کد خبر: 7604 A

نماینده بندر انزلی:

در حال حاضر تجار و شهروندان به ناچار برای امورات خود به کشور آذربایجان و باکو که توام با بی‌احترامی ماموران مرزی آن کشور است سفر می‌کنند و در صورت اجرای این طرح در انزلی دیگر شاهد این معضلات نخواهیم بود.

ایلنا- انزلی: نماینده مردم بندر انزلی در دوره‌های هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی از عدم اجرای طرح صادرات چمدانی منطقه آزاد انزلی مصوب سفر سوم هیات دولت به گیلان انتقاد و اذعان کرد: کمیته اقتصادی دولت با اجرای آن مخالف است و این معضل سبب سود بردن کشور آذربایجان و باکو شده است.

حسن خسته بند در گفتگو با خبرنگار ایلنا در انزلی یکی از مهم‌ترین مصوبات دور سوم سفر هیات دولت به گیلان را اجرای طرح صادرات چمدانی در منطقه آزاد انزلی عنوان کرد و اظهار داشت: متاسفانه دولت تاکنون در قالب لایحه به مجلس ارائه نکرده تا به تصویب نمایندگان مردم برسد.

وی با ابراز ناخرسندی از اینکه کمیته اقتصادی دولت با اجرای طرح صادرات چمدانی در منطقه آزاد انزلی مخالفت کرده است، خاطر نشان کرد: مسئولین این کمیته معتقد هستند اجرای این طرح در مناطق آزاد قشم و کیش به تولیدات داخلی کشور ضربه وارده کرده است.

این مسئول، با تصریح بر اینکه این طرح تاکنون در مناطق تجاری انزلی، جلفا و خرمشهر اجرایی نشده است، تاکید کرد: نمایندگان مردم گیلان در مجلس نهم به طور جدی اجرای این طرح سرنوشت ساز در اقتصاد و اشتغال زایی منطقه در دستور کار خود قرار داده‌اند.

خسته بند، متذکر شد: اگر دولت این طرح مهم را در قالب لایحه به مجلس تقدیم کند، نمایندگان کمک خواهند کرد تا هرچه سریع‌تر به تصویب نهایی برسد ولی اگر خود نمایندگان راساً عمل کند با توجه به اینکه بر‌ای دولت بار مالی در بر خواهد داشت مشمول ماده ۷۵ شده و شورای نگهبان آن را رد خواهد کرد.

وی اذعان کرد: وقتی دولت در قالب سفرهای استانی به مناطق مختلف کشور سفر می‌کند طرح‌ها را بررسی می‌کند ولی هم اکنون در خود مرکز مقاومت‌هایی وجود دارد که طرح صادرات چمدانی به دلایل اشاره شده عملی نشود.

عضو کمیسیون عمران مجلس، ابراز داشت: الان بازار آشفته‌ای در بندر آستارا وجود دارد و متاسفانه همه در آمد‌ها و سود‌ها برای کشور آذربایجان و باکو می‌رود در صورتی که می‌توانیم این کار را به داخل کشور  و حداقل به منطقه آزاد انزلی که دارای ابنیه اداری و غرفه‌های مناسب تجاری هست، هدایت کنیم.

خسته بند، اظهار کرد: در حال حاضر متاسفانه تجار و شهروندان به ناچار برای امورات خود به کشور آذربایجان و باکو که دارای مسایل غیر اخلاقی توام با بی‌احترامی ماموران مرزی آن کشور است سفر می‌کنند و در صورت اجرای آن در انزلی دیگر شاهد این معضلات نخواهیم بود.

وی، تاکید کرد: در صورت عدم اجرای طرح صادرات چمدانی تا پایان دولت دهم، با شروع به کار دولت بعدی این موضوع در دستور کار جدی نمایندگان مردم گیلان در مجلس قرار خواهد داشت تا به مرحله اجرا در برسد.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در دوره‌های هشتم و نهم مجلس، تصویب اجرای تردد و شماره گذاری خودروهای خارجی در محدوده ۵۰ کیلومتری منطقه آزاد انزلی را ستود و یاد آور شد: با شروع شدن این طرح در اوایل امسال سالانه دو هزار پلاک خودرو شماره گذاری می‌شود و این امر سبب رونق اقتصادی منطقه خواهد شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر