کد خبر: 71292 A

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه:

ماماهای کرمانشاه باید سعی کنند آمار جراحی سزارین را پایین بیاورند.

ایلنا: رییس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه در مراسم ویژه گرامیداشت روز ماما که با حضور جمعی از ماماها برگزار شد، گفت: نقش اصلی ماما تلاش در جهت کاهش مرگ مادران باردار و نوزادان است که از طریق نظارت و آموزش عملی می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از كرمانشاه، دکتر محمدرضا نیکبخت افزود: ماماها باید آنقدر بر مادران باردار نظارت کنند و از خطراتی که او را تهدید می‌کند با آموزش و با آگاهی بخشی پیشگیری کنند، که کسی بخاطر عدم مراقبت آنها فوت نشود.

رئیس دانشگاه افزود: ماماها همچنین باید با آگاهی بخشی و اطلاع رسانی مادران باردار را نسبت به محاسن زایمان فیزیولوژیک و معایب و عوارض ناشی از زایمان سزارین مطلع سازند.

وی افزود: سزارین به دلیل بیهوشی عوارض دارد و خود عمل جراحی هم ممکن است با عفونت همراه شود و علاوه بر آن برای خانواده ها و دولت هم بار مالی هنگفتی به همراه دارد که ماماها باید سعی کنند آمار جراحی سزارین را پایین بیاورند.

وی گفت: یکی از مشکلاتی که برای مراجعه به ماما وجود دارد عدم پذیرش خدمات مامایی از سوی بیمه هاست و مردم برای بهره‌مندی از بیمه ها، مستقیماً به متخصصان زنان و زایمان مراجعه می کنند و بدین ترتیب مامایی در سایه متخصصان قرار گرفته و در جامعه آنچنان که باید و شاید خدمت این قشر شناخته شده نیست.

نیکبخت اضافه کرد: ماما، پزشک، مسئولان و همه افرادی که به نحوی در کار مادران باردار دخیل هستند باید با احساس مسئولیت و همکاری از مرگ مادران باردار جلوگیری کنند تا بچه بدون مادر که آینده اش معلوم نیست در جامع افزایش پیدا نکند.

وی در پایان عملکرد ماماها در شهر و روستا را خوب ارزیابی و با قدردانی از آنها اظهار داشت: شما باید با مادران باردار دوست شوید و رابطه عاطفی برقرار کنید و فقط به امر ویزیت توجه نکنید. زنان باردار باید احساس کنند صاحب دارند مسئول دارند که آنها را رصد و کنترل می کنند.

درپایان از تعدادی از ماماهای نمونه کشوری و پیشکسوت با اهداء لوح تقدیر قدردانی شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر