کد خبر: 3148 A

محمد مرسی در اجلاس عدم تعهد/2/:

باید به دنبال آینده ای شکوفا باشیم و همدردی خود را با ملت سوریه اعلام می کنم. از تلاش ملت سوریه برای دستیابی به دموکراسی حمایت می کنیم. ما باید از وقوع جنگ داخلی و طایفه ای جلوگیری کنیم. ما باهمکاری با همه طرف ها برای جلوگیری از خونریزی آماده هستیم.

 رئیس جمهور مصر در ادامه سخنان خود در اجلاس عدم تعهد، برپایان ظلم و ستم در آفریقا تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مستقر در ستادخبری اجلاس سران عدم تعهد، محمد مرسی تصریح کرد: اراده مشترک جهانی به روشنی آشکار می کند که جنبش عدم تعهد باید با تمام قدرت حامی این شعار باشد که باید به سمت جهانی عدالت مند پیش برود. تلاش ما این است که به این هدف دست یابیم و تلاش می کنیمم عضو کارآمدی در نظام بین الملل باشیم. مصر بعد از انقلاب خود مصمم است در مسیر استقلال حرکت کرده و این هدف محقق نخواهد شد مگر در چارچوب سیستم دموکراسی جهانی.

وی افزود: این هرگز مورد قبول نیست که نظام تک قطبی و حاکمیت آن برجهان را بپذیریم. براساس این نگاه آگاهانه به آینده مصر معتقد است که این روند در چارچوب تقویت کشورهای درحال رشد محقق می شود.

ریس جمهور مصر درباره سازمان ملل متحد و عملکرد آن گفت: ساختار شورای امنیت باید اصلاح شود تا بتواند کارایی بیشتری در اداره جهان ما داشته باشد. استمرار و ادامه ظلم تاریخی بر آفریقا قابل قبول نیست. و آفریقا باید به عضویت دائم و غیردائم در شورای امنیت برسد. مجمع عمومی نیز باید فعال تر باشد زیرا عمده ملت و کشورها، و سازمان های بین المللی در آن حضور دارند. شورای امنیت باید با بحران های زیادی مقابله کند و حق وتو نباید از حل بحران های جهان جلوگیری نکند.

مرسی همچنین درباره شرایط فلسطین گفت: فلسطین در راس امور این جنبش است، چرا که فلسطینی ها باید بتوانند به حقوق ازدست رفته خود دست یابند. کشور مستقل تشکیل دهند. ما می خواهیم حمایت خود را در همه زمینه ها از فلسطین داشته باشیم تا اینکه بعنوان کشور عضو سازمان ملل به رسمیت شناخته شود و زندانیان فلسطین نیز باید آزاد شوند و با آنها طبق عرف بین اللملی رفتار شود.

وی تصریح کرد: مایلم در اینجا از نشست وزارتی جنبش عدم تعهد در شرم الشیخ در مورد زندانیان فلسطینی که در اسرائیل به سر می برند تمجید کنم. ما از هرگونه اقدام شورای امنیت برای آزادی زندانیان فلسطینی و ملت فلسطین حمایت می کنیم. من از فلسطینی ها می خواهم به صلح متعهد باشندو اختلافات خود را کنار بگذارند و به مقاومت در مقابل اشغالگری بپردازند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: باید به دنبال آینده ای شکوفا باشیم و همدردی خود را با ملت سوریه اعلام می کنم. از تلاش ملت سوریه برای دستیابی به دموکراسی حمایت می کنیم. ما باید از وقوع جنگ داخلی و طایفه ای جلوگیری کنیم. ما باهمکاری با همه طرف ها برای جلوگیری از خونریزی آماده هستیم.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر