کد خبر: 40478 A

مدیرعامل بانک صادرات گیلان در گفتگو با ایلنا:

بانک صادرات گیلان بالغ بر 7 هزار میلیارد ریال از مشتریان طلب دارد/ در استانهایی مثل گیلان به خاطر وضعیت مردم، مردم دوست دارند پول های خود را در جایی به کار ببرند که از محل آن منتفع شوند و خرجی از زندگی آنان تامین شود.

ایلنا- گیلان: مدیرعامل بانک صادرات گیلان ممنوعیت تبلیغات رسانه ای دولت،  مهم ترین علت کاهش سپرده گذاری قرض الحسنه  توسط مردم در بانک ها دانست و اذعان داشت: در حال حاضر بانک صادرات گیلان منابعی برای پرداخت مجدد تسهیلات قرض الحسنه به منقاضیان در اختیار ندارد.

محمد صفا میرزائی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ایلنا در رشت و در واکنش به درج گزارشی تحت عنوان « بانک صادرات گیلان متقاضیان وام ازدواج را سرگردان کرده است»، اظهار کرد: سقف سهمیه بانک صادرات استان در پرداخت تسهیلات 130 هزار نفر بوده ولی تا کنون بالغ بر 137 هزار نفر به متقاضیان پرداخت کرده است.

پرداخت هر گونه وام قرض الحسنه بستگی به منابع پس انداز قرض الحسنه دارد

وی خاطر نشان کرد: پرداخت هر گونه وام قرض الحسنه بستگی به منابع پس انداز قرض الحسنه دارد و منابع قرض الحسنه بانک صادرات گیلان سپرده های پس انداز قرض الحسنه مردم هست که پس از کسر سپرده قانونی بانک موظف است 100 درصد آن را پرداخت کند.

این مسئول، ابراز کرد: تاکنون بانک صادرات گیلان 100 درصد سهمیه خود را به متقاضیان پرداخت کرده و از سوئی دیگر باید منابعی وجود داشته باشد تا به سایر افراد پرداخت کنیم.

بانک صادرات گیلان منابع برای پرداخت تسهیلات قرض الحسنه در اختیار ندارد

میرزائی با ابراز تاسف از این که مردم از وام های قرض الحسنه استفاده ولی باز پرداخت آن به کندی صورت می گیرد، تصریح کرد: در حال حاضر بانک صادرات گیلان منابعی برای پرداخت مجدد تسهیلات قرض الحسنه به منقاضیان در اختیار ندارد.

وی در پاسخ به این سوال که عدلیل استقبال مردم گیلان برای سپرده گذاری قرض الحسنه در بانکها چیست، بیان داشت: این امر بستگی به فرهنگ مردم دارد و در برخی از استانها نظیر سیستان و بلوچستان و کردستان عموم مردم حساب قرض الحسنه باز می کنند.

مردم گیلان پولهای خود را در جائی سرمایه گذاری می کنند که منفعت داشته باشد

به گفته مدیر عامل بانک صادرات گیلان، در استانهایی مثل گیلان به خاطر وضعیت  مردم، مردم دوست دارند پول های خود را در جائی به کار ببرند که از محل آن منتفع بشوند و خرجی از زندگی آنان تامین بشود و به همین خاطر کمتر از این گونه سپرده گذاری در این استان استقبال می شود.

فرهنگ سازی برای تشویق مردم جهت بازگشایی حسابهای قرض الحسنه  ضروریست

میرزائی بر ضرورت فرهنگ سازی و ابزار هائی برای تشویق مردم جهت بازگشایی حسابهای قرض الحسنه در بانکها تاکید کرد و اذعان داشت: در گذشته بانکها جایزه از جمله انواع خود رو می گذاشتند و مردم نیز به خاطر این گونه جوایز تشویق می شدند بازگشایی حساب کنند که الان نیست.

مشتریان به تعهدات بازپرداخت اقساط عمل کنند تا به دیگران وام داده بشود

وی معتقد است با اهدای جوایز و تشویق مردم برای باز گشایی حسابهای قرض الحسنه،میزان منابع سیستم بانکی افزایش خواهد یافت و در نتیجه قدرت وام دهی بانکها زیاد خواهد شد و از سوئی دیگر استفاده کنندگان از این تسهیلات باید به موقع به تعهدات خود عمل و اقساط خود را باز پرداخت کنند تا بتوان به دیگران وام دهیم.

بازگشایی حسابهای قرض الحسنه برای نجات گرفتاران اجر اخروی دارد

این مسئول، بیان داشت: انتظار ما این است بیشتر رسانه ها از محاسن بازگشایی حسابهای قرض الحسنه و اجر آخروی، مزایا وخروجی های آن بگویند و تبلیغ کنند تا بتوانند چند زوج را خوش بخت کنند، گرفتاران را نجات دهند، اشتغال زایی و مشکلات اقتصادی مردم مرتفع شود.

دولت اجازه بدهد ادارات در بانکهای خصوصی شده حساب داشته باشند

میرزائی از ائمه جمعه نیز استدعا کرد مردم را برای بازگشایی حسابهای قرض الحسنه تشویق کنند و از سوئی دیگر دولت ادارات را از بازگشایی حسابهای خود در بانکهای خصوصی شده از جمله صادرات به غیر از دولتی منع کرده و اگر دولت اجازه دهد ادارات حسابهای قرض الحسنه داشته باشند، مشکل پرداخت قرض الحسنه تا حدی حل خواهد شد.

وی تصریح کرد: بودجه های دولتی صرف هزینه های عمرانی کشور می شود، ولی فقط سیستم بانکی موظف هست در پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به بانکها کمک کند آن هم بر اساس منابعی که ایجاد می شود.

مدیر عامل بانک صادرات گیلان، ا ظهار کرد: اگر دولت بتواند از مجلس شورای اسلامی بودجه ای برای پرداخت وام های قرض الحسنه اخذ بکند،می تواند انجام بدهد، ولی قانون به او اجازه ندهد،دیگر برای دولت تکلیف نیست.

به افرادی که دارای کد رهگیری از بانک مرکزی باشند وام ازدواج اعطا می شود

میرزائی، در پاسخ به این سوال درباره چگونگی حل مشکلات متقاضیان وام ازدواج معرفی شده از صندوق مهر رضا(ع) گیلان به بانک صادرات استان، گفت: هر فردی که از سامانه بانک مرکزی ثبت نام و دارای کد رهگیری باشد،به تمامی شعب بانک استان مراجعه کند،شعب موظف هستند به متقاضی وام بپردازد.

افرادی که به موقع مشکلاتی از جمله ضامن را بر طرف نکرده باشند تا تجهیز منابع جدید وام داده نمی شود

وی ابراز کرد: برخی از متقاضیان از متقاضیان بانک صادرات گیلان از طریق سامانه بانک مرکزی ثبت نام کرده اند ولی به موقع نیامده اند مشکلات خود از جمله معرفی ضامن بر طرف کنند،ولی با توجه به نداشتن منابع نمی توانیم به آنان تسهیلات بدهیم و باید بمانند تا تجهیز منابع جدید شود.

بانک صادرات گیلان 11 درصد بیشتر ازسقف مجاز به مردم وام قرض الحسنه ازدواج و جهیزیه  داد

این مسئول با اشاره به سهمیه130 میلیارد ریال اختصاص یافته از سوی بانک صادرات ایران برای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و جهیزیه در بانک صادرات گیلان،ابراز کرد:بانک استان تا دوم بهمن ماه جاری به مبلغ 144 میلیارد ریال و حدود 11درصد ازسقف سهمیه تعیین شده در این بخش پرداخت کرده است.

اولویت اول پرداخت وام قرض الحسنه بانک،ازدواج،اولویت آخر اشتغال زائی

میرزائی اولویت حال حاضر بانک صادرات گیلان در پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به متقاضیان را به ترتیب در تهیه ازدواج و تهیه جهیزیه، دیه زندانیان،اشتغال زائی و مشاغل خانگی ذکر و تاکید کرد: این بانک هم اکنون 58 میلیارد ریال از مشتریان دریافت کننده تسهیلات قرض الحسنه طلب دارد.

با بازپرداخت وام قرض الحسنه توسط مشتریان،بانک می تواند به نزدیک دو هزار نفر وام ازدواج بدهد

وی اعتقاد دارد اگر مردم این میزان از تسهیلات خود را باز پرداخت می کردند،بانک صادرات گیلان می توانست به هزار و 993 نفرمتقاضی خود وام ازوداج بدهد که اجر اخروی دارد.

مدیر عامل بانک صادرات گیلان، با اعلام پرداخت 121 میلیارد ریال به 4 هزار و 165 نفر متقاضی وام مشاغل خانگی از از اول سال گذشته تا بهمن ماه امسال،اضافه کرد: به 741 نفر نیز به مبلغ 57 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال زائی داده شده است.

میرزائی میزان مانده منابع آزاد قابل پرداخت قرض الحسنه تا حال حاضر بانک صادرات گیلان را 874 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: مانده مصارف آن تا پایان آذر ماه امسال 917 میلیارد ریال و 5 درصد نیزبیشتر به میزان 43 میلیارد ریال ازمجوزبانک مرکزی پرداخت شده است.

بانک صادرات گیلان در پرداخت تسهیلات بیشتر قرض الحسنه ازدواج تخلف کرده است

وی تصریح کرد: سهمیه اعلام شده ازسوی اداره کل اعتبارات بانک صادرات ایران در زمینه قرض الحسنه ازدواج و غیره در امسال 130 میلیارد ریال بوده که 5 درصد بیشتر پرداخت شده و تخلف محسوب می شود که از محل سپرده های سود دار مشتریان بانک بوده است.

این فعال بانکی،این فعال بانکی، یاد آور شد: علت تخلف، کاهش منابع قرض الحسنه پس از انسداد حساب قرض الحسنه توسط مشتریان بانک بوده که باعث کاهش در منابع پولی قرض الحسنه شده است.

پرداخت هر گونه وام قرض الحسنه منع نیست

میرزائی، خاطر نشان کرد: مدیریت بانک صادرات گیلان به شعب تحت پوشش خود با ابلاغ بخش نامه ای تاکید کرده پرداخت هر گونه وام قرض الحسنه منع نبوده، بلکه در صورت پرداخت ازمحل وصولی ها و یا از محل اخذ منبع جدید،تسهیلات قرض الحسنه قابل پرداخت خواهد بود.

ممنوعیت تبلیغات در رسانه ها ی گروهی دلیل کاهش افتتاح این گونه حسابها ست

وی ممنوعیت تبلیغات در رسانه ها ی گروهی برای تشویق مردم جهت بازگشایی حسابهای قرض الحسنه در صورت شرکت فرعه کشی و دریافت جوایز، مهم ترین دلیل کاهش افتتاح این گونه حسابها در بانکها ذکر کرد.

این مسئول، ابراز کرد: بانک صادرات گیلان هم چنین در بخش تعمیر منازل و احداث حمام های روستائی در امسال، مبلغ 5 میلیارد و 400 میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه پرداخت کرده است.

میرزائی،بیان داشت: بانک صادرات گیلان در ارتباط با نامه های مردمی سفرهای رئیس جمهوری به استان تاکنون مبلغ 11 میلیارد و 850 میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه به متقاضیان داده است.

وی متذکر شد: بانک صادرات گیلان هم چنین مبلغ یک میلیارد و 500 میلیون ریال وام در حال بیماری بیست میلیون ریالی کرده و ازسوئی دیگر دارای 106 شعبه فعال در استان بوده که هزار و 58 نفر در آن مشغول به کارند.

این فعال بانکی در ادامه هم چنین ازصدور 790 هزار و 553 سپهر کارت توسط بانک صادرات گیلان خبر داد و گفت: تعداد 82 هزار از این نوع کارتها در سال جاری صادر و تحویل مشتریان شده است.

میرزائی با ابراز این نکته که بانک صادرات گیلان تعداد 55 هزار و 619 بن کارت نیز تاکنون افتتاح کرده است،یاد آور شد: تعداد 17 هزار و 600 کارت مربوط به امسال بوده است.

وی اضافه کرد: بانک صادرات گیلان این نوفیق را نیز داشته تا حال حاضر تعداد 27 هزار و 460 کارت اعتباری صادر کند که تعداد 830 عدد آن مربوط به امسال و تعداد 193 هزار کارت هدیه نیز صادر کرده که تعداد 29 هزار آن مربوط به سال جاری هست.

به گفته مدیر عامل بانک صادرات گیلان،این بانک تا کنون تعداد 9 هزار و 526 دستگاه  رمز یاب اینترنت جهت استفاده ازسیستم بانکداری اینترنتی صادر کرده که تعداد 225 فقره آن مربوط به امسال و ازطرفی دیگر صدور 12 هزار و 537 دستگاه پایانه فروش (pos) از دیگر اقدامات آن است.

میرزائی مجموع مطالبات بانک صادرات گیلان از مشتریان خود دربخش های مختلف را 7 هزار و 836 میلیارد ریال عنوان و اذعان داشت: باز پرداخت مبلغ فوق ازسوی مشتریان به چرخه اقتصادی استان برخواهد گشت و به نفع دیگر شهروندان برای دریافت تسهیلات خواهد بود.

به گفته وی،امسال میزان نقدینگی کل کشور بر اساس آمار رسمی بانک مرکزی تا پایان مرداد ماه، بالغ بر 428 هزار میلیارد تومان بوده که استان تهران به دلیل استقرار دفاتر بسیاری از شرکتها و موسسات تولیدی سایر استانها در تهران بوده و عمده فعالیتهای بانکی آنها از طریق شعب بانکهای این استان انجام می شود،با با لا بودن رقم  تسهیلات و سپرده ها،صدر نشین  است.

این مسئول،ابراز کرد: سهم گیلان از این نقدینگی 1.4 درصد بوده که به مبلغ 5 هزار و 900 میلیارد تومان بوده و سهم بانک صادرات گیلان امسال 21 درصد بوده و در مجموع برای امسال از رشد 16 درصدی منابع بانکهای استانی 29 درصد متعلق به بانک صادرات استان و  بیانگر رغبت مردم به سمت این بانک و سبب شده از لحاظ گرایش مردم امسال در بین بانکها در رتبه اول قرار بگیرد.

 

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر