کد خبر: 98977 A

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران:

دیابت یکی از بیماری‌های غیرواگیر است که در سال‌های اخیر به دلیل افزایش زندگی شهری و آپارتمان نشینی، عادات غذایی نادرست و کاهش تحرکات بدنی شیوع یافته است.

ایلنا: معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با تاکید بر اینکه دیابت یک بیماری هزار چهره است که می‌تواند همه اندام‌های بدن را درگیر کند، گفت: این بیماری ۹ درصد فوتی‌ها را در مازندران شامل می‌شود.

به گزارش ایلنا از ساری، محمدرضا میرزایی در گفتگویی، ضمن بیان مطلب بالا، افزود: دیابت یکی از بیماری‌های غیرواگیر است که در سال‌های اخیر به دلیل افزایش زندگی شهری و آپارتمان نشینی، عادات غذایی نادرست و کاهش تحرکات بدنی شیوع یافته است.

وی، تصریح کرد: این بیماری عوارض مختلفی از جمله کلیوی، چشمی، عصبی در پا‌ها، گوارشی و اختلالات جنسی را به دنبال دارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به اینکه مازندران رتبه اول چاقی را در کشور داراست، اظهار داشت: چاقی نیز احتمال ابتلا به دیابت را افزایش می‌دهد.

میرزایی خاطرنشان کرد: شیوع این دیابت در زنان باردار نیز ملموس‌تر از گذشته شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، با اعلام اینکه در سال گذشته غربالگری فشار خون و دیابت در جمعیت روستایی استان انجام شد، افزود: در سال جاری بیماری دیابت در جمعیت شهری در حال غربالگری است تا بتوانیم تعداد دقیق این بیماران را شناسایی کرده و اقدامات پیشگیری و درمانی مناسب برای بیماران داشته باشیم.

وی، تصریح کرد: دیابت می‌تواند به دلیل اختلالات جنسی در بحث طلاق تاثیر بگذارد به همین دلیل مورد توجه وزارت بهداشت قرار گرفته که افزاد به سمت اصلاح شیوه و سبک زندگی، عادات غذایی و افزایش تحرک بدنی روی آورند تا آمار دیابت کاهش یابد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر