کد خبر: 32160 A

با آغاز سومین بسیج آموزشی تغذیه صحیح/

غذاهای بومی حامل پیام های فرهنگی است و نقش به سزایی در افزایش ارتباط نسل ها و حفظ هویت فرهنگی ایفا می كنند.

ایلنا: در راستای برنامه ارتقاء فرهنگ و سواد تغذیه ای جامعه که از اولویتهای برنامه های نظام سلامت کشور است، سومین بسیج آموزش همگانی تغذیه با تاکید بر" تهیه و مصرف غذاهای بومی و سنتی با ارزش غذایی بالا " از تاریخ 9 لغایت 15 دی ماه سالجاری همزمان در سراسر کشور اجرا می شود.

به گزارش ایلنا از بندرعباس، كارشناس تغذیه مركزب هداشت استان هرمزگان با اشاره به نقش تغذیه در جامعه گفت: غذاهای آماده و نیمه آماده از ویژگی های فرهنگِ مصرفیِ امروز جامعه است.

"لادن صدیق" گفت: این نوع غذاها از سوی صنایع غذاییِ جهان برای اشاعه مصرف انواع غذاهای آماده و نیمه آماده نظیر كالباس و سوسیس، كنسروها، سوپ های آماده و یا تنقلات مضر و كم ارزش نظیر چیپس و پفك، نوشابه های گازدار غیر الكلی و دیگر مواد غذاهای فرآوری و بسته بندی شده و از طریق بسیاری از مجلات تغذیه، کتب و برنامه های آشپزی در رادیو و تلویزیون تبلیغ می شود.

"صدیق" معتقد است: استفاده از این غذاها طرفدارانی پیدا کرده چرا که بسیاری از آنها به عنوان غذاهای زودپخت و ایده آل تبلیغ می شود.

وی می افزاید: این در حالی است که در فرهنگ آشپزی سنتی و بومیِ ما صدها دستور غذا وجود دارد که نه تنها برای طبخِ سریع ایده آل اند، بلکه حداقل از چند لحاظ بر غذاهای آماده صنایعِ غذایی از قبیل ارزش غذایی بالا، در دسترس بودن مواد اولیه، تازگی، ارزان بودن و عاری بودن ازنگهدارنده های شیمیایی ودیگر افزودنی ها برتری دارند.

این كارشناس می افزاید: غذاهای بومی حامل پیامهای فرهنگی بوده و نقش بسزایی در افزایش ارتباط نسل ها و حفظ هویت فرهنگی ایفا می كنند. استفاده از غذاهای بومی بستر مناسبی است برای افزایش ارتباط نسل ها و انتقال تجربیات، آداب و سنن مفید و در نتیجه نقش بسزایی در حفظ هویت و پویایی جوامع دارد.

"صدیق" یادآور شد: نظر به نقش بسیار مهم و اساسی تغذیه در سلامت جامعه و نیز با توجه به ویژگی های بارز غذاهای بومی، در صورت شناسایی این نوع غذاها می توان بسیاری از غذاهای بومی و سنتی را بهینه سازی كرده و سپس آنها را در سطح جامعه ترویج كرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر