خبرگزاری کار ایران

| 16:01   
کد خبر : ۴۹۰۵
شاه آبادی:

مریوان متولی تئاتر خیابانی کشور باشد/ تئاتر خیابانی دریچه‌ای برای توسعه تئاتر کشور

باید مریوان متولی تئاتر خیابانی کشور باشد البته نه فقط در طی مدت برگزاری جشنواره، چرا که اگر این اتفاق بیفتد، جشنواره تئاتر خیابانی همواره در مریوان برپا خواهد شد.

مریوان متولی تئاتر خیابانی کشور باشد/ تئاتر خیابانی دریچه‌ای برای توسعه تئاتر کشور

ایلنا - مریوان: معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تئاتر خیابانی را دریچه‌ای برای توسعه تئاتر کشور دانست وگفت: منافع تئاتر خیابانی در درجه اول در کل تئاتر کشور تأثیرگذار خواهد بود و بهترین راه برای آشنا کردن و تعامل مردم با تئاتر است.

به گزارش ایلنا؛ حمید شاه‌آبادی در نشست سیاست‌گذاری هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان که با حضور مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وتنی چند از مسئولان استان کُردستان در تهران برگزار شد،اظهار داشت:جشنواره تئاتر بین المللی خیابانی مریوان رویدادی مهم است و فلسفه‌ای بالاتر از یک جشنواره در آن نهفته است.

وی با اشاره به توجه ویژه معاون هنری به استان‌های کشور بیان کرد: برگزاری یک جشنواره در شهر زیبای مریوان نشان دهنده توجه معاونت هنری به استان‌ها و شهرستان‌های کشور است و تاکنون همه تصمیمات ما در حوزه فرهنگ و هنر تئاتر مربوط به استان‌ها بوده است.

شاه آبادی با اظهار خرسندی از این که شهر مریوان سال هاست که به عنوان پایگاه حوزه تئاتر خیابانی شناخته شده است، بیان کرد: امیدوارم که این پیگیری‌ها موجب رشد تئاتر خیابانی شود، به گونه‌ای که در همه دنیا نام شهر زیبای مریوان با این هنر نمایشی عجین شود و ما هم در ایران به نوعی یک پایگاه تخصصی تئاتر خیابانی داشته باشیم.

وی افزود: در این میان قادر آشنا، مدیر کل هنرهای نمایشی ایران در طول مدت مدیریتشان به تئاتر خیابانی توجه ویژه‌ای داشته‌اند و در راستای ارتقای تئاتر خیابانی تلاش کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از مردم تئاتر را در ابتدا با تئاتر خیابانی شناخته‌اند و به تئاتر خیابانی باید بیش از یک گونه نمایش نگاه کرد؛ گونه‌ای که مخاطب خود را از میان رهگذران انتخاب می‌کند و مردم را برای لحظاتی به اندیشیدن وا می‌دارد.

شاه‌آبادی با اشاره به این که برگزاری این جشنواره در مریوان ناخودآگاه باعث تقویت این رشته از تئاتر در این شهر خواهد شد، بیان کرد: در صورتی پایگاه این جشنواره حفظ می‌شود که نگاه خود را از استان خارج کند، به نحوی که تمامی علاقه‌مندان در استان‌های مختلف کشور این جشنواره را عرصه مهمی برای رقابت تلقی کنند.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه گفت: جشنواره باید ملی شود، زیرا اگر تنها معطوف به استان کُردستان باشد باعث می‌شود جشنواره در این استان پابرجا باقی نماند.

وی تصریح کرد: همان گونه که تئاتر خیابانی دغدغه مهمی برای هنرمندان این استان محسوب می‌شود، باید این دغدغه در میان هنرمندان دیگر استان‌ها نیز به وجود آید.

وی با اشاره به این که حضور افراد متخصص در این حوزه باعث اعتلای تئاتر خیابانی کشور خواهد شد، خاطرنشان کرد: در این میان باید در هر یک از استان‌های کشور، با همکاری شهرداری‌ها، مکان‌های دائمی برای اجرای تئاتر خیابانی تعیین و مشخص شود.

شاه‌آبادی افزود: باید از پرچم تئاتر خیابانی رونمایی شود و در هر استان که تئاتر خیابانی فعالی دارد این پرچم برافراشته شود تا دیگر استان‌های کشور هم برای رشد تئاتر خیابانی ترغیب شوند.

وی بیان داشت: همچنین نباید در هر مکانی تئاتر خیابانی برگزار شود، بلکه باید تئاتر خیابانی از این سرگردانی نجات پیدا کند و مکان های دائمی تئاتر خیابانی در استان‌ها مشخص شوند که البته در این راستا تاکنون 204 فضای دائمی اجرای تئاتر خیابانی فعال شده‌اند.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این که کمترین کژی‌ها در تئاترهای خیابانی وجود دارد، بیان کرد: نگاه عامه مردم میزبان و مدافع این حرکت نمایشی است و نگاهی که در بازبینی‌های نمایش‌های صحنه‌ای شاهدیم در تئاتر خیابانی وجود ندارد.

شاه‌آبادی درپایان سخنان خود با اشاره به این که هیچ تصمیمی مبنی بر خروج جشنواره از مریوان انجام نشده است، خاطرنشان کرد: باید مریوان متولی تئاتر خیابانی کشور باشد البته نه فقط در طی مدت برگزاری جشنواره، چرا که اگر این اتفاق بیفتد جشنواره تئاتر خیابانی همواره در مریوان برپا خواهد شد.

 

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر