کد خبر: 4753 A

نماینده مردم رشت در مجلس:

فروش كالا و یا ارایه خدمت توسط واحدهای مزبور بدون استفاده از صندوق مكانیزه فروش و یا دستگاه توزین دیجیتالی به عنوان تخلف صنفی تلقی و براساس مفاد تبصره 2 ماده 71 قانون نظام صنفی با واحد صنفی متخلف برخورد خواهد شد

ایلنا - رشت: نماینده مردم رشت در دوره نهم مجلس شورای اسلامی،اذعان کرد: قرار داشتن گیلان در رتبه های آخر ماده 71 قانون نظام صنفی کشور شرمندگی دارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از رشت، غلام علی جعفر زاده ایمن آبادی در  دیدار با جمعی از مردم  با اشاره به تبصره یك ماده 71 قانون نظام صنفی کشور مصوب مجلس، اظهار داشت: طبق آن به منظور تسهیل داد و ستد و ثبت و مستندسازی فعالیت های اقتصادی، افراد صنفی عرضه كننده كالا و یا ارائه دهنده خدمت، مكلفند حداكثر ظرف مدت سه سال از تصویب قانون نظام ی (در شهرستان های با بیش از 300هزار نفر جمعیت و ظرف مدت پنج سال در سایر شهرستانها به تناسب از صندوق مكانیزه فروش (pos) و یا دستگاه توزین دیجیتالی و یا هر دو برای فروش كالا یا ارائه خدمت طبق ضوابط و مقررات این آیین نامه استفاده نمایند.

وی خاطر نشان کرد: طبق این قانون، فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای و چندمنظوره، رستوران و سلف و سرویس، چلوكباب و چلوخورشت، فروشندگان قطعات یدكی خودرو، لوازم خانگی، لوازم صوتی و تصویری مکلف به به استفاده از صندوق مكانیزه فروش هستند.

این مسئول، اضافه کرد: بارفروشان و فروشندگان میوه و تره بار، قناد و شیرینی فروش، آجیل و خشكبار، فروشندگان مواد پروتئینی و گوشتی، سوپرماركت، خواروبارفروشان، لبنیات و طلا وجواهر نیز مکلف به داشتن و استفاده از دستگاه توزین دیجیتالی می باشند.

جعفر زاده ایمن آبادی، متذکر شد: با پیشنهاد كمیسیون های نظارت مراكز استانها و تصویب كمیسیون هیات عالی نظارت می توان نسبت به افزایش صنوف قید شده در ماده 4 این آیین نامه اقدام نمود.

وی ابراز داشت: طبق ماده هشت این قانون، فروش كالا و یا ارایه خدمت توسط واحدهای مزبور بدون استفاده از صندوق مكانیزه فروش و یا دستگاه توزین دیجیتالی به عنوان تخلف صنفی تلقی و براساس مفاد تبصره 2 ماده 71 قانون نظام صنفی با واحد صنفی متخلف برخورد خواهد شد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس، ابراز داشت: بر اساستبصره دو ماده 71 این قانون، از تاریخ‌ اتمام‌ مهلت‌ مقرر، در صورت‌ عدم‌ استفاده‌ از صندوق‌ مكانیزه ‌فروش‌ و یا دستگاه‌ توزین‌ دیجیتالی‌ واحد صنفی‌ مشمول‌ این‌ ماده‌ برای‌ هرماه‌ تأخیر معادل‌ یك‌ میلیون‌ ریال‌ جریمه‌ خواهد شد.

جعفر زاده به ارزیابی آخرین آمار رتبه بندی استان‌ها بر حسب تجهیز واحدهای صنفی به دستگاه POS كارت‌ خوان بانكی پرداخت و بیان داشت: کهگیلویه و بویر احمد، یزد و فارس جزو سه استان برتر کشور در این بخش هستند.

هزار و به گفته وی گیلان با داشتن 77هزار و 720 واحد صنفی،فقط 33هزار و722واحد صنفی آن مجهز به دستگاه کارت خوان بانکی شده و با کمال تاسف در رتبه در بین 31 استان کشور قرار دارد.

وی با اشاره به قرار داشتن فارس،آذریجان غربی و خراسان رضوی در سه رتبه اول در تجهیز واحدهای صنفی به صندوق مكانیزه فروش،تاکید کرد: گیلان با داشتن 77هزار و 720 واحد صنفی،تنها 6 هزار و 596 واحد صنفی آن به این سیستم مجهزشده و با کمال شرمندگی در رتبه 31 و آخرین استان قرار دارد.

عضو مجمع نمایندگان گیلان،اظهار کرد: بزرگترین عامل عقب ماندگی و گرانی در کشور و استان گیلان ضعف و سوء مدیریت مدیران دولت و برنامه نداشتن و به روز نبودن سبب بروز این گونه مشکلات شده است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر