کد خبر: 50256 A

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان:

سمندر لرستانی، جز لیست قرمز IUCN است در استان گونه‎های زیادی از جمله سمندر لرستانی، ماهی کور غار، پلنگ، خرس قهوه‎ای وجود دارند

سمندر لرستانی، جز لیست قرمز IUCN است در استان گونه‎های زیادی از جمله سمندر لرستانی، ماهی کور غار، پلنگ، خرس قهوه‎ای وجود دارند. 

به گزارش خبرنگار ایلنا ازخرم آباد،  محمدحسین بازگیر در جمع خبرنگاران، با بیان این مطلب افزود: در استان گونه‎های زیادی از جمله سمندر لرستانی، ماهی کور غار، پلنگ، خرس قهوه‎ای وجود دارند که از این گونه‎ها سمندر لرستانی از گونه‎های خاص و اندمیک استان است.
وی ادامه داد: این گونه جز لیست قرمز IUCN و ضمیمه اول کنوانسیون سایتیس است که به حفاظت و حمایت جدی احتیاج دارد؛ سایر گونه‎ها متعلق به کل کشور است که در معرض انقراض نبوده اما قابل بهره‎برداری نیز نیستند.
این مقام مسوول اضافه کرد: این گونه‎ها سالی دو بار مورد سرشماری قرار می‎گیرند و برای آنها بانک اطلاعاتی داریم که تعداد گونه، انواع جمعیت، و جمعیت آنها برآورد و مستندسازی می‎شود.
بازگیر اظهار کرد: از جمله این اقدامات مشاهده مستقیم، جمع‎آوری، نمایه، و عکس است، توسط موزه تنوع زیستی از گونه‎های در حال تلف و زخمی استان بانک ژنی و خون تهیه می‎شود و برای حمایت از گونه‎های آسیب دیده آنها را قرنطینه می‎کنند.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر