کد خبر: 57660 A

احمدی نژاد:

این ناوشكن با هدف حراست و پاسداری از مرزهای دریایی ایران و پشتیبانی از ماموریت های مقابله با قاچاق انسان، كالا و مواد مخدر در شمال كشور ساخته شده است.

ایلنا- انزلی:رئیس جمهوری به آب انداختن ناوشكن پیشرفته جماران را نتیجه تلاشها، فداكاری ها و زحمات شبانه روزی متخصصان و كاركنان دلسوز صنایع دریایی جمهوری اسلامی ایران دانست و اذعان کرد:جماران دو برای مقابله با با افراط گرایی ها در دریای خزر است.

به گزارش ایلنا از انزلی، محمود احمدی نژاد، ظهر امروزیکشنبه با حضور در منطقه دریایی بندر انزلی، فرمان به آب انداختن ناوشکن پیشرفته جماران 2 که از جدیدترین تجهیزات ناوبری و سیستم های پیچیده دفاعی بومی برخوردار بوده و در رده پیشرفته قرار دارد را صادر کرد.

وی  پس از صدور فرمان به آب انداختن ناوشكن پیشرفته جماران 2، باظهار کرد: خدا را شاكریم كه در سالروز میلاد حضرت زینب كبری (س) شاهد به بار نشستن یك دستاورد ارزشمند و كاری بزرگ كه نتیجه تلاشها، فداكاری ها و زحمات شبانه روزی متخصصان و كاركنان دلسوز صنایع دریایی جمهوری اسلامی ایران هستی.

این مسئول،خاطر نشان کرد: امروز این دستاورد ارزشمند به نتیجه رسیده و در اختیار نیروی دریایی پرافتخار و سرفراز جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت.

احمدی نژاد،ابراز کرد: تمامی تلاش ها و كارهایی كه در جمهوری اسلامی ایران  صورت می پذیرد،د در حقیقت زمینه سازی برای تحقق آرزوی بزرگ بشریت و وعده خداوند به انسانها بوده و همه تلاش ها در مسیر آرمان  حضرت مهدی (عج) است.

وی تاکید کرد:گر 15 سال پیش می گفتند كه متخصصان كشور می خواهند سازه ناوشكن را طراحی كنند كسی باور نمی كرد اما امروز متخصصان و تلاشگران كشور مشغول انجام این كار هستند و ناوشكن جماران 2، دومین نوع از این مدل طراحی است.

رئیس جمهوری، استان گیلان را دیاری زرخیز  نامید  و  افزود: این نه به خاطر طبیعت و تولید محصولات فراوان بلكه به خاطر پرورش انسان‌های متعالی و بزرگ است.

احمدی نژاد حضور ناوشكن پیشرفته جماران 2 در آبهای دریای خزر را برای تقویت دوستی ها، برادری ها، صلح و ایجاد امنیت برای همه و مقابله با افراط گرایی ها و كسانی  دانست  كه بخواهند امنیت ملت ها و دریای خزر را با ایجاد اقداماتی نظیر قاچاق مواد مخدر بر هم بزنند

در این مراسم رییس جمهور از تلاشگران و دست اندركاران ساخت ناوشكن پیشرفته جماران 2 با اهدای لوح تقدیر، تجلیل كرد

گفتنی است رئیس جمهوری  همچنین با حضور بر عرشه این ناوشکن، ضمن بازدید از قسمت های مختلف آن با دریادلان و متخصصان مستقر در ناوشکن پیشرفته جماران 2 گفتگو كرد.

  در جریان این بازدید، احمدی نژاد با توضیح امیر دریادار حبیب الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش در جریان چگونگی اقدامات و برنامه ریزی ها در مسیر ساخت و انجام ماموریت ها توسط این ناوشکن قرار گرفت.

پیش از سخنان رییس جمهور سردار وحیدی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گزارشی از روند اقدامات صورت گرفته در زمینه ساخت این ناوشكن و نیز چگونگی انجام ماموریت ها در دریای خزر توسط آن ارائه كرد.

 ناوشکن پیشرفته جماران 2 که به دست متخصصان سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع طراحی و ساخته شده، نماد توانمندی و اقتدار صنایع دریایی وزارت دفاع و پیام آور صلح و دوستی در دریای خزر خواهد بود.

این ناوشكن با هدف حراست و پاسداری از مرزهای دریایی جمهوری اسلامی ایران و پشتیبانی از ماموریت های مقابله با قاچاق انسان، كالا و مواد مخدر در شمال كشور ساخته شده است.

 قابلیت تدافعی، تهاجمی و ره گیری، مجهز بودن به انواع توپ، اژدر و موشك و رادارهای تاكتیكی سطحی، هوایی و قابلیت حمل بالگرد و نیز تجهیز به سامانه های جامع مدیریت نبرد و جنگ الكترونیك از جمله ویژگی ها و خصوصیات ناوشكن پیشرفته جماران 2 است.

ناوشكن جماران پیشرفته كه حدود 100 متر طول و بیش از هزار و 300 تن وزن دارد از كاربردی ترین ناوشكن های موجود در دنیا می باشد كه در آینده می تواند در ردیف تجهیزات صادراتی وزارت دفاع قرار گیرد.

ناوشکن جماران 2 پس از این مرحله با انجام عملیات تکمیلی و گذراندن تست های نهایی در نیمه اول سال 92 به طور رسمی به ناوگان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ملحق خواهد شد.

هزینه ساخت ناوشکن جماران 2،‌ یک چهارم قیمت مشابه خارجی آن است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر