کد خبر: 3398 A

وزیر امور خارجه لیبی در تهران:

عدالت می طلبد که صلاحات اساسی در نهادهای بین المللی انجام شود.مبارزه با ناامنی،بحران غذایی،مبارزه با بی سوادی،مبارزه با تروریسم و موادمخدر و نیز مبارزه با مهاجرت غیرقانونی مسائیلی است که باید به آن پرداخت.اعضای نم همچنین باید با بی احترامی به ادیان آسمانی که مقابله کند.

وزیر خارجه لیبی  با حضور در اجلاس عدم تعهد، در این نشست سخنرانی کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، عاشور بن خیال با تبریک به مقامات ایران و تسلیت به مناسبت وقوع زلزله در کشورمان گفت: نشست نم در سایه چالش های زیادی برگزار می شود و این می طلبد که با هم برای مقابله چالش و در راستای منافع ملت های ما هماهنگی و همکاری بیشتر بکنند.

وی افزود: رسیدن به اهداف نم جز از طریق هماهنگی و همکاری میان اعضا صورت نمی پذیرد. نم در راستای صلح بین المللی قدم برمی داردو تلاش می کند آسایش و رفاه را برای کشورهای عضو محقق کند. نم می تواند به عنوان یک نهاد بین المللی در راستای این اهداف نقش اساسی بازی و همینطور نظام بین المللی برای مباررزه باظلم باید تغییر کند.

وزیر امور خارجه لیبی اظهار داشت: نیاز است به اینکه تلاش های ریشه ای برای تغییر ساختار بین المللی انجام شود.سازمان ملل و شورای امنیت باید اصلاح شود، به حقوق بشر احترام گذاشته شود و همه باید کمک کنیم به خلق سلاح جهانی و همچنین مسائله محیط زیست باید مورد بررسی قرار گیردو به آن پرداخته شود.

عاشور بن خیال درباره وظیفه دولت ها در قبال ملت های خویش گفت: ماباید به آسایش ملتهای ما خود اهمیت بدهیم.درحال توسعه در آن راستاباید حرکت کنیم.باید روابط اقتصادی میان کشورها برقرار شود.بحران های مالی از توسعه لازم اقتصادی جلوگیری می کند که باید چاره ای برای آن اندیشید.

عدالت می طلبد که صلاحات اساسی در نهادهای بین المللی انجام شود.مبارزه با ناامنی،بحران غذایی،مبارزه با بی سوادی،مبارزه با تروریسم و موادمخدر و نیز مبارزه با مهاجرت غیرقانونی مسائیلی است که باید به آن پرداخت.اعضای نم همچنین باید با بی احترامی به ادیان آسمانی که مقابله کند.

وی تصریح کرد: جنبش به ملت های عضو کمک کرد که به کرامت برسند.بهار عربی که در کشورهای عربی راه افتاد علیه طاغوت ها راه افتاد و درراستای حقوق بشر و دستیابی ملت ها به کرامت راه افتاد.لیبی از جمله کشورهایی بود که در آن انقلاب راه افتاد.ملت لیبی توانست با انقلاب به تعیین سونوشت خود برسد.

وزیر امور خارجه لیبی ادامه داد: ما انتخابات سالم برگزار کردیم و در اینده قانون اساسی تدوین خواهیم کرد.به هر کسی که در انقلاب لیبی تردید دارد بایدبگویم که انقلاب لیبی کاملا داخلی و مستقل است.مردم خودشان سرنوشت خود را رقم زدند.

عاشور بن خیال خاطرنشن کرد: مردم سوریه با مشکلاتی مواجه شدند که ما در کنارشان تا زمان رسیدن به دموکراسی حضور خواهیم داشت. ملت فلسطین بایدبه حقوق خود برسد.اسرائیل هنوز به شهرک سازی ادامه می دهد و خانه های فلسطینی ها را از بین برده و همه حقوق فلسطینی را از بین برده و همه قوانین و قواعد بین المللی را نقض می کند.

وی در پایان ابراز داشت: ما از سازمان ملل می خواهیم که به وظیفه خود عمل کند.فلسطین باید به کشور مستقل برسد.لیبی به اهداف جنبش نم تعهد دارد و از تحقق ارمان ها جنبش نم عدالت آزادی و اسایش و توسعه اقتصادی حمایت می کند.دولت لیبی از حمایت های خود را آرمان های نم ادامه می دهد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر