کد خبر: 26240 A

معاون درمان دانشگاه علوم پزشكی اراك خبر داد:

طی چند روز اخیر و در پی افزایش آلودگی هوای اراك ماموریتهای اورژانس بیش از 30 درصد افزایش یافت. / بر اثر آلودگی های اخیر تعداد مراجعات بیماران تنفسی به مراكز بهداشتی و درمانی 40 درصد و بیماران قلبی بیش از 60 درصد افزایش یافته است.

اراك - ایلنا: سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشكی اراك گفت:طی چند روز اخیر و در پی افزایش آلودگی هوای اراك ماموریت های اورژانس بیش از 30 درصد افزایش یافت.

به گزارش ایلنا، دكتر سید محمد جمالیان افزود:همچنین طی این مدت تعداد مراجعات به مراكز بهداشتی و درمانی و بیمارستان های شهر اراك 4 برابر افزایش یافته است.

وی اظهار داشت: بر اثر آلودگی های اخیر تعداد مراجعات بیماران تنفسی به مراكز بهداشتی و درمانی 40 درصد و بیماران قلبی بیش از 60 درصد افزایش یافته است.

در همین حال دكتر ناصر سعیدی متخصص داخلی و فوق تخصص كلیه و فشار خون و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی اراك گفت: خروجی اگزوز خودروهای بنزین سوز قسمتی از مواد آلاینده هوا را تشكیل می دهند و باعث افزایش سرب در هوا می شوند.

دكتر ناصر سعیدی افزود: افزایش سرب در هوا باعث مسمومیت حاد با سرب می شود كه علائم مسمومیت با سرب بصورت افزایش فشارخون و مشكلات كلیوی و كم خونی می تواند بروز كند.

وی توصیه كرد: كسانی كه مشكلات فشارخون و كلیوی دارند كمتر در معرض هوای آلوده قرار گیرند.

رییس مركز بهداشت استان مركزی نیز در پی افزایش آلودگی هوا در اراك گفت: افزایش غلظت آلاینده های گازی نظیر تركیبات نیتروژنی و گوگردی در هوا با علایمی چون تنگی نفس،سوزش گلو، آبریزش بینی و چشم همراه است و استنشاق چنین مواد سمی ممكن است شرایط اورژانسی به ویژه برای افراد بیمار و با سیستم دفاعی ضعیف ایجاد كند.

دكتر عشرتی افزود: افزایش حجم گاز دی اكسید و منواكسید كربن در هوا با علایمی چون احساس خستگی مفرط،بی حوصلگی،عصبانیت و سردرد همراه است.

وی اظهار داشت: ذرات معلق موجود در هوا نیز به شدت بر مخاط گلو و سیتم تنفسی اثرگذار است و با رسوب در اندام ریه،تخریب این اندام را افزایش می دهد.

رییس مركز بهداشت استان مركزی اضافه كرد: نوشیدن مایعات زیاد دفع خلط از سیستم تنفسی را تسهیل كرده و مكانیزم دفاعی مناسبی را در شرایط آلودگی هوا ایجاد می كند.

دكتر الهام قناعت پیشه مسئول آموزش مركز مدیریت حوادث و فوریت های پزشكی استان مركزی نیز گفت: افرادی كه دچار بیماری زمینه ای تنفسی هستند در روزهایی كه غظلت آلاینده ذرات معلق بیش از حد استاندارد است دچار مشكل حاد تنفسی شده و باید برای جلوگیری از این عارضه از حضور در اماكن عمومی خوداری كنند.

دكتر قناعت پیشه افزود: تغذیه مناسب برای كاهش مضرات آلودگی هوا،مهم است و به همین منظور مصرف شیر، ماست كم چرب، میوه ها و سبزیجات تازه برای دفع مسمومیت از بدن به ویژه مسمومیت ناشی از سرب بسیار مفید است.

وی توصیه كرد:در این روزها افراد روزانه حداقل یك لیوان شیر بنوشند، همچنین لبنیاتی از جمله دوغ و ماست را در تمام وعده های غذایی خود قرار دهند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر