کد خبر: 3356 A

معاون نخست وزیر کویت در تهران:

اسرائیل هنوز از خشونت علیه فلسطینی ها دست برنداشته است و به تجاوزات خود به سرزمین های فلسطینی ادامه می دهد.فلسطین باید بتواند به کشور مستقل به پایتخی قدس برسد.

معاون نخست وزیر کویت با حضور در اجلاس عدم تعهد در تهران سخنرانی کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مستقر در ستادخبری اجلاس سران عدم تعهد، شیخ صباح الخالد در این سخنرانی گفت: با توجه به چالش های جهانی امروز نیاز هر چه بیشتر وجود دارد تا ما بر اصول و مبادی نم تکیه کنیم.تغییرات سریع در جهان نشان دهنده نیاز ملت های جهان به عدالت و احترام به حقوق بشر و برابری را نشان می دهد.

وی افزود: باید برای بحران سوریه راه حل هایی بیندیشیم که به خواسته های مردم این کشور جامه عمل بپوشاند.امیدورایم که اخضر الابراهیمی فرستاده جدید سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه بتواند در ماموریت خود موفق شود و بتواند به حل بحران سوریه کمک کند.از تلاش های سازمان ملل و اتحادیه عرب در حل بحران سوریه نیز تشکر می کنیم.

معاون نخست وزیر کویت ادامه داد: مساله دیگر این است که اسرائیل هنوز از خشونت علیه فلسطینی ها دست برنداشته است و به تجاوزات خود به سرزمین های فلسطینی ادامه می دهد.فلسطین باید بتواند به کشور مستقل به پایتخی قدس برسد.مساله زمین در برابر صلح باید به اجرا در بیاید و سرزمین های اشغالی فلسطین که به اشغال اسرائیل درآمده باید به فلسطینی ها برگردانده شود و فلسطین به مرزهای پیش از سال 1967 برگردد.

شیخ صباح الخالد تاکید کرد: کویت از معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای و سلاح های کشتار جمعی حمایت می کند و باید بر فشار بر اسرائیل در این زمینه وارد آورد تا به قوانین بین المللی تن دهد.ما باید خاورمیانه ای عاری از سلاح های هسته ای و کشتار جمعی ایجاد کنیم. دولت کویت از روابط دو جانبه با عراق استقبال می کند روابطی که منافع دو کشور را برآورده کند.دولت عراق نیز باید به تعهدات خود در قبال کویت عمل کند.

وی یادآور شد: کویت بر التزام خود بر اصول نم تاکید می کند.دولت کویت کمک های زیادی را به دیگر کشور ها ارائه می کند.جنبش نم باید همکاری ها و هماهنگی ها خود را بیشتر کند و کویت در این زمینه سهم عمده ای داشته است بویژه در کمک به کشورهای در حال توسعه و حل مشکلات اقتصادی آنها. با توجه به تغییرات سریع و غیرمنتظره که منطقه شاهد آن است باید همکاری ها و هماهنگی میان کشورهای نم بیشتر شود و کشورهای توسعه یافته باید به کشورهای فقیرتر کمک کنند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر