کد خبر: 3164 A

رییس جمهور مصر در اجلاس عدم تعهد‌:

ساختار شورای امنیت باید اصلاح شود/استمرار و ادامه ظلم تاریخی بر آفریقا قابل قبول نیست/خونریزی فقط با همکاری همه ما قابل توقف است.

رئیس جمهور مصر در ادامه سخنان خود در اجلاس سران کشورهای عضو عدم تعهد گفت: خونریزی فقط، با همکاری همه ما قابل توقف است و کشورهای عضو جنبش عدم تعهد باید همه با هم همکاری کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد مرسی با تشکر از کشورهای شرکت کننده در اجلاس و تبریک به کشورهای جدید عضو جنبش عدم تعهد گفت: ما درو هم جمع شدیم تا در لحظات مهم تاریخی جهان، چالش‌های پیش رو حل کنیم.

وی افزود: ملت مصر توانست با انقلاب ۲۵ ژانویه، تحرک خود را نشان دهد و این انقلاب نقطه عطفی در جنبش بهار عربی بود، چرا که انقلاب مصر توانست چالش‌های پیش روی خود را یکی پس از دیگری پشت سر بگذارد.

محمدمرسی با اشاره به خواسته‌های مردم در جهان امروز گفت: جهان در حال حاضر با چالش‌های زیادی رو به رو است و ملت‌های مصر و فلسطین در این میان خواستار آزادی و استقلال خود هستند. در این شرایط کشور‌ها باید از صلح و ثبات بین المللی حمایت و حفاظت کنند.

رئیس جمهوری مصر خاطرنشان کرد: کشورهای عضو جنبش عدم تعهد با مشکلاتی در زمینه نژادپرستی، تروریسم و... مواجه هستند و حتی کشورهای توسعه یافته نیز برای مقابله با فقر و تنگدستی تلاش می‌کنند. از این رو جنبش عدم تعهد باید نقش محوری خود را ایفا کند و اهداف خود را مبتنی بر اصول ۱۰ گانه حفاظت از منافع سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و دینی کشورهای عضو تبیین کند.

وی در اهمیت فعالیت جنبش تاکید کرد: جنبش توانسته است، ضابطه‌های خود را حفظ کند و توانسته است با ایجاد چتر حمایتی وسیع، منافع کشورهای عضو را حفظ کند و نظام جدیدی در عرصه بین المللی ایجاد کند. جنبش عدم تعهد توانسته است و باید اهداف جدید را باتوجه به اصول جنبش و مخالفت با بلوک بندی خاصی دنبال کند.
محمد مرسی تصریح کرد: اراده مشترک جهانی به روشنی آشکار می‌کند که جنبش عدم تعهد باید با تمام قدرت حامی این شعار باشد که باید به سمت جهانی عدالتمند پیش برود. تلاش ما این است که به این هدف دست یابیم و تلاش می‌کنیم عضو کارآمدی در نظام بین الملل باشیم. مصر بعد از انقلاب خود مصمم است در مسیر استقلال حرکت کرده و این هدف محقق نخواهد شد مگر در چارچوب سیستم دموکراسی جهانی.

وی افزود: این هرگز مورد قبول نیست که نظام تک قطبی و حاکمیت آن برجهان را بپذیریم. براساس این نگاه آگاهانه به آینده مصر معتقد است که این روند در چارچوب تقویت کشورهای درحال رشد محقق می‌شود.

ریس جمهور مصر درباره سازمان ملل متحد و عملکرد آن گفت: ساختار شورای امنیت باید اصلاح شود تا بتواند کارایی بیشتری در اداره جهان ما داشته باشد. استمرار و ادامه ظلم تاریخی بر آفریقا قابل قبول نیست. و آفریقا باید به عضویت دائم و غیردائم در شورای امنیت برسد. مجمع عمومی نیز باید فعال‌تر باشد زیرا عمده ملت و کشور‌ها، و سازمان‌های بین المللی در آن حضور دارند. شورای امنیت باید با بحران‌های زیادی مقابله کند و حق وتو از حل بحران‌ها جلوگیری نکند.

مرسی همچنین درباره شرایط فلسطین گفت: فلسطین در راس امور این جنبش است، چرا که فلسطینی‌ها باید بتوانند به حقوق ازدست رفته خود دست یابند. کشور مستقل تشکیل دهند. ما می‌خواهیم حمایت خود را در همه زمینه‌ها از فلسطین داشته باشیم تا اینکه بعنوان کشور عضو سازمان ملل به رسمیت شناخته شود و زندانیان فلسطین نیز باید آزاد شوند و با آن‌ها طبق عرف بین اللملی رفتار شود.

وی تصریح کرد: مایلم در اینجا از نشست وزارتی جنبش عدم تعهد در شرم الشیخ در مورد زندانیان فلسطینی که در اسرائیل به سر می‌برند تمجید کنم. ما از هرگونه اقدام شورای امنیت برای آزادی زندانیان فلسطینی و ملت فلسطین حمایت می‌کنیم. من از فلسطینی‌ها می‌خواهم به صلح متعهد باشندو اختلافات خود را کنار بگذارند و به مقاومت در مقابل اشغالگری بپردازند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: باید به دنبال آینده‌ای شکوفا باشیم و همدردی خود را با ملت سوریه اعلام می‌کنم. از تلاش ملت سوریه برای دستیابی به دموکراسی حمایت می‌کنیم. ما باید از وقوع جنگ داخلی و طایفه‌ای جلوگیری کنیم. ما باهمکاری با همه طرف‌ها برای جلوگیری از خونریزی آماده هستیم.
رئیس جمهور مصر در ادامه سخنان خود در اجلاس سران کشورهای عضو عدم تعهد گفت: خونریزی فقط، با همکاری همه ما قابل توقف است و کشورهای عضو جنبش عدم تعهد باید همه با هم همکاری کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مرسی بر معاهده عدم گسترش سلاح‌های هسته‌ای و عاری کردن همه منطقه از سلاح‌های هسته‌ای و کشتار جمعی تاکید و خاطرنشان کرد: به رغم توافق بر سر این مساله در نشست‌های قبلی، هنوز موانع زیادی برای تحقق این امر وجود دارد. همه کشور‌ها به جز رژیم اسرائیل معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را امضا کردند.

وی افزود: در زمینه اقتصادی و اجتماعی، باید هماهنگی بیشتری با هم داشته باشیم. کشورهای جنوب-جنوب باید همکاری خود را تقویت کنند و باید دستاوردهایی که در نشست‌ها حاصل می‌شود را حفظ کنیم و در زمینه پیشرفت‌های اقتصادی گام برداریم. باید اقدامات بیشتری در زمینه جوانان و زنان انجام دهیم تا این گروه به حقوق خود برسند.

رئیس جمهور مصر معتقد است: کشورهای عضو جنبش عدم تعهد باید با حفظ ارتباط با دیگر کشورهای جهان، همبستگی خود را حفظ کنند. مصر طی ۳ سال گذشته این رسالت را به دوش کشید. مصر، باید از اهداف جنبش عدم تعهد طی سه سال گذشته حفاظت کند. امروز به اینجا آمده‌ایم که ریاست جنبش را به کشور برادر ایران تحویل دهیم.

مرسی با اشاره به آغاز ریاست ایران بر جنبش عدم تعهد گفت: ایران خواهد توانست این جنبش را حفظ کند و می‌تواند جایگاه جنبش را در سطح بین المللی در جهان حفظ کند. مصر دستش را برای همکاری با همه اعضای جنبش بلند می‌کند. و برای دستیابی به سیستم عدالت جهانی همه با هم تلاش کنیم. از ایران و همه اعضا به ویژه از میزبانی ایران تشکر می‌کنم و گزارش از کارکرد مصر طی سه سال گذشته را ارائه می‌کنم.

وی تاکید کرد: خلع سلاح و امنیت بین المللی و حفظ و ثبات بین المللی و حقوق ملت‌ها و تعیین سرنوشت خود و تلاش برای صلح در خاورمیانه که نیاز به اصلاح دستگاه‌های سازمان ملل است. همچنین مخالفت با تجارت انسان و تقویت گفت‌و‌گوی ادیان، تمدن‌ها و فرهنگ‌ها صورت گیرد.

رئیس جمهور مصر در پایان گفت: مصر بر هماهنگی و همکاری خود با ایران بعنوان رئیس جدید جنبش عدم تعهد تاکید می‌کند. ریاست ایران بر جنبش طی سه سال آینده موفقیت آمیز خواهد بود. ملت‌های جهان، چشم امیدشان به ملت‌های ما است. انتخاب آقای احمدی‌نژاد را بعنوان رئیس شانزدهمین اجلاس جنبش عدم تعهد انتخاب مناسبی می‌دانم.

در پایان سخنان مرسی، همه اعضا با اجماع، موافقت خود را با انتخاب احمدی‌نژاد اعلام کردند و وی ریاست شانزدهمین دوره جنبش عدم تعهد را عهده دار شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر