کد خبر: 18686 A

رئیس کمیسیون فرهنگی شوراهای اسلامی گیلان:

به دلیل استقبال خوب مردم از جشنواره اربا دوشاب و دوشاب،متاسفانه برخی اقراد سودجو از شیره انگور به جای اربا دوشاب به بازار عرضه می کنند که موجبات نگرانی تولید کنندگان محلی را فراهم کرده است

ایلنا- فومن: رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شوراهای اسلامی گیلان از برگزاری سومین جشنواره اربا دوشاب در جمعه هفته جاری 19 آبان در روستای دارباغ شهرستان فومن خبرداد.

ولی قنبر زاده در گفتگو با خبرنگار ایلنا در فومن ساعت برگزاری جشنواره اربا دوشاب با نمایش برنامه های سنتی  را از 2 تا 5 بعد ازظهر عنوان و خاطر نشان کرد: به دلیل اطلاع رسانی مناسب،امسال 120 خانوارفومنی و شهرهای اطراف در حال پخت دوشاب هستند.

این مسوول با ابراز خرسندی از حضور بیش از دو هزار نفر از شهروندان گیلانی و گردشگران در جشنواره اربا دوشاب سال گذشته، تصریح کرد: به مناسبت رسیدن میوه محلی خرمالو كه به زبان محلی «اربا» گفته می‌شود، تعاونی خانواده‌های تالش زبان گرد هم آمده و این سنت را انجام می‌دهند.

قنبر زاده، معتقد است: دوشاب پزی علاوه بر زنده كردن فرهنگ بومی- محلی و اشاعه آن به نسل جوان از لحاظ اقتصادی نیز برای روستاییان درآمدزا است.

رئیس شورای اسلامی شهرستان فومن اطلاع‌رسانی به نسل جوان، نكوداشت نیاكان و سنت‌های بومی و محلی و توسعه صنعت گردشگری را از مهم ترین اهداف برگزاری سومین جشنواره اربا دوشاب اعلام و تاکید کرد: انتقال فرهنگ‌ها و سنت‌های قدیم به صورت متحد و منسجم از وظایف مسئولان محلی است.

قنبر زاده با اذعان بر این که با همدلی و همكاری روستاییان می‌توان در اتحاد و انسجام مردم نقش داشت،اظهار کرد: امور فرهنگی ركن بسیار مناسبی برای حفظ انسجام و ایجاد محبت بین مردم است.

وی دوشاب را دارای دو مصرف غذایی و دارویی خواند و بیان داشت: از لحاظ غذایی دوشاب گرفتن و شیره به جای قند و شكر، سكنجبین، شربت آلبالو و همچنین برای برنج بو داده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مدیر جشنواره های بومی و محلی گیلان،اضافه کرد: در گذشته دوشاب جنبه دارویی نیز داشت و برای درمان كم خونی از آن استفاده می‌شد كه تاثیر موثری در بهبود این بیماری دارد و اربا دوشاب از سال‌های گذشته رایج بوده است.

به گفته قنبر زاده، دوشاب در بازارهای محلی گیلان كیلویی هشت تا دوازه هزار تومان به فروش می‌رسد كه خانواده‌های روستایی با تولید این ماده غذایی طبیعی بخشی از مخارج زندگی خود را تامین می‌كنند.

وی متذکر شد: به دلیل استقبال خوب مردم از جشنواره اربا دوشاب و دوشاب،متاسفانه برخی اقراد سودجو از شیره انگور به جای اربا دوشاب به بازار عرضه می کنند که موجبات نگرانی تولید کنندگان محلی را فراهم کرده است.

به گزارش ایلنا، میوه اربه در جنگل های گیلان و مازندران به صورت خودرو می روید. خرمالو كه در تهران به فراوانی رشد میكند در حقیقت نوع پیوند یافته ی این درخت می باشد.

میوه درخت«اربه» را درفصل پاییز از درخت می چینند بعد از جدا كردن دمبرك میوه ها را در ظرفی چوبی به شكل «ناو» می ریزند.وآن ظرف را به این مناسبت «اربه ناو یا اربه ناف» گویند.

حدود یك متر از كل ناو را با تخته ای جدا می كنندو سوراخی در آن تعبیه میكنن ومقداری «كولوش-ساقه ی برنج» را در جلوی سوراخ قرار می دهند كه نقش آبكش را داشت

«اربه»را در قسمت بزرگتر ناو می ریختند وآن را با چوبی سرپهن به شكل «كوبه» له می كردند وبعد كمی خاكستر هیزم یا پوست برنج (=فلfal) روی آن میریختند و بعد لگد میزدند. لگد زدن به تناوب انجام می گرفت پس از لگد زدن و چنگ زدن ناو را كمی به طرف خالی ظرف بلند می كردند تا «شیره» به دست آمده از آن سوراخ به ظرفی دیگر مثلا «تشت» منتقل گردد.زمانیكه شیره ها كاملا چكیده شدند آن را در دیگی می ریزندو روی اجاق می گذارند تا بجوشد و كف سفید روی شیره را دور می ریزند و گرما میدهند تا آبش بخار شود.

در طب سنتی به بیماران بیماری «فاویسم» و زردی (یرقان) اربه دوشاب می خوراندند كه خاصیت درمانی داشت. ار آنجا كه دوشاب دارای طبع گرم است بیشتر در فصل زمستان مصرف می شود.

در زمستان «اربه دوشاب»را با برف بهم می آمیزند و می خورند كه به آن «ورف دوشاب» می گویند.

همچنین برنج برشته شده را با دوشاب مخلوط می كنن و به عنوان تنقلات استفاده می كنند و امروزه هنوز هم در گوشه و كنار گیلان این خوراكی محلی تولید می شود

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر