کد خبر: 3327 A

رئیس جمهوری زیمبابوه در اجلاس عدم تعهد:

به جای تغییر دولت در سوریه باید دولت و ملت را به گفت‌و‌گو تشویق کنیم. اما مسئولیت اصلی پیدا کردن راه حل بر عهده ملت سوریه است. تجربه زیمبابوه نشان می‌دهد خود مردم سوریه هستند که باید پشت میز مذاکره بنشیینند.

رئیس جمهور زیمبابوه با سخنرانی در اجلاس عدم تعهد، به تشریح مواضع کشورش درباره مسائل بین المللی پرداخت.

به گزارش خبرنگار ایلنا، رابرت موگابه در ابتدای سخنان خود در باره جنبش عدم تعهد گفت: اطمینان دارم جنبش عدم تعهد تحت ریاست ایران پیشرفت کرده و منافع کشور‌ها به ویژه کشورهای در حال رشد حفظ خواهد شد. یادآوری می‌کنیم این جنبش بزرگ‌ترین و متنوع‌ترین سازمان بعد از سازمان ملل متحد است. می‌توانیم از قابلیت‌های خود برای تحقق احترام متقابل، همزیستی مسالمت آمیز، عدم مداخله در امور یکدیگر و یکپارچگی کشور‌ها استفاده کنیم.

وی افزود: اصل مهمی که وجود دارد و بسیار به آن معتقد هستیم این است که این جنبش همیشه باید به دنبال صلح جهانی و پیشرفت اقتصادی تمامی ملت‌ها باشد. تحولات سیاسی اخیر ما را نگران کرده است زیرا برخی کشور‌ها از صدای مردم برای تغییر غیرقانونی دولت‌ها استفاده می‌کنند. تلاش‌هایی که تحت پوشش مداخلات انسان دوستانه انجام می‌شود و همچنین سوء استفاده از سازمان ملل، باید با کوچک‌ترین بهانه‌ای متوقف شود.

رابرت موگابه تصریح کرد: خواستار آن هستیم که چندجانبه گرایی همیشه در مناسبات جهانی به ویژه ان پی تی حاکم باشد. این بسیار ناعادلانه است که ایران برای استفاده از انرژی صلح آمیز با مخالفت غرب رو به رو شده است. کشورهایی که خود سلاح هسته‌ای در اختیار دارند بیشترین انتقاد را از برنامه هسته‌ای ایران می‌کنند. موضوع صحبت باید درباره این باشد که بسیاری از کشور‌ها به اصول جهانی احترام و قوانین سازمان ملل احترام نمی‌گذارند و این کشور اعضای قدرتمند شورای امنیت هستند.

رئیس جمهور زیمبابوه در تشریح پتانسیل جنبش عدم تعهد در زمینه حل مناقشات بین المللی گفت: این جنبش از زمان ایجاد در خط مقدم مبارزه با کشورهای استعمارگر بوده است. متاسفانه مساله فلسطین بعد از ۶۰ سال هنوز حل نشده و فلسطینیان هنوز از زندگی در کشور خود با مرزهای ۱۹۶۷ و به پایتختی قدس شرقی محروم هستند. اسرائیلی‌ها در حال تاسیس شهرک‌های غیرقانونی هستند و باعث می‌شوند فلسطینی‌ها خانه و کاشانه خود را از دست بدهند و برای این اقدام هرگز مورد تنبیه قرار نمی‌گیریند و متاسفانه از اسرائیل در پایمال کردن حقوق فلسطینیان حمایت می‌شود.

وی افزود: باید اقدام‌های خاصی را تعریف کنیم تا از طریق آن ارمان‌های فلسطین به حقیقیت بپیوندد. زیمبابوه از روند یکجانبه گرایی بسیار نگران است. خاطره لیبی همچنان در ذهن ما باقی مانده است.  نظامی شدن مساله در سوریه نتیجه مستقیم این مساله است که جنگ طلبان در داخل و خارج شورای امنیت به دنبال منافع خود هستید.

موگابه معتقد است: به جای تغییر دولت در سوریه باید دولت و ملت را به گفت‌و‌گو تشویق کنیم. اما مسئولیت اصلی پیدا کردن راه حل بر عهده ملت سوریه است. تجریه زمیبابوه نشان می‌دهد خود مردم سوریه هستند که باید پشت میز مذاکره بنشیینند. آن‌ها باید تصمیم‌های دشوار و در عین حال مهمی را برای کشورشان بگیرند. به عنوان بزرگ‌ترین گروه سیاسی در مجمع عمومی باید بتوانیم در تغییر نظام مدیریت جهانی نقش مهمی داشته باشیم و بزرگ‌ترین چالش تغییر ساختار سازمان ملل و هماهنگ کردن آن با واقعیت‌های جهانی است و نقش مجمع عمومی به عنوان منبع مذاکرات و مرجع تصمیم گیری باید مورد تاکید قرار گیرد.

رئیس جمهور زیمبابوه در پایان خاطرنشان کرد: فقیر تهدیدی بزرگ برای صلح و امنیت بین الملل است و به همین دلیل روی حق توسعه اجتماعی و اقتصادی به عنوان یک مساله مهم در دستور کار سازمان‌های بین المللی تاکید داریم. تصمیم‌های ریو ۲۰ نیز باید مورد تاکید قرار گیرد ولی متاسفانه ابزار عمل به تصمیم‌های اتخاذ شده را در اختیار نداشتیم. ریو ۲۰ یک پیروزی برای چندجانبه گرایی بود و به همین دلیل باید علیه یکجانبه گرایی که تلاش‌های بین المللی را تضعیف می‌کند عمل کنیم. زیمبابوه به جنبش عدم تعهد برای حمایت این جنبش و تلاش برای مقابله با تلاش‌ها برای تضعیف حاکمیت این کشور مدیون است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر