کد خبر: 3370 A

معاون سیاسی چاوز در اجلاس سران غیر متهدها:

ونزوئلا انتخابات ریاست جمهوری را پیش رو دارد و همه شواهد حاکی از آن است که هوگو چاوز در این انتخابات پیروز خواهد شد.

معاون سیاسی رییس جمهور ونزوئلا گفت: "صلح پایدار از طریق مشارکت در مدیریت جهانی" شعار بسیار خوبی است و کشورهای نم باید نقش مهمی و کلیدی در به وجود آوردن نظم جهانی ایجاد کنند

نیکولاس مادورو اظهار کرد: امروزه ساختار نامتناسبی در جهان وجود دارد و این کاپیتالیست ها هستند که جهان را اداره کرده و منابع جنوب را به یغما می برند به همین دلیل باید یک ساختار جدید ایجاد کرده و یکجانبه گرایی را از بین ببریم. مراکز قدرت بزرگ و کاپیتالیست ها و نمایندگان انها همواره به دنبال نوعی جدید از استعمار هستند که ادعا می کنند این رویکردها انسان دوستانه است. آنها بدون در نظر گرفتن تنوع فرهنگی به دنبال تحمیل عقاید امپریالیستی خود هستند.

وی افزود: باید به قوانین بین الملل و منشور سازمان ملل احترام بگذاریم و این باید بنیاد روابط بین الملل باشد. در شورای امنیت نیز همه کشورها عضویت ندارند و ما باید بتوانیم به جهانی چند قطبی دست یابیم ضمن اینکه معتقدیم چرخه ای جدید در نم ایجاد شده است در زمان آغاز فعالیت نم، اکثرا کشورهای تازه استقلال یافته عضو آن بودند ولی رفته رفته با حمایت جنبش های آزادی طلبانه، کنفرانس های بعدی برگزار شد و در طول زمان موفق شد بیش از 100 عضو جدید اضافه کرده و یک میراث سیاسی بزرگ از خود به جای گذاشت که بسیار مورد توجه جهان بوده است. در 25 سال اخیر بسیار فعال بوده ایم. چرخه دوم بعد از کنفرانس سال 1982 بود که با از بین رفتن شوروی هم زمان بود و در آن زمان تلاش های زیادی برای تک قطبی کردن زمان انجام می شود.

معاون سیاسی چاوز تصریح کرد: زمان آن رسیده است که مرحله جدیدی را آغاز کرده و به مساله صلح عمق بیشتری ببخشیم. باید جهانی چند قطبی بدون امپراطوری های بزرگ داشته باشیم و باید به توسعه اقتصادی و حق حاکمیت بر منابع ملی احترام بگذاریم چنانکه باید ساختار و محتوای سازمان ملل را اصلاح کنیم.

مادورو ادامه داد: در واقع اصول فعلی به ویژه در مورد شورای امنیت مناسب نیستند. شورای امنیت در حال حاضر نمی تواند کار خود را به خوبی انجام دهد و کشورهایی در آن قدرت دارند که به دنبال حاکمیت بر منابع نفتی هستند. کشورهای مختلف باید بتوانند در جهان چند قطبی صدای خود را به جهان برسانند و در همین راستا انتخاب دبیرکل باید بر عهده همه کشورها باشد.

وی افزود: مدیریت جهانی نیز باید چندقطبی باشد تا بتوانیم بر نظرات امپریالیستی فائق آییم. دخالت های خارجی در سوریه و همچنین اقدام های گروه های مزدور برای ساقط کردن بشار اسد را محکوم می کنیم. برخی از گروه ها به دنبال اقدام های ظالمانه هستند ولی ما باید راهکارهای غیرنظامی برای این مساله پیدا کنیم. ونزوئلا همچنین از آرمان های فلسطین حمایت کرده و بر غیرقانونی بودن اقدام های اسرائیلی ها تاکید می کند. معتقدیم که فلسطین می تواند عضوی از سازمان ملل متحد باشد. از 1960 تا 1980 موفق شدیم در تلاش برای به وجود امدن نظام جدید عملکرد مثبتی داشته و اکنون نیز این روند باید تکرار شود. نم در جهانی که مملو از عدم برابری است، بلوکی بسیار قوی بوده است.

نماینده ونزوئلا در اجلاس عدم تعهد خاطرنشان کرد: از طرف کشورهای آمریکای لاتین و حوزه های دریای کارائیپ تحریم های غیرقانونی 50 ساله علیه کوبا را محکوم می کنیم. کارائیپ برای مدت ها حیاط خلوت آمریکا بوده ولی این رویه اکنون باید عضو شود. ونزوئلا انتخابات ریاست جمهوری را پیش رو دارد و همه شواهد حاکی از آن است که هوگو چاوز در این انتخابات پیروز خواهد شد.

وی افزود: همواره باید در برابر نقشه های امپریالیسم و آمریکا هوشیار باشیم. باید همواره از یکدیگر حمایت کرده و نقش مهم بنیانگذاران را احیا کنیم.

مادورو در پایان گفت: از کشورهای عضو دعوت می کنیم به ونزوئلا آمده و از یکی از مهدهای مبارزه با استعمار دیدن کنند. گفتنی است ونزوئلا در سال 2015 میلادی ریاست جنبش را بر عهده خواهد گرفت.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر