کد خبر: 32190 A

تا پایان امسال/

حجم سرمایه گذاری در بندر نفتی خلیج فارس 1800 میلیارد ریال است.

ایلنا: معاون مهندسی و عمران اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان گفت: بندر نفتی خلیج فارس در 23 کیلومتری بندرعباس ودر شرق مجتمع بندری شهید رجایی واقع گردیده و به عنوان زون نفتی منطقه وی‍ه اقتصادی بندر شهید رجایی حجم قابل توجهی از صادرات،ترانزیت،سوآپ و بانکرینگ مواد نفتی را به خود اختصاص داده است.

به گزارش ایلنا از بندرعباس، عباس کمالی در رابطه با توسعه و افزایش ظرفیت این بندر افزود: بندر نفتی خلیج فارس دومین بندر موجود در مجتمع بندری شهید رجایی است که با موج شکن های مستقل احداث گردیده و با دهانه ورودی به عرض مفید100 متر، دارای 9 پست اسکله به طول 1275 متر می باشد.

وی اظهار کرد: با لایروبی های انجام شده عمق آبخور این اسکله به منفی 8.7 نسبت به cd رسیده و امکان تردد شناورهای با تناژ 10 هزار تن در فاز اول و20 هزار تن در فاز دوم را فراهم آورده است.

کمالی مساحت محوطه عملیاتی و اراضی پشتیبانی بندر نفتی خلیج فارس را 32 هکتار اعلام کرد و گفت: 4800 مترمربع انبار مسقف و 99 مخزن تاکنون ساخته شده و مورد بهره برداری قرار گرفته است. وی حجم سرمایه گذاری در بندر نفتی خلیج فارس را 1800 میلیارد ریال عنوان کرد و اظهار داشت: 10پایانه نفتی با 80 درصد پیشرفت فیزیکی در بندر خلیج فارس در حال اجراست که پیش بینی می شود تا پایان سال 91 به بهره برداری برسد.

معاون مهندسی و عمران اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان در رابطه با صادرات فرآورده های نفتی از طریق کانتینر افزود: ترمینال کانتینری صادرات مواد نفتی با اعتباری بالغ بر 150 میلیارد ریال مراحل پایانی را می گذراند و تا پایان سال مورد بهره برداری قرار می گیرد.وی در مورد طرح های آینده بندر خلیج فارس گفت: مطالعات پایانه ریلی نفتی و خطوط لوله این بندر در حال انجام است و در سال 92 به مناقصه گذاشته می شود.

همچنین رئیس اداره طرح و نظارت ساختمان اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان از ساخت اسکله 20 هزار تنی با افزایش عمق آبخور مناسب از طریق بخش خصوصی خبر داد و گفت: جهت پهلوگیری ایمن کشتی ها هم اکنون تعویض ضربه گیرهای بندر نفتی خلیج فارس به تعداد 210 عدد صورت گرفته است.

کامران بنفیری اظهار امیدواری کرد که این ضربه گیرها تا دهه فجر امسال به بهره برداری برسد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر