کد خبر: 3168 A

ناصرعبدالعزیر الناصر در اجلاس عدم تعهد:

رئیس شصت و ششمین دوره مجمع عمومی کشورهای عضو سازمان ملل متحد، در اجلاس کشورهای عضو عدم تعهد سخنرانی کرد.

رئیس شصت و ششمین دوره مجمع عمومی کشورهای عضو سازمان ملل متحد، در اجلاس کشورهای عضو عدم تعهد سخنرانی کرد.

به گزارش ایلنا، مستقر در ستادخبری اجلاس سران عدم تعهد، ناصر عبدالعزیز الناصر در این مراسم گفت: بعنوان رئیس مجمع عمومی سازمان ملل، از برگزاری نشست سران جنبش عدم تعهد در شرایط دشوار کنونی، تشکر میکنم. این سازمان نیاز دارد، بیش از پیش خود را بشناسد. همه ما با چالش ها و بحران های زیادی دست و پنجه نرم می کنیم.

وی افزود: باید در اهداف جنبش عدم تعهد بازنگری شود، در برخی کشورهای عربی تغییراتی رخ داده و امیدواریم که رهبران جدید به اراده ملت های خود احترام بگذارند. مساله ی حقوق بشر، مساله بسیار مهمی است که باید مدنظرذ قرار گیرد. و در این راستا بحران سوریه نیز از طریق مذاکره قابل حل است.

رئیس مجمع عمومی سازمان ملل یادآور شذ: از تلاش های کوفی عنان برای حل بحران سوریه تشکر میکنیم و اکنون باید از تلاش های اخضر ابراهیمی حمایت کنیم. ما از همه گروه های سوری می خواهیم که به حل بحران این کشور کمک کند. باید نقش جنبش عدم تعهد را فعال کنیم، این جنبش باید پویاتر از قبل باشد.

عبدالعزیز الناصر با اشاره به صحبت های مطرح شده درباره اصلاح ساختار سازمان ملل گفت: کشورهای عضو جنبش از سازمان ملل متحد درخواست اصلاحات دارند. دو سوم کشورهای جهان عضو این جنبش هستند و می توان با این پشتوانه کارکردی موثر داشت و با نظام جدید حهان همکاری کرد.

وی افزود: اصلاح ساختار سازمان ملل شورای امنیت باید در دستور کار قرار گیرد. سازمان ملل باید با روش های مسالمت آمیز نزاع های بین المللی را حل کرده و به توسعه پایدار کمک کنند. مجمع عمومی نیز می تواند در تحقق این اهداف نقش مهمی داشته باشد.

نماینده کشور قطر در سازمان ملل با تاکید بر اهمیت جنبش عدم تعهد گفت: تنوع کشورهای عضو جنبش عدم تعهد، می تواند عاملی باشد که به ثبات جهانی کمک کند. صلح در خاورمیانه فقط با تشکیل کشور مستقل فلسطین برقرار می شود و مجمع عمومی میتواند به این امر کمک کند. گفت و گوی تمدن ها مساله بسیار مهمی است و پیشنهاد می کنم که جنبش عدم تعهد در حل و فصل نزاع های منطقه ای میانجیگری کند. ما طرح میانجی گری مسالمت آمیز برای حل نزاع های منطقه را پیگیری می کنیم.

الناصر در پایان صحبت های خود درباره مساله هسته ای ایران گفت: مساله هسته ای ایران باید به طور مسالمت آمیز حل شود و این کشور حق دارد بر اساس قوانین بین المللی از انرژی هسته ای استفاده کند. امنیت خلیج فارس نیز برای ثبات جهان مساله بسیار مهمی است. جنبش عدم تعهد با توجه به نقش محوری خود می تواند در رفاه و آرامش جهانی عملکرد موثری داشته باشد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر