کد خبر: 40893 A

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان همدان گفت: حضور سفرا و کارداران فرهنگی در باغ‌موزه دفاع مقدس فرصتی برای معرفی گردشگری حماسی مذهبی همدان است.

ایلنا- همدان: جعفر زمردیان ضمن خوش‌آمدگویی به میهمانان جشنواره زمستانی و سفرا این دیدار را فتح‌ بابی در زمینه معرفی رویدادهای جنگ تحمیلی و هشت سال دفاع مقدس ایران و کهن‌شهر همدان دانست.

وی با بیان اینکه موزه‌های جنگ در کشورهای مختلف همواره نمادی از خشونت و ستیز است، به تلاقی زیبایی‌های مادی و معنوی باغ‌موزه دفاع مقدس همدان از نظر فضای سبز، آبکاری‌ها و وجود مقدسات دینی ازجمله بارگاه شهید گمنام در کنار وجود برخی نازیبایی‌ها در آن اشاره کرد.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس همدان با اشاره به پیشینه ساخت باغ‌موزه دفاع مقدس همدان عنوان کرد: این فضا در زمان جنگ یک بیمارستان زیرزمینی شهری بوده که جهت مداوا و معالجه مجروحان جنگی در بمباران‌های شهری پیش بینی شده بود.

وی در ادامه ضمن دعوت از میهمانان جهت حضور در کنار بارگاه شهید گمنام 18 ساله آرمیده در باغ موزه، عنوان داشت: ادای احترام به شهدا ازجمله ویژگی‌های بارز شخصیتی ایرانیان است.

زمردیان ضمن اشاره به نقشه‌های جغرافیایی که نشانگر پهنه وسیع ایران از زمان صفویه تا پهلوی بود به بخش‌های عظیم جدا شده از کشور اشاره و تصریح کرد: طی هشت سال جنگ تحمیلی عراق علیه ایران حتی یک وجب از خاک ایران از آن جدا نشد در حالی که 56 کشور از عراق برای چنگ‌اندازی به خاک ایران حمایت می‌کردند.

وی به وجود 24 غرفه از صحنه‌های مختلف جنگ تحمیلی علیه ایران اشاره کرد و گفت: در این غرفه‌ها بخش‌هایی از مفاد کنوانسیون‌های ژنو که صدام به آنها عمل نکرد به نمایش گذاشته شده است.

به گفته مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس همدان، حضور سفرا و کارداران فرهنگی در باغ‌موزه دفاع مقدس فرصت مغتنمی در راستای معرفی گردشگری حماسی مذهبی همدان است.

در پایان به هریک از بازدیدگنندگان یک جلد آلبوم تصویری دوزبانه نقش استان همدان در دفاع مقدس تحت عنوان حماسه الوند، ازجمله آثار ماندگار اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان همدان هدیه شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر