از شهرداران خواست تا از ظرفیتهای خالی شهر‌ها در بخشهای مختلف غافل نشوند و برای استفاده از آن‌ها برنامه ریزی کنند.

استاندار با یادآوری بهره وری پایین کشور در بخش آب و انرژی، خاطرنشان کرد: ضریب بهره وری در کشور ما پایین است و به همین دلیل باید به این موضوع توجه شود تا این ضریب افزایش پیدا کند.

استاندار با تاکید بر نظارت بر عملکرد شهرداری توسط شهرداران در شهر‌ها، عنوان کرد: نباید نظارت فراموش شود زیرا نظارت فواید بسیاری دارد که یکی از آنها کاهش هزینه هاست و به همین دلیل باید شخصا به پروژه‌ها نظارت کنید زیرا حضور شما در پیشگیری از تخلف و افزایش عمر پروژه‌ها موثر خواهد بود.

استاندار با بیان اینکه هدف مجموعه شورا و شهرداری خدمت به مردم با توانی مشترک و معلوم است، بیان کرد: بر این اساس با شورا‌ها همدل باشید و همکاری قانونمند را بپذیرید اما مناقشه نکنید و از توان شورا‌ها به نفع شهر و شهرداری استفاده کنید.

استاندار با یادآوری مسائل مرتبط با گسترش حاشیه شهر‌ها، تاکید کرد: شهرداران به حاشیه‌ها توجه کنند و از ساخت و ساز غیرمجاز در این مناطق پیشگیری کنند و در این زمینه اگر توان لازم را ندارند برون سپاری وظایف بر اساس قانون بررسی شود تا انجام این وظایف به شرکتهای انتظامی سپرده شود و نظارت با شهرداری‌ها باشد.

استاندار در این همایش از شهرداران شهرهای بزرگ استان خواست تا با ارائه عملکردی قوی برای شهرداری‌های شهرهای کوچک الگوسازی کنند تا با عملکرد قوی تمام شهرداری‌ها بخشی از مشکلات مردم حل شود و تصریح کرد: کمک و مساعدت شهرداری‌ها وظیفه دولت است و در استان همدان نیز این اقدام انجام می‌شود.

استاندار همدان پس از پایان این همایش با حضور در محل کارخانه دانه بندی شن و ماسه شهرداری رزن، این کارخانه را افتتاح کرد.

این کارخانه با اعتباری بالغ بر ۷۸۶ میلیون تومان با مشارکت بخش خصوصی ساخته شده و قادر است ساعتی ۱۲۰ تن تولید به تفکیک ۳۰ تن ماسه شسته، ۳۰ تن ماسه نخودی، ۲۰تن ماسه بادامی، ۳۵ تن بیس (ماسه شکسته) و ۵ تن ماسه بادی، داشته باشد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر