کد خبر: 3446 A

شانزدهمین اجلاس عدم تعهد پایان یافت؛

شانزدهمین اجلاس کشورهای عضو عدم تعهد، با سخنرانی محمود احمدی نژاد به کار خود پایان داد.

شانزدهمین اجلاس کشورهای عضو عدم تعهد، با سخنرانی محمود احمدی نژاد به کار خود پایان داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا،مستقر در ستادخبری اجلاس سران عدم تعهد، رئیس دولت دهم در این مراسم در تشریح دستاوردهای این اجلاس گفت: در این نشست، همه اعضا بر صیانت از کرامت انسانی و ارزش های الهی و انسانی، عدالت و پاکی و دوستی تاکید داشتند. همه اعضا بر لزوم ایستادگی و پافشاری بر اصول، توسعه دوستی ها برادری ها و اخلاق و معنویت و همچنین مقابله با یکجانبه گرایی، توسعه گرایی تاکید داشتند.

وی افزود: همه اعضا به پرهیز از خشونت ها تاکید داشتند، همه بر لزوم حل مشکلات و چالش ها از طریق گفت و گو و منطق و براساس عدالت ودوستی تاکید کردند. همه بر اصول مشارکت عمومی توسط همگان برای تحقق اهداف جنبش تاکید کردند. همه عنوان کردند که موفقیت جنبش، موفقیت ملت ها محسوب می شود.

احمدی نژاد در ادامه تاکید کرد: همه دوستان تاکید کردند که باید مراقب دشمنان مشترک که دشمنان بشریت هستند، باشیم، آنها با ایجاد تفرقه در بین ملت ها و دولت ها فرصت تسلط بر جهان را برای خودشان ایجاد می کنند. همه اعضا بر ارتقای جایگاه جنبش تاکید داشتند. بر مقدمه سازی در جهت ایجاد ساختارهای لازم برای هم افزایی توان اعضا و دخالت مشترک و عمومی در مناسبات و معادلات جهانی تاکید کردند.

رئیس جنبش عدم تعهد خطاب به حاضران گفت: عالیجنابان! اسناد نهایی را که حاوی نقطه نظرات شما بود تصویب کردیم و پیام مهم سیاسی را برای مواجهه با چالش های فراروی صلح و امنیت به دنیا مخابره کردیم. پیامی که بر تساوی و عدالت انسان ها و گفت و گو و همکاری متقابل استوار است.

وی خاطرنشان کرد: در این اجلاس فرصت مهمی پیدا شد تا بر اساس اسناد و سخنان اعضا، عزم خود را برای تعمیق همکاری های دو جانبه و چندجانبه بین ملت ها اعلام کنیم. پیوندهای عمیق و بلند مدت بین ما این امکان را خواهد داد که تحولات بین المللی به نفع ملت ها رقم خورد. من برای آینده جنبش نقشی روشن و افتخارآفرین و اثرگذار با مشارکت شما پیش بینی می کنم.

رئیس جمهوری تصریح کرد: در آخر می خواهم از همه شما روسای محترم جمهور، نخست وزیران، معاونان رئیس جمهور، وزرا، مسئولان هیات ها، دبیرکل سازمان ملل متحد که با یک همدلی و مشارکت تاریخی، اسناد اثرگذاری را فراهم کردند و از همه کسانی که برای برگزاری این اجلاس تلاش کردند، سپاسگزاری کنم.

احمدی نژاد در سپاسگزاری از مردم ایران هم گفت: از ملت عزیز ایران که مقدمات این اجلاس را فراهم کردند و فرهنگ و میهمان نوازی خود را نشان دادند، صمیمانه تشکر میکنم، به خصوص مردم تهران که در این چند روز همکاری صمیمانه ای را با مسئولان برگزاری داشتند. از همه همکاران عزیزم که در سخنرانی ها با ملت ایران برای زلزله در آذربایجان همدردی کردند تشکر می کنم.

از رسانه های داخلی و خارجی که به خوبی فعالیت های گسترده این نشست را به دنیا مخابره کردند صمیمانه تشکر می کنم.

احمدی نژاد در پایان خاطرنشان کرد: تعهدی که امروز ما برآن پافشاری کردیم برای ساختن زندگی سعادتمند برای همه بشر، در سایه عدالت، محورورزی و مشارکت فراهم می شود. این ایده در زمانی محقق می شود که مدیریت جهان در دست انسان های صالح، عادل و مهروروز باشد. خدای متعال از طریق پیامبران، آینده روشن را وعده داده است. که از طریق انسان عادل مطلق و از جنس انبیا و همراهی عیسی (ع) است و با یاری شما و همه ملت ها برپا خواهد شد.من معتقدم که تک تک همه شما به آمدن این مرد ایمان دارید. دست به دست هم دهیم و از طریق جنبش عدم تعهد، مقدمات فرارسیدن آن روز را فراهم کنیم. امیدوارم که در اجلاس آینده که به ریاست هوگوچاوز برگزار می شود یکدیگر را در شرایطی ملاقات کنیم، که گام های بلندی در راستای تحقق این اهداف برداشته باشیم.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر