کد خبر: 7308 A

اختصاصی ایلنا/

کارخانه چرم و پوست لرستان که در سال ۵۴ تاسیس شده هم اکنون با رکود چندساله در انزوای اقتصادی و تولیدی به سر می‌بردو در صورت اعطایی تسهیلات کارخانه چرم و پوست خرم آباد، احیاء می‌شود.

ایلنا - خرم آباد: کارخانه چرم و پوست لرستان که در سال ۵۴ تاسیس شده هم اکنون با رکود چندساله در انزوای اقتصادی و تولیدی به سر می‌بردو در صورت اعطایی تسهیلات کارخانه چرم و پوست خرم آباد، احیاء می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از خرم آباد، آدمی از‌‌ همان نخست به صنعتی و ماشینی شدن رغبت داشته و تصاویر و آثار به جا مانده از نخستین مصنوعات ساخته دست بشری در تمامی کشور‌ها یافت شده است.

این میل انسان به صنعت و پیشرفت با گذشت زمان شکل خاصی گرفته به طوری که هر روز شاهد بزرگ و پیشرفته‌تر شدن صنایع در دنیا و کشور هستیم.

در این میان استان لرستان از سال های گذشته ورود صنایع را به این مرز و بوم شاهد بوده به نحوی که سابقه بسیاری از صنایع استان به ۴۰ یا ۵۰ سال می‌رسد.

صنایعی که با وجودی که در سال‌های گذشته علم و فناوری نسبت به امروزه پیشرفت چندانی نداشت اما چرخ تولید آن‌ها در گردش بود و حاصل این گردش، برکت و رونق در سفره خانواده‌ها بوده است.

واحدهای صنعتی و تولیدی کشت و صنعت، پارسیلون، فارسیت، چرم و پوست، فولاد ازنا، پوشاک و یخچالسازی از جمله صنایع مهم لرستان هستند که در سالهای اخیر با کش و قوسهای فراوان مدیریتی و مالی دست و پنجه نرم کرده‌اند.

در این میان کارخانه چرم و پوست لرستان که در سال ۵۴ تاسیس شده هم اکنون با رکود چندساله در انزوای اقتصادی و تولیدی به سر می‌برد.

کارخانه‌ای که از بدو تاسیس سه بار تعطیل شده و در حال حاضر نیز به دور از هیاهوی چرخ ماشین آلات و جنب و جوش کارگران در گوشه‌ای آرام گرفته است.

رییس سازمان صنعت معدن تجارت لرستان در خصوص وضعیت این کارخانه به خبرنگار ایلنا در خرم آباد گفت: جواز تاسیس این کارخانه در سال ۵۴ و پروانه بهره برداری آن در سال ۵۷ صادر شده است.

حجت الله بیرانوند افزود: ظرفیت این کارخانه ۱۴ هزار جلد پوست در سال بوده که به دلایل مختلف از جمله مشکلات مدیریتی و ساختاری در اختیار بنیاد مستصعفان قرار گرفته است.

تن‌ها ۸ نفر در بخش نگهبانی کارخانه فعالیت می‌کنند

وی با اشاره به اشتغال ۲۴۰ کارگر در سالهای فعالیت این کارخانه اظهار داشت: هم اکنون تنها هشت نفر در بخش نگهبانی این کارخانه مشغول هستند.

وی تصریح کرد: امسال در ستاد توسعه بخش کشاورزی خرم آباد میزان ۱۰۰ میلیارد ریال تسهیلات جهت راه اندازی مجدد این کارخانه مصوب شده که این میزان با اعلام آمادگی سرمایه گذار بخش خصوصی، راه اندازی مجدد چرم و پوست لرستان را به همراه خواهد داشت.

وی گفت: هم اکنون چرم و پوست لرستان در قالب قرارداد به سرمایه گذار بخش خصوصی واگذار شده و در صورت اعطای تسهیلات، فعالیت این کارخانه از سر گرفته می‌شود.

رئیس سازمان صنعت معدن تجارت لرستان تصریح کرد: ماشین آلات و تجهیزات این کارخانه قابل استفاده است و با توجه به ظرفیت این تجهیزات، طرح توسعه تولیدات پوست و چرم نیز در دستور کار قرار می‌گیرد.

بیرانوند افزود: در این راستا مصنوعات چرمی نیز در کارخانه تولید می‌شود و پیش بینی می‌شود با اجرای طرح توسعه کارخانه، شرایط اشتغال غیرمستقیم برای یکهزار نفر فراهم شود.

وی با اشاره به حجم بالای دام در لرستان گفت: چنانچه طرح راه اندازی و توسعه کارخانه چرم و پوست لرستان با موفقیت اجرا شود، صادرات تولیدات این کارخانه در دستور کار قرار خواهد گرفت که این امر منجر به درآمد ارزی و ریالی در استان می‌شود.

وی با بیان اینکه ۲۰ میلیارد ریال سرمایه در گردش برای کارخانه چرم و پوست لرستان در نظر گرفته شده است اظهار داشت: در حال حاضر پوست دام‌ها توسط دلالان جمع آوری و به سایر واحد‌ها منتقل می‌شود که با اجرای این روند دامداران متضرر هستند.

راه اندازی کارخانه چرم و پوست لرستان جرقه امیدی برای دمین جانی تازه به کالبد نیمه جان صنعت این استان است که امید می‌رود با ادامه این روند و تلاش مسوولان، صنایع به خواب رفته استان یکی پس از دیگری فعال شود.

کریم داودی‌نژاد

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر