کد خبر: 3143 A

محمد مرسی در اجلاس عدم تعهد/1/:

محمد مرسی با تشکر از کشورهای شرکت کننده در اجلاس و تبریک به کشورهای جدید عضو جنبش عدم تعهد گفت: ما درو هم جمع شدیم تا در لحظات مهم تاریخی جهان، چالش های پیش رو را حل کنیم.

رئیس جمهور منتخب مصر، سخنرانی خود در اجلاس عدم تعهد را آغاز کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مستقر در ستادخبری اجلاس سران عدم تعهد،  محمد مرسی با تشکر از کشورهای شرکت کننده در اجلاس و تبریک به کشورهای جدید عضو جنبش عدم تعهد گفت: ما درو هم جمع شدیم تا در لحظات مهم تاریخی جهان، چالش های پیش رو حل کنیم.

وی افزود: ملت مصر توانست با انقلاب 25 ژانویه، تحرک خود را نشان دهد و این انقلاب نقطه عطفی در جنبش بهار عربی بود، چرا که انقلاب مصر توانست چالش های پیش روی خود را یکی پس از دیگری پشت سر بگذارد.

محمدمرسی با اشاره به خواسته های مردم در جهان امروز گفت: جهان در حال حاضر با چالش های زیادی رو به رو است و ملت های مصر و فلسطین در این میان خواستار آزادی و استقلال خود هستند. در این شرایط کشورها باید از صلح و ثبات بین المللی حمایت و حفاظت کنند.

رئیس جمهوری مصر خاطرنشان کرد: کشورهای عضو جنبش عدم تعهد با مشکلاتی در زمینه نژادپرستی، تروریسم و... مواجه هستند و حتی کشورهای توسعه یافته نیز برای مقابله با فقر و تنگدستی تلاش می کنند. از این رو جنبش عدم تعهد باید نقش محوری خود را ایفا کند و اهداف خود را مبتنی بر اصول 10 گانه حفاظت از منافع سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و دینی کشورهای عضو تبیین کند.

وی در اهمیت فعالیت جنبش تاکید کرد: جنبش توانسته است، ضابطه های خود را حفظ کند و توانسته است با ایجاد چتر حمایتی وسیع، منافع کشورهای عضو را حفظ کند و نظام جدیدی در عرصه بین المللی ایجاد کند. جنبش عدم تعهد توانسته است و باید اهداف جدید را باتوجه به اصول جنبش و مخالفت با بلوک بندی خاصی دنبال کند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر