کد خبر: 3215 A

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی گیلان خبرداد:

جایگاه صنایع دستی گیلان در کشور ممتاز وبه حدیست که در سفر دور اول دولت طرح مطالعه و زیر ساخت 7 بازارچه صنایع دستی به تصویب رسید

ایلنا - رضوانشهر: معاون امور صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان از شناسایی 11هزار هنرمند مشغول به حرفه صنایع دستی در این استان خبر داد.

به گزارش ایلنا از رضوانشهر، نادر ذاکری امروز در جریان بازدید ازکارگاههای صنایع دستی این شهر ستان با اشاره به وجود 300رشته صنایع دستی در کشور، اظهار داشت: هم اکنون 90 رشته در گیلان مشغول به فعالیت است.

وی با اعلام شناسایی 11هزار هنرمند مشغول به حرفه صنایع دستی در گیلان، ابراز داشت: باور داریم در سال جاری

می توان 5هزار نفر دیگر هنرمند را در این استان شناسایی کرد که هم اکنون این استان 60 تا 70درصد تولید محصولات کشور را برعهده دارد و این امر موجب خرسندی است.

این مسوول، جایگاه صنایع دستی گیلان را در کشور ممتاز دانست و خاطر نشان کرد: این جایگاه به حدی است که در سفر دور اول دولت به این استان طرح مطالعه و زیر ساخت 7 بازارچه صنایع دستی به تصویب هیئت وزیران رسید که طرح مطالعه آنها به پایان رسیده است.

به گفته ذاکری در حال حاضر زیر ساخت 2 بازارچه در شهرستانهای صومعه سرا و انزلی گیلان به اتمام رسیده و و آماده واگذاری به بخش خصوصی هست.

وی تصریح کرد: احداث بازارچه صنایع دستی در 14شهرستان دیگر گیلان نیز در حال پیگیری برای تهیه زمین و واگذاری به بخش خصوصی جهت راه اندازی است.

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان، متذکر شد: در طی سالهای 89و 905بازارچه در شهر چابکسر با 28 غرفه، در بازارچه ساحلی کلاچای با 11غرفه(با همکاری کمیته امداد)،در اختیار هنرمندان صنایع دستی استان قرار گرفته است.

ذاکری، اظهارکرد: بازارچه صنایع دستی در کاروانسرای شاه عباسی در مسیر جاده رشت به رودبار هم در طی این مدت راه اندازی ولی به دلیل انجام مرمت بر روی این بنا ی ارزشمند تاریخی، موقتا تعطیل گردیده و بزودی در اختیار هنرمندان قرار خواهد گرفت.

وی ازراه اندازی رایگان 30غرفه صنایع دستی در منطقه آزاد انزلی با همکاری ارزشمند مدیریت این منطقه خبر داد و بیان داشت: در موزه میراث روستایی گیلان در منطقه سراوان رشت 13غرفه صنایع دستی راه اندازی شده است.

این مسوول، تاکید کرد: این بازارچه های صنایع دستی به منظور حمایت ازهنرمندان صنایع دستی با تهیه فضای مناسب برای عرضه محصولات و فراهم کردن امکاناتی جهت رقابت با محصولات خارجی و ماشینی راه اندازی گردیده است.

ذاکری در پایان ازسفر صالحی مرام معاون امور صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی کشور در روز جمعه هفته جاری(فردا) به گیلان جهت بازدید از موزه میراث روستایی و همچنین مشاهده نزدیک فعالیت های هنرمندان این استان خبر داد.

گفتنی است لحظاتی قبل احمد بامداد فر فرماندار رضوانشهردرگفتگو با خبرنگار ایلنا از جایگزینی نادر ذاکری معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی گیلان در روزهای آینده با خود خبر داد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر