کد خبر: 3419 A

قائم مقام وزیر امور خارجه شیلی:

صلح پایدار و مدیریت جهانی شعار مدبرانه ای است که برای این جنبش انتخاب شده است.مدیریت مشترک جهانی یکی از راه حل های بسیار مناسب برای مبارزه با بی عدالتی در جهان است.

قائم مقام وزیر امور خارجه شیلی در اجلاس تهران سخنرانی کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، فرنادو اشمیت در این نشست گفت: ما مطمئن هستیم که جنبش عدم تعهد تحت ریاست جمهوری اسلامی ایران قدم های بزرگی بر می دارد.شیلی در واقع با حسن نیت در این اجلاس به خاطر جایگاهش حضور پیدا کرده است.نم بعد از سازمان ملل پرجمعیت ترین سازمان بین المللی است.شیلی به اصول و اهداف این جنبش پایبند بوده است.

وی افزود: این جنبش باید خودش را آماده کند با چالش های جدید دنیا بوسیله تحاد اعضا و همبستگی آنها مقابله کند.ما پایبندی خودمان را نسبت به اهداف و اصول اولیه اعلام می کنیم،بویژه در احترام به حقوق بشر و حل و فصل مسالمت آمیز منزاعات بین المللی. ما کاملا مصمم هستیم که در عرصه بین المللی تلاش بکنیم تا درمواجه با چالش ها نقش خود را ایفا کنیم.منازعات نیازمند راه حل های منطقی است..

فرنادو اشمیت خاطرنشان کرد: صلح پایدار و مدیریت جهانی شعار مدبرانه ای است که برای این جنبش انتخاب شده است.مدیریت مشترک جهانی یکی از راه حل های بسیار مناسب برای مبارزه با بی عدالتی در جهان است.

قائم مقام وزیر امور خارجه شیلی بر این باور است که سازمان ملل وظیفه اصلی برای حل منازعات بین المللی دارد.ما اعتقاد داریم باید در چارچوب همبستگی به مسائل مبتلا به بپردازیم.سازمان ملل باید نقش خود را ایفا کند.سازمان ملل باید بیش از پیش توجه خودش را به مفاد منشور این سازمان جلب کند.ارزش های انسانی از جمله حقوق بشر،دموکراسی و ازادی بیان و تعیین سرنوشت خود باید مورد توجه قرار گیرد.حفاظت از صلح و خلع سلاح یکی از وظایف سازمان ملل است.

وی افزود: ما از حق حاکمیت آرژانتین بر جزایر مالویناس در اقیانوس اطلس دفاع می کنیم.همگرایی در آمریکای لاتین را مورد حمایت قرار می دهیم.ما حمایت خودمان را از منع سلاح های کشتار جمعی اعلام می کنیم.و این مساله باید پیگیری بشود.

فرنادو اشمیت در پایان گفت: حمایت خودمان از عاری شدن منطقه خاورمیانه از سلاح اعلام می کنیم.ما بنا داریم به عنوان عضو غیر دائم شورای امنیت نامزد شویم و امیدواریم نم از ما حمایت کند.کشور من خیلی مایل نیست که موضع صریح خود را در مورد سند نهایی نم نشان دهد مهم این است که سند راتصویب بکنیم.از انعطاف همه اعضا تشکر می کنیم و برگزاری این اجلاس و مشارکت از همه اعضایی که حضور داشتند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر