کد خبر: 33325 A

فرماندار روانسر:

بیشترین تصرفات منابع طبیعی در روانسر به صورت شخم در اراضی شیبدار است.

ایلنا ـ روانسر: فرماندار روانسر در همایش پیشگیری از وقوع جرم با موضوع جلوگیری از تخریب اراضی ملی در حوزه که در این شهرستان برگزار شد، گفت: بیشترین تصرفات به منابع طبیعی در این شهرستان به صورت شخم در اراضی شیبدار است، كه تبعات آن موجب سیل و خسارت های ناگوار و از بین رفتن پوشش گیاهی می شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از روانسر، جلال صفری با بیان اینكه طی سال گذشته و امسال میزان وقوع حریق در عرصه‌های منابع طبیعی روانسر كاهش یافته است، افزود: باید به سمتی برویم كه مردم خود را در قبال حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی مسوول بدانند و این نیاز به فرهنگ‌سازی و آموزش دارد.

وی تصریح كرد: هم اكنون ضریب پوشش حفاظتی پاسگاه حفاظت منابع طبیعی در این شهرستان 100 درصد است كه دو اكیپ در بخش شاهو و بخش مركزی این شهرستان فعالیت می كنند.

فرماندار روانسر یادآور شد: 81 هزار هكتار از مساحت شهرستان روانسر جز عرصه های ملی و طبیعی است كه شامل 26 هزار هكتار جنگل و55 هزار هكتار مرتع است.

همچنین در این مراسم، امام جمعه روانسر گفت: مردم مسلمان باید در راستای آموزه های دینی و احادیث نبوی به عنوان یك وظیفه شرعی، در جهت حفظ و احیای جنگل ها و عرصه های طبیعی تلاش كنند.

ملا عبدالله غفوری افزود: حفظ و صیانت از منابع طبیعی هم در ارزشهای اصیل اسلامی و هم در فرهنگ غنی ایرانیان همواره مورد توجه بوده و بر حفظ و نگهداری درخت و درختكاری سفارش بسیار شده است.

وی با بیان اینكه مردم به عنوان مهمترین متولیان حراست از منابع طبیعی نقش بسزایی را برعهده دارند تصریح كرد: منابع طبیعی یكی از سرمایه‌های ملی است كه باید به خوبی از آن محافظت كرد تا برای نسل‌های آینده مثمرثمر باقی بماند.

امام جمعه روانسر منابع طبیعی را عامل بقای زندگی، طراوت و سرزندگی دانست و افزود:حفظ و حراست از عرصه‌های طبیعی تنها با مشاركت مردم میسر می‌شود و مردم نباید نقش خود را در این زمینه نادیده بگیرند.

دیگر سخنران این همایش دادستان عمومی و انقلاب شهرستان روانسر نیز از عزم دستگاه قضایی این شهرستان در برخورد با متجاوزان به منابع طبیعی خبر داد و گفت: دستگاه قضایی به عنوان مجری قانون با كسانی كه نسبت به تخریب و تصرف اراضی ملی و منابع طبیعی اقدام می‌كنند برخورد قانونی می‌‌كند.

سلیم قنبری افزود: قضات نسبت به این ثروت های خدادادی و در قبال پرونده های منابع طبیعی وظایفی دارند كه مهمترین آن ها توجه ویژه به پرونده های منابع طبیعی، رسیدگی سریع و خارج از نوبت، برخورد بدون اغماض با مجرمان در این پرونده ها و رسیدگی بدون تسامح می باشد كه دستگاه قضایی شهرستان با دید جامعی كه نسبت به امور دارد با افرادی كه به هر نحو خسارتی به عرصه های منابع طبیعی وارد كنند برخورد می كند.

وی در پایان سخنان خود تصریح كرد: از ابتدای سال گذشته تاكنون 80 پرونده تخلف در حوزه منابع طبیعی در روانسر تشكیل شده كه حكم قضایی 44 پرونده آنها صادر و 36 پرونده نیز در جریان رسیدگی است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر